Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Alfa-redüktazı engellemenin yeni yolları

24.05.2021
28
Alfa-redüktazı engellemenin yeni yolları

Merck’in 5 mg.lık finasteride içeren ilacı Proscar, 5-alfa-redüktaz enzimini yasaklayarak DHT üretimini yüzde 70 eksiltmektedir. Merck’in 1 mg.lık finaste­ride içeren ilacı Propecia ise DHT üretimini …

Merck ’in 5 mg.lık finasteride içeren ilacı Proscar, 5-alfa-redüktaz enzimini yasaklayarak DHT üretimini yüzde 70 eksiltmektedir. Merck ’in 1 mg.lık finaste­ride içeren ilacı Propecia ise DHT üretimini yüzde 60 eksiltmektedir. Merck ’teki bilim adamları, testos­teronu saç foliküllerini öldüren DHT ’ye dönüştüren 5-alfa-redüktazı engellemenin yeni yollarını ara­maktadırlar. Finasteride ’den daha acele etki eden ve DHT üretimini güvenli bir şekilde yüzde 98′e kadar eksilten ilaçlar araştırma ve geliştirme aşa­masındadır.

Cyoctol
Rogaine ’i minoxidil üreten ilaç firması olan Upjohn, testosteronun saç folikülleri üzerindekietkisini bloke eden yeni bir ilaç cyoctol üzerinde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdürmekte­dir. İlk çalışmalar, bir yıl süresince test edilen erkeklerin yüzde 92′sinde saç kaybında eksilme ve tekerrür saç uzaması olduğunu göstermektedir. Bu ilaç, başa sürülen bir losyon şeklindedir ve halen insanlar üzerinde sınanma düzeyindedir.

Aromataz
Bilim adamları, DHT ’nin saç folikülleri üzerindeki etkisini bloke eden ya da inaktif hale getiren bir enzim olan aromataz üzerinde çalışmaktadırlar.

Dercos Aminexil
Paris ’teki L ’oreal firması tarafından geliştirilen bu ilaç, bayanlarda görülen androjenetik kelliğin er­kek tipi kelliğin bayanlarda görülen versiyonu te­davisi için Fransa ’da piyasaya sürülmüştür. Dercos, Fransa ’da reçetesiz satılmaktadır; erkek tipi kelliği olan bayanlarda yaygın olarak saç kaybına yol açan bir gidişat olan saç foliküllerinin sertleşmesine karşı savaşarak etkili olur.

RU 58841
Androjen reseptörlerini bloke edici bir ilaç olan RU 58841, testosteron ve onun türevi olan DHT ’nin saç folikülleri üzerindeki etkisini maniler. Gelişme aşamasındaki en umut verici ilaçlardan biridir, fakat şu anda firma politikaları ve rekabet entri-kalanyla boğuşmaktadır.

Nitroxide/ TEMPOL
Işınımdan kaynaklanan kellik, illet hastalık terapi­sinde ya da diğer hastalıklarda bu tedaviyi gören pek çok kişiyi etkilemektedir.

Milli illet hastalık Enstitüsü ’nün Işınım Onko­lojisi Dalı, ışınımdan kaynaklanan kelliği önlemek emeliyle, bileşik nitroxide radikali olan TEMPOL ’nam kafa derisine uygulanmasının etki­lerini incelemektedir. İlk çalışmalar ümit vericidir.

Kopyalama
Bilim adamları insan saçını klcnlamaya çalışmak­tadırlar. Böylece belki yakın bir gelecekte, donör bölgelerinizde ne kadar “donör saç” olduğuna bakmaksızın, size gereken tam saçı bulabileceksiniz. Bilim adamları, saçlarınızdan birini klonladıkların-da, kelleşen bölgelerinizi tamamen doldurmak için ne kadar saç gerekiyorsa hepsini yapabilecekler.
İngiltere ’deki Durham Namiversitesi ’nden Dr. Colin Jahoda, saç klonlamasmda dünyanın en önde gelen bitkioritesidir ve kolunda kopyalanmış bir saç büyütmeyi şimdiden muvaffak olmuştur. Eş araştırma­lar Seattle ’daki Washington Namiversite ’si ’nde, Koridor­landa ’da ve Kore ’de de sürdürülmektedir.

Dutasteride
Glaxo VVelcome tarafından geliştirilen ve çifte 5-alfa-redüktaz enzimi engelleyicisi olan bu ilaç, enzimin Tip I ve Tip II çeşitlerini engellemektedir Propecia yalnızca Tip H ’yi maniler. İlk testler Propecia ’dan daha güçlü olabileceğini göstermek­tedir. FDA tarafından 2001 ‘de prostat tedavisi için, 2003′te ise saç kaybı tedavisi için onaylanması bek­lenmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.