Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bağışıklık Sistemi Yüzde 90 ını Arınıyor

29.04.2021
24
Bağışıklık Sistemi Yüzde 90 ını Arınıyor

Bağışıklık Sistemi Hpv’nin Yüzde 90’ını Arınıyor

HPV ve rahim ağzı kanseri bayan sıhhatini ciddi anlamda tehdit edebilen ehemmiyetli meselelerin başında geliyor. Ancak dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli ayrıntı Human Papilloma Virüsü ve rahim ağzı kanserini birbirinden doğru bir biçimde ayırabilmek.

HPV, cinsel hayatı olan herkesin yaşamının belli bir yarıyılında alabileceği bir virüs. Öyle ki bayanların yüzde 50’ye yakını bu virüsü alıyor ve haberleri dahi olmadan HPV Human Papilloma Virüsü ile beraber yaşıyorlar. Zira HPV bedende rastgele bir bulgu göstermeyebiliyor. Hatta yüzde 90’ı bağışıklık sistemi sayesinde arınılıyor. Virüs bayanların yüzde 10’unda ise rahim ağzı hücrelerinde farklılara neden oluyor ve hakimiyet altında değilse bunların bir kısmı kansere dönüşebiliyor. İşte burada dikkat edilmesi gereken nokta, HPV virüsü ile karşılaşıldığında hemen “kanser oldum” paniğine kapılmamak ve kumpaslı hekim hakimiyetinde olmak. Unutmamalı ki HPV virüsü kapmak kesinlikle kanser olmak anlamına gelmiyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, bayanların çoğunun yaşamlarının bir yarıyılında karşılaşabileceği HPV virüsü ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

HPV almak için kesinlikle çok eşli olmak gerekmiyor

Çok eşlilik HPV alma olasılığını artırıyor. Ancak zaman zaman bir defa cinsel ilişki yaşamış bir bayan dahi HPV virüsü ile karşılaşabiliyor. Dolayısıyla HPV’nin emin bir tehlike grubu bulunmuyor.

Bağışıklık sistemi HPV’yi genellikle yok ediyor

HPV virüsü ile enfekte olan bayanlar hemen kansere tutuldukları endişesine kapılıyorlar. Oysa bu netlikle yanlış bir düşünce, zira HPV yalnızca bir enfeksiyon. Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 100’e yakını HPV kaynaklı oluyor. Ancak bu her HPV’nin kansere yol kalemtıraşı anlamına gelmiyor. Bir bayan yaşamı süresince bir hayli defa HPV ile karşılaşabiliyor. Bağışıklık sistemi de her seferinde bu virüsü ekarte edebilecek bir efora sahip. Bu vaziyette de HPV, rahim ağzı kanserine yol açmıyor. Ayrıca genital bölgesinde siğil oluşan bayanlar çoğu zaman “kanser miyim?” fobisi yaşayabiliyor. Oysa bu siğillerin yüzde 90’ı kansere dönüşmüyor ve çok basit bir biçimde rehabilitasyon edilebiliyor. Ancak bağışıklık sisteminin iyi çalışmadığı vaziyetlerde HPV virüsü rahim ağzında bir ekip farklılıklar yapmaya başlayabiliyor. Hücrelerde alana gelen bu farklılıkların ise kesinlikle dikkate alınması ve hekim hakimiyetinde olması gerekiyor. Zira hakimiyet altına alınmadığında 10-15 yıl sonra rahim ağzı kanseri yaradılışına neden olabiliyor.

HPV aşısı ileri yaş bayanlara da yapılabiliyor

HPV aşısı için ideal süreç cinsel yaşamın henüz başlamadığı genç kızlık yarıyılı olsa da, her yaştaki bayan aşı olabiliyor. Ancak unutulmamalı ki aşı bedende HPV varsa bu virüsün ortadan kalkmasını sağlamıyor, başka bir deyişle rehabilitasyon edici özelliği bulunmuyor. Genç yaş grubunda aşı yaptıranlar rahim ağzı kanserinden ve kanser evveli farklılardan yüzde 90 oranında korunabiliyor. İleri yaş grubunda veya daha evvel HPV ile enfekte olanlarda ise şayet bağışıklık sistemi virüsü bedenden paklerse sonrasında tekerrür HPV alınmasını yasaklıyor. HPV aşısının 2 değişik tipi bulunuyor. Bunlardan biri 2, değişiği ise 4 tipe karşı gözeticilik sağlıyor. Her iki aşının içerisinde de en fazla kanser sebebi olan 2 virüs tipine karşı gözeticilik bulunuyor. Ancak 4 tipe karşı gözeticiliği olan aşı aynı zamanda kansere dönüşme olasılığı olmayan siğillere karşı da gözeticilik sağlıyor.

70 yaşına kadar smear testi yaptırmaya devam etmeli

Kumpaslı smear yaptıran bayanlarda rahim ağzı kanserine tutulma tehlikeleri çok düşük oluyor. Rahim ağzı kanseri görülme oranları 35- 40 ve 55- 60 yaş yarıyılında yükselme gösteriyor. Zira HPV enfeksiyonları en sık 20-25 ve 45-50 arasındaki yaş gruplarında alınıyor. Rahim ağzı kanserinin tek taraması smear’dir. Erken tanı için her kadının senede bir defa smear testini yaptırması gerekiyor. Ancak smear testinde HPV teşhisi koymanın rastgele bir anlamı bulunmuyor. Ehemmiyetli olan şayet varsa HPV’nin neden olduğu kanser evveli aşamalardan birini ortaya çıkartmak. Bu sebeple kuşkulu vaziyetler görüldüğünde biyopsi ile tanı testi yapılıyor. Biyopside kanser evveli aşamalardan biri çıkması vaziyetinde de ufak bir cerrahi rehabilitasyon gündeme geliyor. Kanser, HPV bedene girdikten takribî 10 – 15 sene sonra ortaya çıkabiliyor. Başka Bir Deyişle bir bayan, 45 yaşında cinsel yaşamı sona ermiş olsa dahi 60 yaşına geldiğinde rahim ağzı kanseriyle karşılaşabiliyor. Bu sebeple her kadının 70 yaşına kadar kesinlikle senede 1 defa smear testi yaptırması gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.