Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Alarmı sakın kapatma!

28.04.2021
26
Alarmı sakın kapatma!

Siz de her sabah çalan alarmınıza “bir 5 dakika daha” diyorsunuz değil mi? Bira daha uymak için yapılan bu tutum gerçeğinde sizin tam gün daha fazla bitkin olmanıza neden oluyor.

Profesör Dan Ariely, sabahları alarmı kurup uyandıktan sonra azıcık daha yatmanın, bireyi gün içerisinde daha bitkin yaptığını belirtti

Profesör Dan Ariely, sabahları alarmı kurup uyandıktan sonra azıcık daha yatmanın, bireyi gün içerisinde daha bitkin yaptığını belirtti.

Uzun zamandır uyku alışkanlıkları üzerine araştırmalar yapan Ariely, sabahları saati kurup uyandıktan sonra tekerrür uyumanın bedene hiçbir katkısının olmadığının altını çizerek, “Aşırıdan 5,10 ya da 20 dakika yatmanın bizi gün içerisinde daha dinamik yakalayacağını sanıyoruz.

Ama vaziyet böyle değil. Aksine uyku parçalanıyor, bu da bizi gün içerisinde daha bitkin ve uykulu yapıyor” ifadelerini kullandı.

Alarmın çaldığı anda uyanmanın uyku alışkanlığı açısından en doğru usul olduğunu vurgulayan Profesör Ariely, “Azıcık daha fazla yatayım diye kendimizi bitkin yapıyoruz.

Saatin çaldığı anda uyanmak ve bunu alışkanlık haline getirmek bizi daha dinamik meblağ” dedi. 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.