Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Antidepresanlardaki risk

19.05.2021
23
Antidepresanlardaki risk

İngiliz Psikiyatrist David Healy’nin araştırmaları, ‘intihar meylini eksiltecek’ yaklaşımıyla hastalara verilen SSRI antidepresanlarının, aksine intihar sıklığını artırdığını ortaya çıkardı.

İlk haftalarda tehlike yüksek
Özellikle mevzubahisi antidepresanların alındığı ilk haftalarda, bu tehlikenin had safhaya çıktığını belirten Üstün Öngel,

“Bu sebeple bazı ülkelerde 18 yaşın altında kullanımına ciddi sınırlamalar getirilirken, İngiltere’de ise bu gruptakilere tamamen menedildi. Şimdilerde de 18 yaşın üzerindekilerin kullanımıyla alakalı tehlikeler de tartışılıyor” dedi.

Öngel, Türkiye’de ise ailelere ve gençlere, ‘ters tesir tehlikeyi olduğu’ bilgisi bile verilmeden ilacın reçetelere yazıldığını ifade ederek, bunların sıklıkla kullanıldığını kaydoldu.

Gençlerin kullanması mahzurlu
Bazı ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de özellikle 18 yaşın altındakilerde antidepresan ilaçların kullanımında kısıtlamaya gidilmesi gerektiğini vurgulayan Öngel,

“Gençlerimizi bu grup ilaçlardan kesinlikle gözetmeliyiz. Bu mevzuda gereken bir an evvel yapılmalı” diye konuştu.

“Pazar hisseyi çoğalıyor”
4. Bölge Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut da SSRI grubu antidepresanların son senelerde Türkiye’deki kullanımının çoğalış gösterdiğini söyledi.

Bu grupta 60’a yakın ilaç bulunduğunu ifade eden Bulut, “Antidepresanların pazar hisseyi çoğalıyor ve şu an yüzde 15’ler seviyesinde. Aynı aktif içeriğe sahip ilaçlar arasında SSRI grubunun pazar hisseyi ise yüzde 10 seviyesine erişmiş vaziyette” dedi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.