Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Az yat, kilo alma

27.04.2021
8

Sidney’de tertip edilen ve konusu uyku olan bir sağlık konferansında konuşan perhiz uzmanları, uyku süresi ile obez olma riski arasında güçlü bir iletişim olduğunu belirttiler. Konferansta konuşan …

Sidney ’de tertip edilen ve konusu uyku olan bir sağlık konferansında konuşan perhiz uzmanları, uyku süresi ile obez olma riski arasında güçlü bir iletişim olduğunu belirttiler.

Konferansta konuşan bilim adamları, gecede 4 saatten az yatanların 7 ile 9 saat yatanlara göre daha yüksek bir risk altında olduğunu kaydoldular.

Konferansta 5 saat yatanların obez olma riskinin yüzde 50 iken, altı saat yatanların riskinin yüzde 23 oranında olduğu bildirildi.

Columbia Üniversitesi St Luke ’s-Roosevelt Hastanesi ’nden Dr. Steven Heymsfield, “Belki insanların daha fazla uyumasını sağlayarak kilo vermelerini basitleştirebiliriz” derken, Kolombiya Slikenin Hastalıklar Uzmanı James Gangwisch ile Heymsfield ’ın beraber yürüttükleri bu araştırma, bu hafta Kuzey Amerikan Birliği Obezite Çalışmaları toplantısında sunulacak.

İkili, 1980′lerde Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti ’nin yaptığı Ulusal Sağlık ve Beslenme İncelemesi ’nden aldıkları bilgileri kullandı.

Dr. Gangwisch, “İnsanlar dinlendiklerinde daha az kalori yakarlar bu surattan yatmanın kilo alımını ve obeziteyi yasaklayacağı söylemek mantıksız görülebilir. Ancak yatmadıklarında daha çok yemek yerler. Bedenin gıda isteme devrelerini etkileyen kronik uyku lüzumu obezite risklerini değişikleştiren etmen olabilir” dedi.

Uzmanlara göre uyku lüzumu iştahı bastıran ve beden yeterli besini aldığında beyni etkilediği düşünülen kan prbitkieini leptinin oranını düşürüyor.

Sydney ’de uyku eksikliği konferansında konuşan Stockholm Karolinska Enstitüsü ’nden Prof. Torbjorn Akerstedt ise, vardiyalı çalışanlarda uyku kalitesinin düştüğünü ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkların arttığını belirtti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.