Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Alt nemlendirme problemine çözüm

31.05.2021
52
Alt nemlendirme problemine çözüm

Çocuklarda 3-5 yaşları arasında basmakalıp olarak değerlendirdiğimiz alt nemlendirme problemi bu yaşlardan sonra psikolojik veya fizyolojik bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gidişatın oluşmasında fizyolojik bir …

Çocuklarda 3-5 yaşları arasında basmakalıp olarak değerlendirdiğimiz alt nemlendirme problemi bu yaşlardan sonra psikolojik veya fizyolojik bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu gidişatın oluşmasında fizyolojik bir neden faktör olabileceği gibi hadisenin esasında psikolojik sebeplerde olabilir.Bu surattan ilk evvel bir çocuk hekimi veya emin bir yaş üstü kimseler için bir üroloğun görmesi gerekir.Şayet bu vaziyet fizyolojik bir vaziyetten dolayı alana geliyorsa bu gidişatta biz psikologların yapabileceği pek birşey yoktur.

Şayet bu vaziyet psikolojik bir sebepten kaynaklanıyorsa o zaman çocuk psikolojik bir değerlendirmeye alınır ve mesele çözülmeye çalışılır.

Alt nemlendirme problemini yukarıyadaki safhaları geçtikten sonra hali hazırda devam ediyorsa o zaman tesirli bir çözüm yolu vardır.

ALARM USULÜDÜR.
Alarm usulü koşullandırma yoluyla çocuğun uykudan uyanmasını sağlamakta ve çocuk emin bir zaman diliminden sonra alt ıslatmamaktadır.Bu usuldeki zafer oranı %80-%100 dür.Tedavi şahsa göre değişmekle beraber vasati 2-3 aydır bu vakit sonunda alt nemlendirme problemi artık bizim için bir problem olmaktan çıkmış olacaktır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.