Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Arpacık

07.05.2021
24
Arpacık

Arpacık, etkilediği gözkapağı bezlerine göre ikiye ufalar. Gözkapağının dışında kirpiklere bağlı yağ bezleri vardır. Bunlar, gözün yüzeyini gözeten yağı sebum salgılarlar. Bazen salgı bezi kanalı tıkanır ve içerde kalan bakteriler “dış” arpacığa neden olurlar.

Gözkapağının içinde ise, “meibom bezleri” sınan bir dizi bez daha vardır. Bunlar da yağ bezleridir, ancak kirpiklerle iletişimli değillerdir, gözkapağının arka suratına açılırlar. Burada oluşan bir tıkanıklık ve enfeksiyon da “iç” arpacığa neden olur.

Arpacık daha çok, tenleri kuru ve egzamaya meyillilerde görülür. Kepek ve pullanma bu şartlarda ortaya çıkar ve arpacık bunların tesiriyle oluşur. Öbür enfeksiyonlarda olduğu gibi, genel olarak beden sıhhatinin bozuk olması ve direnç düşüklüğü de arpacığın sık görülmesine neden olur.

Arpacık ortaya çıkmadan birkaç gün evvel gözde kaşınma ve batma hissi başlar. Arpacık bir iki günde ortaya çıkar. Minik, ağrılı bir nokta şeklinde başlar; sonra şişerek bariz kırmızı bir püstül içi cerahat dolu kabarcık halini alır. Dış arpacık basitçe tanınır. Ama iç arpacığın görülmesi için gözkapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Şişen meibom bezi gözkapağını gerdiğinden iç arpacık, dış arpacıktan daha ağrılıdır.

Arpacıkla beraber gözkapağındaki ağrı ve batma hissi çoğalır. Işık ağrıyı artırır fotofobi ve göz devamlı sulanır. Fotofobi, göz sulanması ve devamlı burnunu sürükleme, çocukta, kızamık gibi daha ciddi bir hastalığı akla getirebilir

Yeterince erken anlaşılırsa, antibiyotikli merhem ya da damlalar arpacık yaradılışını önleyebilir. Ancak, çoğunlukla tanıdan evvel püstülağızlaşma oluşur ve antibiyotikler tesirsiz kalır. Tek rehabilitasyon, oluşan cerahatin boşalmasını sağlamaktır. Sıcak kompres, kan akımını artırıp gözkapağını yumuşatarak ağrıyı eksiltir ve enfeksiyonun iyileşmesini basitleştirir. Kolay bir sıcak kompres, tahta bir kaşığın etrafına pamuklu bir kumaş ya da pamuk sarıp sıcak suyun altına yakalanarak yapılabilir. Su sabredilebilir sıcaklıkta olmalı ve kaşık her seferinde kapalı göz üstünde en az 10 dakika yakalanmalıdır. Dış arpacığın yerleştiği kıl kökü basitçe fark edilir. Kirpik bir cımbızla alınırsa, arpacık kendiliğinden boşalır, ağrı ve şişlik azalır.

İç arpacığın rehabilitasyonu daha güçtür. Enfekte olan meibom bezi dışarı açılmaya çalışır ama kalın gözkapağını delemez. Sonunda lökositler enfeksiyonun üstesinden kazanç ve bulgular ortadan kalkar ancak geride mikropsuz bir irin kisti kalır. Meibom kisti, gözkapağının altında ağrısız, minik bir kitle halini sezilir ve ancak cerrahi teşebbüsle çıkarılabilir. Yerel anestezi altında gözkapağı dışa çevrilerek kist alınır, etrafı temizlenir.

Gözü ovalamak, enfeksiyonu bulaştıracağı için hasarlıdır. Kepeğin önlenmesi de ehemmiyetlidir, zira arpacıkta rolü olduğu düşünülmektedir. Neden blefarit, başka bir deyişle gözkapağı cerahati ise, uzun süreli antibiyotik rehabilitasyonu ve hafif kortizonlu damlalar tesirli olabilir.

Birçok hadisede neden öğrenilememektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.