Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bağımlılıktan kurtulmak olası

03.04.2021
62
Bağımlılıktan kurtulmak olası

Çağın en yaygın bağımlılığı olan internet bağımlılığı için çözüm teklifleri sunan Doç. Dr. Levent Sütçigil, internet bağımlılığının sebeplerine de değindi.

Günlük hayatta her yaştan insan için internet, uslu telefon, tablet ve bilgisayar gibi devamlı değişen bilgi ve cümbüş kaynaklarından uzak durmak pek olası olamıyor. Konutta, dükkanında sık sık ihtar almaya başladıysanız,başka işleriniz olmasına karşın eliniz hala durmadan sosyal medya sayfalarına gidiyorsa, işleriniz hiç bitmiyor ve hep ertesi güne sarkıyorsa bu vaziyet “internet bağımlığının” habercisi olabilir. Doç. Dr. Levent Sütçigil, internet bağımlılığı ve alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

YOKSUNLUK HİSSİ ASAPLILIK VE SOSYAL İLİŞKİLERDE BOZULMAYA YOL AÇABİLİR

Bilgisayar, işleri basitleştirip üretkenliği artırmasının yanı gizeme, günlük yaşantının farklı alanlarına tamamen girmiş gidişattadır. Yaşamımızın bırakılmazı teknoloji, bilgi alma ve paylaşma gibi bereketlerinin dışında bir hayli meseleyi de hayatımıza dahil etmiş gidişattadır. İnternet bağımlılığı ya da teknoloji bağımlılığı, bilgisayarın bireyin kendisine, etrafına ve ilişkilerine hasar vermeye başladığı gidişatlar için kullanılan bir terimdir. Resmi bir belirleme olmamakla beraber uzmanlar bilgisayar bağımlılığını uyuşturucu madde bağımlılığına benzetmişlerdir. Uzun süreli bilgisayar kullananlarda uyarıcı ya da uyuşturucu madde bağımlılarına eş bir tablo oluşmaktadır. Bilgisayar bağımlıları uzun vakit internete erişemediklerinde “yoksunluk” denilen gerginlik hissi, asaplılık, yerinde duramama, ne yapacağını bilememe gibi tutumlar sergileyebilirler. Zaman içinde hep daha uzun vakit bilgisayar başında kalmak isterler, internete bakamadıkları sürece usları hep internettedir, gördükleri hasara karşın bu gidişatı vazgeçemezler. Uzun vakit bilgisayar ile meşgul olduklarını genellikle inkar ederler.

GEÇİCİ BİR HAFİFLEME HİSSİ VERSE DE KALICI SONUÇLARI NEGATİF OLABİLİR

Birçok insan günlük kasvetlerini unutmak, yalnızlığını eksiltmek, evham ve depresif duygularını azıcık olsun bastırmak isteği ile internete yönelmektedir. İnternette dolaşmaya başlandığında dikkat başka bir alana çekildiğinden kasvet veren düşünceler eksilir ve bir hafifleme sezilir. Oysa bir vakit sonra hafiflemek için kullanılan değişik etkinlikler unutulur. Ayrıca biriken problemlerle yüzleşmemek için internet daha fazla kullanılmaya başlanır.

KAYGILI VE DEPRESİF BİREYLERDE BÜYÜME TEHLİKEYİ DAHA FAZLA

Bazı şahıslar internet bağımlılığı için daha fazla tehlike taşımaktadır. İnternette dolaşmanın kasvet veren düşüncelerden uzaklaştırıcı tesiri anksiyete başka bir deyişle evham bozukluğu olan şahısların internet bağımlılığı geliştirme tehlikesini artırır. Depresif yakınmaları olan bireyler de basitçe internet bağımlısı olacak gruptandır. Bunalımın verdiği külfetli düşünceler bir vakit ertelense de, internetin yarattığı sosyal yalıtım, yalnızlık ve problemlerin gitgide ertelenmesi bunalımın şiddetini daha da artıracaktır. İlaç, içki, kumar ve cinsellik mevzusunda saplantılı ya da bağımlı tutumlar gösteren şahıslarda da basitlikle internet bağımlılığı gelişebilir.

İNTERNET BAĞIMLILIĞININ BELİRTİLERİ ŞU BİÇİMDE SIRALANABİLİR: 

* Düşünülenden daha uzun vakit internette kalmak.
* İşlerin kumpaslı olarak geç saatlere ya da ertesi güne sarkması. Yemeklerin pratik biçimde geçiştirilmesi.
* Yakınlarının şikayetlerine karşın uzun vakit internet kullanımını kabul etmemek.
* Online görüşmelerin müddetinin, hakikat konuşmaların önüne geçmesi.
* Küçük bir kasvet ve yalnızlık hissinde cep telefonuna sarılmak.
* Kendine vakit hududu koyamamak.
* Öncelikle geç uyuma ve sabah kalkamama gibi uyku bozuklukları, cinsel problemler, göz kuruluğu, keskin kilo çoğalışı, el, bilek ve boyun sırt sızılarının başlaması.

İnternet bağımlılığını yasaklamak için teklifler:

* Şahsı internetin başına götüren neden tespit edilmelidir.
* Belli işlerinin tamamladıktan sonra bir mükâfat olarak kısıtlı bir vakit bilgisayarın başına geçilebilir.
* Her akşam aynı saatte bilgisayar ya da cep telefonunu elden vazgeçilmelidir.
* Yalnızlığı ve can kasvetini gidermek için internette zaman geçirmek yerine, kitap okumak gibi başka etkinlikler seçim edilmelidir.
* Bilgisayar ile yapılan bağlantı her zaman için duygudan yoksun olacağından, dostlar ve aile aboneleriyle konut dışında organizasyonlar yapılmalıdır.
* Bilgisayar başındayken neler kaçırıldığı düşünülmelidir. Bireyin çocuğuyla beraber parkta yapacağı yarım saatlik yürüyüş, eşiyle kahve içip sohbet etmesi çok daha kıymetlidir.
* Bilgisayarın salon gibi ortak kullanım alanlarında olması sağlanmalıdır.
* Bir saatlik bilgisayar kullanımının arasında 10 dakikalık aralar verilmelidir.
* Birey bilgisayar ya da telefonu bu kadar uzun vakit kullanmaya başlamadan evvel nelerden sevinç aldığını düşünebilir. Bunlar tekerrür canlandırılabilir.
* Zamanın çok bedelli olduğu ve ne kadar süratli geçtiği unutulmamalıdır.
* Psikiyatrik bozukluklar bu cins bağımlılığın oluşmasına neden olabileceğinden, eş zamanlı olabilecek hastalıklar için bir psikiyatristten destek alınmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.