Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Atkins kanser devrimi

14.04.2021
35
Atkins kanser devrimi

Robert Atkins’in kitapları ve yüksek proteinle kilo kaybı tasarı­ları öneren değişik yazarlar, sıhhatli olmak ve kilo vermek için, vasati bir Amerikalının tipik olarak harcadığından çok …

Robert Atkins’in kitapları ve yüksek proteinle kilo kaybı tasarı­ları öneren değişik yazarlar, sıhhatli olmak ve kilo vermek için, vasati bir Amerikalının tipik olarak harcadığından çok daha fazla hayvansal protein kapsayan perhizleri önerirler. Halihazırda Amerikalılar kalorilerinin takribî yüzde 40′ını hayvansal mahsullerden sağlamaktadırlar; beslenmede bu biçimde bir fazla­lığa kaçmanın neticeyi olarak son elli senede kanser ve kalp hastalığı oranlarının acıklı bir şekilde yükseldiği görülmekte­dir. Atkins perhiziyle azıcık kilo kaybedebilirsiniz, ama sıhhatinizi de kaybetme tehlikesini taşırsınız.

Atkins, öncelikle çok yağlı, çok proteinli ve lifsiz hayvan­sal gıdaları yemenizi ve perhizinizden karbonhidratları çı­karmaya çalışmanızı önermektedir. Atkins’in menülerinde kalorilerin vasati olarak yüzde 60-75′i yağdan kazanç ve bütün hububat ve meyve kapsamaz. Önerilen menülerin tahlili, bu perhiz­teki kalorilerin yüzde 90′ından aşırısını hayvansal mahsullerin oluşturduğunu göstermiştir.

Suratlarca bilimsel araştırma, hayvansal mahsuller ve muhtelif kanserler arasındaki irtibatı göstermektedir. Kanserin tek sebebinin hayvansal gıdalar olduğunu söylemek yanlış olur; ama, hayvansal mahsul tüketimindeki çoğalışın, taze mahsullerin tüketimindeki eksilme ile birleştiğinde, muhtelif kanser tehlikeyle­rinin çoğalmasında en eforlu tesire sahip olduğu artık netlik kazanmıştır. Atkins kendisini izleyenleri, beslenme mevzusunda önde gelen ve “insanlarda görülen kanserin etiolojisinde et tüketimi ehemmiyetli bir etkendir” diyen tahlilci bilim adam­larından daha iyi bildiğine ikna etmektedir.

Dr. Atkins’in kitapları kızarmış domuz teni, krema ve beykınlı çizburger gibi gıdaları gerçekten önermektedir. Dr. Atkins’Health Revolution kitabının ilk sayfasında şunlar yazmaktadır:
Kahvaltıda beykın ve yumurtaya, kahvenizde bol kremaya, öğle ve akşam yemeğinde oldukça çok ete ve hatta salatanızı soslu yem­enize izin veren bir perhizle kilo verdiğinizi bir düşünün! Dr. Atkin­s’in buna “perhiz devrimi” demesine şaşmamak gerek.Atkins’in sunduğu et bazlı, az lifli mönüler ya çok az meyve kapsamaktadır ya da hiç meyve, nişastalı sebze ve bütün hububat kapsa­memektedir. Atkins’in önerilerini izlemek muhakkak kanserlerin tehlikesini iki katına çıkarabilir; özellikle solunum yolundaki epi-telial kanserler gibi ete duyarlı olan kanserleri. Misalin, Ulu­sal Kanser Enstitüsü tarafından tertip edilen bir çalışma, baş­lıca değişkenin sigara içmek olup olmadığını görmek için sigara içmeyen bayanlardaki akciğer kanserini araştırmıştır. Tahlilciler, akciğer kanseri tehlikesinin, en çok doymuş yağ harcayan bayanlarda, en az doymuş yağ harcayanlara göre altı kat fazla olduğunu bulmuşlardır.

Tek mesele önerdiği menülerdeki doymuş yağ oranının ina­nılmaz derecede yüksek olması değildir; aynı zamanda Atkin­s’in menülerinde kansere karşı eforlu bir koruma sağladığı bili­nen besinler menedilmiş ya da kısıtlanmıştır. Gelinen kiloyu gözetmeye müteveccih olarak hazırlanmış olan daha ılımlı menüleri dahi bu anti-kanser gıdaları açısından riskli derecede muhtaçtır. Atkins’i izleyenler, perhiz ve kanser arasın­daki irtibatı araştıran önde gelen bilim adamlarının tavsi­yelerine bütün ters bir beslenme biçimi uygulamaktadırlar.
Özellikle, tek başına meyvenin dışlanması dahi ehemmiyetli bir kanser göstergesidir. Mide ve yemek borusu kanserleri yeterli ölçüde meyve harcamayan cemiyetlerde görülür. Bilimsel araştırmalar, sindirim sistemi, safra kesesi ve prostat kanserleri ile az meyve tüketimi arasında sarih ve eforlu bir dozcevap ilişkisi göstermektedir. Bir Hayli tahlilciyi donakaltan bir netice de, meyve tüketiminin, kalp hastalığı, kanser ve tam vefat sebeplerinin eksilmesi ile eforlu bir dozcevap ilişkisinin bu­lunmasıdır.9 Bütün hububat tüketiminin, kolorektal ve mide kanser­lerinin görülme sıklığını eksilttiğini gösteren çok rakamda bilim­su baskın araştırmadaki meblağlılık da donakaltıcıdır. Sütun kanseri hay­vansal mahsul tüketimiyle çok eforlu bir şekilde ilişkilendirilmiştir.” Bu tahlilciler, sütun kanserinin az görüldüğü top­luluklarla çok görüldüğü topluluklar karşılaştırıldığında, sütun kanserinin farklı seviyelerde görülmesinin, lif, vitaminler ve mineraller gibi “gözetici” etmenlerle açıklanamayacağı neticesine varmışlardır; bu vaziyet neredeyse tamamen hayvansal mahsul ve yağ tüketimi ile ilişkilidir.

Daha çok doymuş yağ
Daha az meyve = Daha yüksek kanser tehlikeyi
Daha az doymuş yağ
Daha fazla meyve = Daha düşük kanser tehlikeyi

Kilo vermenin rakamsız yolu vardır. Ama, ne kadar “tesirli” olurlarsa olsunlar, kimileri netlikle tehlikesiz değildir. Kilo vermeyi basitleştirecekleri için sigara içmeyi ya da kokain sürüklemeyi korunamayız. Karbonhidrat alımını ciddi bir se­viyede kısıtlayan bir kilo kaybı programını korunmak sorum­suzluktur. Böyle bir perhizin kıymetini yaşamınızla ödeyebilir­siniz!

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.