Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bağışlamayı Bilenler Daha Sıhhatlidir

15.06.2021
51

Amerikalı bilim adamlarına göre, bağışlamasını bilen insanlar hem ruhen hem de bedenen daha sıhhatli… Stanford Üniversitesi nde görevli bilim adamı Frederic Luskin ve takımı, San Francisco …

Amerikalı bilim adamlarına göre, bağışlamasını bilen insanlar hem ruhen hem de bedenen daha sıhhatli…

Stanford Üniversitesi nde görevli bilim adamı Frederic Luskin ve takımı, San Francisco kentinde bitkiuran 259 birey üzerinde araştırma yaptı. Kobayları 6 defa 1,5 saatlik seanslara çağıran bilim adamları, bu seanslarda katılımcıların bağışlamayı bilmesini sağladılar.

Araştırma çerçevesinde makûs hatıralarını konuşarak paylaşan kobaylar,daha sonra kendilerine hasar veren şahısları canlandırarak içlerinden onlarla konuştular.

Kendilerine hasar veren şahısları bağışlayan katılımcıların çoğu, deney sonrasında daha az acı dinlediğini belirterek, stresten kaynaklanan sırt sızısı, uykusuzluk ve mide sızısı gibi ruhsal ve fiziksel bulguların da ehemmiyetli miktarda eksildiğini kaydoldu.

Kobayların çoğu, gelecekte alana gelebilecek eş hadiselerde tekerrür bağışlamaya hazır olduğunu da söyledi. Deney için, fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalanlar değil, hakarete uğrayan şahıslar seçildi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.