Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Atrial septal defekt ASD çocukta

12.04.2021
36

Kalpteki kulakçıkların arasındaki duvarda sarihlik olmasına verilen isimdir Biçim 1. Bu surattan pak kanın bir kısmı sağ kalbe geçiş yapar. Bu hadise seneler içinde akciğere …

Kalpteki kulakçıkların arasındaki duvarda sarihlik olmasına verilen isimdir Biçim 1. Bu surattan pak kanın bir kısmı sağ kalbe geçiş yapar. Bu hadise seneler içinde akciğere giden kanın çoğalmasına bağlı olarak akciğer damarlarında ve kalp adalesinde zarara neden olabilir.

Tanı Nasıl Konulabilir ?
Genellikle uzun seneler hiçbir bulgu vermez. Hatta hekime ve sağlık kurumuna pek gitmemiş şahıslarda tanının 30-40 yaşına kadar konulamadığı gidişatlar vardır. Bu tip hastalarda, ancak kazara başka bir sebeple hekime gidildiğinde, dikkatli bir tetkik sırasında kalpte üfürümün ve bazı ek seslerin dinlenmesi ile işkillenilir. Kesin tanı çocuk kardiyoloji uzmanınca yapılan tetkik ve ekokardiyografi ile konur.

Rehabilitasyonda ne yapılabilir ?
Defektin büyüklüğü ve akciğer arterinin tazyiki cerrahi rehabilitasyonun zamanını tanımlar. Kendiliğinden kapanmayan, akciğer arterinde tazyik yükselmesi riski olan sarihlikler genellikle 4-6 yaşlarında, başka bir deyişle çocuk mektebe başlamadan cerrahi olarak kapatılır. Operasyon sırasında ve sonrasında genellikle problem oluşmaz. Göğüsün orta kısmında operasyona ait bir iz kalır. Bazı hastalarda sarihliği kateterle kapatma da uygulanmaktadır. Bu her hastaya uygulanamamakta, ancak bazı ölçümler uygun ise yapılabilmektedir.

İleriye dönük yapılması gerekenler :
Operasyon, sünnet, diş çekimi ve dolgusu gibi bazı teşebbüsler evvelinde endokardite kalbin iç katmanının irini karşı gözetici rehabilitasyona lüzum gösterirler. Hastaların beklenmedik karmaşıklıklardan korunabilmeleri için takribî 1 senelik aralıklarla hekim kontrolunde olmaları gerekir. Bu operasyon olmuş hastalar için de 3-4 sene müddetle geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.