Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ameliyat Olmaktan Kaçanlar Risk Altında

08.04.2021
68
Ameliyat Olmaktan Kaçanlar Risk Altında

Boyun Fıtığı Cerrahisinde % 90 Başarı Sağlanıyor

Sırta, omuza, kola vuran ağrılar ve kuvvet kaybı ile kendini gösteren boyun fıtığı, özellikle ağır işlerde ve masa başında çalışanlar arasında daha sık görülen bir sorun.

Hastalığın derecesine göre farklı tedavi biçimleri var. Gelişen ameliyat yöntemleriyle tedavide önemli başarılar sağlandığını dile getiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ferda Çağavi, ameliyatta fıtık olan diskin tamamen çıkarıldığını söyledi.

Doç. Dr. Ferda Çağavi ameliyatla ilgili şunları ekledi; “Ameliyatta sinire bir müdahale yapılmıyor. Sadece üzerindeki başı kaldırıyor ve kendini toplaması bekleniyor.15 gün başı altında kalan sinirle üç ay ezik kalan sinirin kendini toplama şansı aynı olmuyor. Çok başarılı bir cerrahi yapılsa bile ileri derecede bası altında kalan sinirler düzelmeyebiliyor. O nedenle bu durum hekimi ameliyat olmasını söylediği halde bunu erteleyen “Bir de fizik tedaviyi deneyeyim” diye zaman kaybeden hastaların aleyhine oluyor.

Bilinenin tam aksine boyun fıtığı ameliyatlarının sonuçları çok başarılı oluyor. Ameliyat olan her 100 kişiden 90’ ı normal hayatına dönüyor, kuvvet kaybı sorunundan kurtuluyor. Geriye kalan 10 kişinin 8 inde kısmi düzelme görülüyor. Yüzde 2’ lik kısım ise hiçbir şekilde düzelmiyor.O iki kişi genellikle ameliyat olmaktan uzun süre kaçan kişiler oluyor” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.