Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Atalarımızın çok fazla et yiyen avcı-toplayıcılar oldukları mevzusundaki teze ne demeli?

13.04.2021
49
Atalarımızın çok fazla et yiyen avcı-toplayıcılar oldukları mevzusundaki teze ne demeli?

Natürel ki çok et yiyen ilkel cemiyetler ve çok nebat yiyen ilkel cemiyetler vardır. İnsanların kaloriye umutsuzca gereksinimi vardı ve ellerine ne geçirirlerse yiyorlardı. Sormamız …

Natürel ki çok et yiyen ilkel cemiyetler ve çok nebat yiyen ilkel cemiyetler vardır. İnsanların kaloriye umutsuzca gereksinimi vardı ve ellerine ne geçirirlerse yiyorlardı. Sormamız gereken iki sual şunlardır: Bu perhizle ne kadar yaşadılar? Çağdaş zamanı­mızda hangi perhiz insanları hastalıklardan en iyi biçimde gözetir ve uzun bir ömür kaderi verir?

Bizzat ben, tarih evveli atalarımızdan daha iyisini yapmak istiyorum. Bilimsel belirtilerin kapsamlı bir biçimde gözden geçirilmesi ve anlamlı bir biçimde açıklanması, emin yiye­cek tercihleri ile insan ömrünün uzatılmasının ve hastalıklar­dan daha iyi korunmanın olası olduğunu göstermekte­dirler. Yüksek oranda meyve ve sebze tüketimine bağımlı olan primat fizyolojimizi hala gözetmekteyiz. Bu da nebatsal ağırlıklı bir perhizle sıhhatimizin iyiye gitmesini açıklamaktadır.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nden Dr. Katerine Milton dünyada, çağdaş teknolojiden etkilenmemiş kültürleri ve ilkel insanları inceleyen çok az rakamdaki beslenme antropologundan biridir ve ilkel insanların da primatların da perhizlerinin nebatsal ağırlıklı olduğu neticesine varmıştır.13 İlkel beslenme biçimleri ve bizimki arasındaki ana fark, onların gıdasal açıdan zengin yabani nebatlar harcarken, peynir, yağ ve işlenmiş hububatlar gibi az yiyecekli, çok yağlı besinlere sahip olmadıkları için harca­memeleridir.

İnsanlık tarihinde eşsiz bir fırsata sahibiz: Yeryüzünün her yerinden besin satan dükkanlarımıza taze mahsuller geliyor. Bu taze meyve ve sebze spektrumunu ve bolluğunu avantajı­mıza kullanarak, evveline göre fitokimyasallar açısından daha yoğun ve muhtelif bir perhiz uygulama kaderimiz vardır. Tarih evveli atalarımızdan değişik olarak ne gıdamızı seçme fır­satımız var. Ayrıca, onların sahip olmadıkları bilgilere de sahi­biz ve bu bilgileri daha evvel hiç olmadığı kadar uzun yaşamak için kullanabiliriz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.