Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ani ve kalıcı görme kayıpları – Ani görme kaybı sebepleri?

24.05.2021
37
Ani ve kalıcı görme kayıpları – Ani görme kaybı sebepleri?

Aniden görmesi bozulan hastalarımın çoğu, nasılsa geçer diye bekler­ler. Belki ben de olsam aynı şeyi düşürüm; insan inanmak istemez, görme kaybının geldiği gibi gideceğini düşünür. …

Aniden görmesi bozulan hastalarımın çoğu, nasılsa geçer diye bekler­ler. Belki ben de olsam aynı şeyi düşürüm; insan inanmak istemez, görme kaybının geldiği gibi gideceğini düşünür. Yaradan konuğu gibi aniden gelen kalıcı değildir, geldiği gibi herhalde aniden çıkar gider? Hayır, maa­lesef her zaman değil, aniden gelen hastalık bazen rehabilitasyona karşın kalıcı­dır, o sebeple bu hastalıkları kazanç gelmez hemen kapı dışarı etmek, gecik­meden rehabilitasyon etmek gerekir.

Aniden görme kaybı olduğunda hangi hastalıklar bu vaziyete neden olabilir?
Ani görme kaybına neden olabilecek bir hayli hastalık vardır. Bu sebeple bu kısım azıcık tıp kitabı gibi olacak. Bu hastalıklar şunlardır:
1. Gözün transparan kısmının cerahatleri Keratit: Tek veya çift taraflı ağrılı ve batma hissiyle birlikte görme kaybı yapabilirler.
2. Ani göz tansiyonu yüksekliği Akut glokom krizi: Çok ağrılı ve kırmızı bir göz olur. Dar göz açısı olan şahıslarda bu açının ani olarak kapanması göziçi tazyikinin yükselmesine neden olur, hem beslenme bozukluğu hem de gö­zün transparan kısmının kornea fluluğu görme kaybının sebebidir. Acil olarak müdahale edilmesi ve göziçi tazyikinin düşürülmesi gerekmektedir.
3. Göziçi cerahati Üveit: Tek veya çift taraflı ağrı ve kızarıklıkla görme kaybı yapan bir hastalık göziçi cerahati olan üveittir. Sebebe müteveccih rehabilitasyon yapılır.
4. Gözü besleyen atar veya toplardamar tıkanıklığı: Tek gözde bütün görme kaybı olur ama ağrı ve kızarıklık yoktur. Felç gibi, acil olarak rehabilitasyon edilmelidir. Bir sabah kalktığında aniden bir görmesini kaybettiğini kavrayan o kadar çok, o kadar çok ileri yaşta hastam var ki, neredeyse ileri yaştakilere gece yatmayın diyeceğim. Natürel temel mesele, uykunun kendisi veya süresi değil, beden tansiyo­nunun bayağıda sabaha karşı düşmesidir. Şöyle düşünün, tansiyon zati sa­baha karşı düşer, zira uyku sebebiyle kanın bütün tazyikle bedende gezmesi gerekmez. Ama şayet bireyin hipertansiyonu varsa ve tansiyon ilacını gece al­mışsa o zaman tansiyon sabaha karşı riskli seviyeye kadar inebilir ki, bu da göz damarlarında tıkanma ile uyanmanın sebebidir.
5. Göz içinde veya gözün gören noktasında maküla kanama: Yalnızca ani gör­me kaybı değil bazen de etrafı kırmızı görme yakınması olur. Öncelikle, neden şeker veya tansiyon hastalığı ise bunlar kumpasa konulmalıdır. Kanama emildikten sonra gerekirse lazer rehabilitasyonu veya bir göz operasyonu vitrektomi yapılması gündeme kazanç.
6. Gözün gören noktasında akışkan bir araya gelmesi Maküla ödemi: Tek gözde ağrısız ani görme kaybının bir sebebi olabilir. Genellikle stresle alakalıdır ve kendiliğin­den geçer.
7. Göziçi katmanlarının birbirinden ufalaması Ağ Tabaka dekolmanı: Ağrısız tek gözde görme kaybı yapabilen bir vaziyettir. Evvel ışık çakmaları ve sinek-örümcek manzarası olabilir. Ardından bir bölge tamamen karanlık görülür.

Ani görme kaybı sebepleri?
* Ani göz tansiyonu yüksekliği Akut glokom krizi
* Göziçi cerahati Üveit
* Göziçi katmanlarının birbirinden ufalaması Ağ Tabaka dekolmanı
* Göz içinde veya gözün gören noktasında maküla kanama
* Gözü besleyen atar veya toplardamarlarda tıkanıklık
* Gözün gören noktasında akışkan bir araya gelmesi
* Gözün transparan kısmında irin Keratit

Ani görme kaybının sebebinin bulunması için hangi tetkikler yapılır?
Öncelikle bütün göz tetkiki ve gözbebeği geliştirilerek gözün içine bakılma­sı gerekir. Ek olarak, belirtilere göre görme alanı testi veya göz anjiyosu yapılma­sı gerekebilir. Dolayısıyla böyle bir yakınmanız olduğunda, göz tetkikiniz belki de yarım gün sürebilir ve konuta dönerken araba kullanamayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.