Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Alzheimer Hastaları Herşeyi Unutmuyor

05.05.2021
25

Amerika Birleşik Devletleri daha önceki Başkanı Ronald Reagan’ın vefatı üzerine Alzheimer mevzusu yine popülerlik kazandı. Health Day News gazetesi, bu mevzuda ehemmiyetli bir büyümeyi haber verdi. Habere göre Howard …

Amerika Birleşik Devletleri daha önceki Başkanı Ronald Reagan’ın vefatı üzerine Alzheimer mevzusu yine popülerlik kazandı. Health Day News gazetesi, bu mevzuda ehemmiyetli bir büyümeyi haber verdi.

Habere göre Howard Hughes Tıp Enstitüsü bilim adamları, Alzheimer hastalarının belleklerinin bir kısmının bozulmamış olarak kaldığını bildirdi.

Alzheimer hastalığının ilk evrelerinde hasta, çok beğendiği bir insanı ya da ehemmiyetli bir vakayı unutmuş olsa dahi, belleğin hala ezberleme kabiliyetine sahip olduğu bildirildi.

Bu açıklamanın ardından, alıştırma ve rehabilitasyon programlarının, algıyı basitleştirmesi açısından ehemmiyet kazanacağı bildirildi.
Bilim adamı Randy L. Buckner, Alzheimer hastalarının bozulmamış beyin hücrelerinin rakamı, umduklarından daha fazla çıktığını söyledi ve konuşmasına şu laflarla devam etti:

“Bu mevzuda son büyümeler göze alındığında, şayet hastaların asap sistemini muhtelif suallerle ve andırdırmalarla çalışır seviyede meblağsak, beyin faaliyetlerini yükseltme uğrumuz var”

Araştırmada, Alzheimer hastalığının ilk düzeylerinde 24 yaşlı hasta, 33 sıhhatli yaşlı erişkin ve 34 genç erişkin kullanılıyor.

Tahlilciler, bu 3 grubun hafıza marifetlerini mukayese eterek çalışmalarını sürdürüyor. Her grubun abonelerine bir dizi sözcüklerden biri gösterilerek, bunun “canlı” olup olmadığı soruluyor.

Buckner, her 3 grubun yanıtı vermede sürat kazandığını bildirdi. Kobaylar’in beyni Manyetik Titreşim Görüntüleme MRI aygıtı tarafından taranırken, suallere yanıt veriyorlar.

Buckner, coşturucu olan şeyin, beynin ön kabuğunun bu operasyon sırasında yoğun çalışması olduğunu söyledi ve böyle bir neticeyi beklemediklerini, bu sayede Alzheimer hastalarının beyin hücrelerinin zarar gördüğü bölgelerde de, zararsız bölgelere bağlı olarak hafıza faaliyetleri gördüklerine sözlerine ilave etti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.