Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Asaplarınızı onaran nebatlar

13.04.2021
56
Asaplarınızı onaran nebatlar

Son yarıyılların en yaygın rahatsızlıklarından olan panik saldırı, anksiyete, bunalım gibi psikolojik meselelere destekçi nebatlar bu yazıda

Panik saldırı, aniden beliren anksiyete, endişe ve yoğun fobi halidir. Panik hücumdan kurtulma için natürel rehabilitasyon yolları yazımızda şifaya kavuşmanıza destekçi olacak nebatlar ve panik saldırı rehabilitasyonu için konutta yapmanız gerekenler hakkında bilgiler verdik.

Panik saldırı krizi geçiren şahıslar, yaşadıkları vaziyeti, ortada bir tehdit olmasa dahi varmış gibi bir fobi hali olarak belirlerler. Panik saldırı nöbeti rastgele bir ihtar olmadan aniden ortaya çıkar. Birkaç dakika ya da daha fazla sürer. Çok seyrek 1 saati bulur.

Yeşil çay

Yeşil çay vücudunuza iyi geldiği kadar psikolojik olarak da gevşeten nebatlardandır. Bu sıhhatli meşrubat panik saldırı rehabilitasyonu nebatsal usullerden olup, panik saldırı bulgusunu rahatlatmak için lüzumlu bir hayli vitamin ve mineraller vardır.

Amerikan Muayenehane Beslenme Dergisi’nde 2009 senesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yeşil çay stresi eksiltip, şahsa huzur veriyor. Ayrıca, modunuzu yükseltiyor ve zekâsal odaklanmanızı da artırmaya destekçi oluyor.

Uygulanışı

1 kadeh sıcak suya 2 yemek kaşığı yeşil çay atıp, üzerini örtün ve 5 dakika demlemeye vazgeçin. Süzüp, içine azıcık bal ve limon suyu ilave edip günde 2-3 kadeh için.

Çarkıfelek Çiçeği

Bitki uzmanları passion flower olarak da öğrenilen çarkıfelek çiçeğinin panik saldırı rehabilitasyonunda oldukça tesirli olduğunu bildiriyorlar. Passion flower nebatı beyindeki gama amino butirik asit GABA ölçüsünü artırmaya destekçi krisin ve benzoflavone gibi flavonoidler kapsar. Beyinde bu maddenin çoğalışı stresi ve anksiyeteyi eksiltmeye destekçi olur.

Uygulanışı

Çarkıfelek çiçeğini çay olarak harcayabilir, hekiminize danışıp hap biçiminde alabilirsiniz.

Not: Bu ot hamile ve emziren bayanlar için öneri edilmez ve fazla ölçüde alımı bireyin beynindeki mental ve motor işlevleri bozabilir.

Papatya

Muayenehane Psikofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada sarı papatyanın hafiften orta dereceye kadar olan yaygın anksiyete bozukluğu semptomlarını eksilttiği saptanmştır. Papatya, kalsiyum ve magnezyum içeriği ile panik saldırı krizlerini rahatlatmaya da yardımcıdır.

Uygulanışı

Bir kadeh sıcak suya iki tatlı kaşığı kurutulmuş sarı papatya ilave edin. Üzerini kapatın ve 10 dakika süresince bekletin. Süzün ve azıcık bal ilave ederek için. Günlük 2 kadeh içmeniz faydalı olacaktır. Seçenek olarak hekiminize danışıp günde 400-1600 mg papatya kapsülünü hap olarak da alabilirsiniz.

Kediotu nebatı

Kediotu, panik saldırı rehabilitasyonunda yaygın olarak kullanılan, asapları yatıştıran nebatlardandır. Milli Fobik Derneği tarafından yapılan çalışmada kediotu nebatının panik saldırı bulgularını eksiltmeye destekçi olabileceği saptandı. Bu ot, ayrıca uykusuzluğa da iyi gelir.

Uygulanışı

İki tatlı kaşığı doğranmış kediotu kökünü 8-10 saat soğuk suda bekletin. Suyu süzün ve gün süresince ara ara için. Dört haftadan fazla uygulamayın. Ayrıca hamile ve emziren kadınlar için uygun değildir.

Ginseng

Ginseng bir adaptojen olması ile aynı zamanda panik saldırı rehabilitasyonunda da kullanılır. Yapılan araştırmalarda ginseng alan insanların negatif şartlarla daha iyi başa çıktığı saptanmıştır.

Uygulanışı

5-8 ince ginseng dilimini 3 kadeh suya ilave ederek kısık ateşte 15 dk pişirin. Süzün azıcık bal ilave edin ve soğuduğunda için. Gerekirse günde 1-3 kadeh içebilirsiniz. Şayet yüksek tansiyon ilacı alıyorsanız ginseng tüketmeyin.

Yavaş Soluk Alın

Doğru soluk alma tekniklerini uygulayarak panik saldırıya son verebilirsiniz. Bedeninize giren oksijen sizi durgunlaştırır. Yavaş, derin soluk panik saldırı bulgularını eksiltebilir. Gevşetici bir pozisyonda oturun ve adaleleri hafifletmeye çalışın. Burnunuzdan derin soluk alın. Ardından, ağzınızdan usulca soluk verin. Aynı zamanda, durgunluk üzerine yoğunlaşın. Gevşeyene ve uysallaşana kadar devam edin.

Sıcak Banyo

Sıcak banyo ya da duş panik saldırıya karşı acil bir biçimde hafiflemenize destekçi olur. Sıcak su dolu bir küvetin içine lavanta, papatya gibi istediğiniz bir uçucu yağdan azıcık ilave edin. Jojoba yağını da içine katın 15-20 dakika bu suda bekleyin. Stresli olduğunuzda ya da panik saldırı gidişatında uygulayın.

Masaj

Panik saldırı şiddetini ve sıklığını eksiltmek için her gün masaj yaptırın. Masaj için uysallaştırıcı olan nebatların aroma üreten başka bir deyişle esansiyel yağlarını kullanın. Susam, zeytin veya hindistancevizi yağı gibi yağlar buna uygundur. Seçtiğiniz yağı hafifçe ısıtın. Ilık yağla boynunuza, omuzlarınıza, bacaklarınızın ön ve arda masaj yaptırın. Gerektiği zaman tekrarlayın.

Not:Bildirdiğimiz usulleri sınamadan hekiminize danışmanızı öneri ederiz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.