Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bahar çarpmasına dikkat

28.04.2021
22

Hava sıcaklıklarına bağlı olarak bedenin balansında alana gelen farklılıklar, negatif gidişatlara yol açıyor. Uzmanlar, özellikle romatizma, astım, kalp, mide ülseri ve hipertansiyonu bulunanların, bahar aylarında …

Hava sıcaklıklarına bağlı olarak bedenin balansında alana gelen farklılıklar, negatif gidişatlara yol açıyor. Uzmanlar, özellikle romatizma, astım, kalp, mide ülseri ve hipertansiyonu bulunanların, bahar aylarında özellikle çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Havaların ısınmasıyla beraber metabolizmada oluşan farklılıklar, bitkinlik, halsizlik ve eklem sızıları gibi şikayetleri de birliktesi getiriyor. Hava sıcaklıklarına bağlı olarak bedenin balansında alana gelen farklılıklar negatif gidişatlara yol açarken, bu gidişattan kurtulmak kolay birkaç tedbirle olası olabiliyor. Uzmanlar bahar mevsimlerinde havadaki elektrik yükünün çoğaldığına dikkat toplayarak, bu yüklerden pozitif olanların bedende devingenlik, nefatip olanların ise bitkinlik, halsizlik ve gerginliklere neden olduğunu belirtiyor. Vasıtaların havayı pislemesi, sanayi atıkları ve trafik kaosa nedeniyle şehirdeki elektrik yükünün daha fazla olduğunu vurgulayan uzmanlar, bahar aylarında hava sıcaklıklarına bağlı olarak insan metabolizmasında oluşan farklılıkların bitkinliği çoğaldırdığını ve bahar bitkinliklerinin bir hastalık olarak belirlenmemesine karşın tedbir alınmadığı takdirde kronikleşebileceğini dikkat topluyor. Bahar aylarında özellikle romatizma, astım, kalp, mide ülseri ve hipertansiyonu bulunanların dikkatli olmaları gerektiği vurgulanırken, metabolizmada alana gelen farklılıkların özellikle bu hastalıkları negatif doğrultuda etkilediği bildirildi.

Astım, saman nezlesi ve ürtiker, bahar mevsiminde en çok davacı olunan rahatsızlıkların başında geliyor. Bu hastalıkların en gözde bulguları ise burun akıntısı, aksırma, öksürme ve solukta tıkanma olarak belirleniyor. Mevzunu uzmanları, astım ve alerjik hastalıkların bahar aylarında daha sık görüldüğüne işaret ediyor. Bu hastalıklara bahar aylarında daha sık tesadüfülmesinin nedeni olarak ise, havaların ısınmasıyla beraber atmosfer tazyikindeki farklılıklar ve artık neredeyse bir kabus haline gelen havada uçuşan polenler gösteriliyor. Solunan havadaki nem ölçüsünün değişikliği ve bu mevsimde soluduğumuz havaya karışan nebatlara ait polenlerin hastalıkta ehemmiyetli rol oynadığı vurgulanıyor. Uzmanlar, astıma ve alerjik hastalıklara ve özellikle saman nezlesi denilen hastalığa yol açan alerjilerin başında polenlerin geldiğini belirterek, özellikle mera ve tahıl polenlerinin ve yöreye göre ağaç polenlerinin alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında ehemmiyetli rol oynadığı görüşünü paylaşıyor.

Uzmanlar, kolay gibi görünen ancak kronikleşmesi gidişatında ciddi risklere yol açabilecek olan bahar hastalıklarının gerçeğinde kolay birkaç usulle önlenebileceğini dikkat topluyorlar. İnsanların kendi kendilerine alabilecekleri tedbirlerden kimileri şöyle:

– Alışılmış olan uyku ritimlerinde ani farklılık yapmayın, yatış-kalkış saatlerinizi birden değiştirmeyin
– Yaşamınıza, giyim-kuşamınıza ve beslenmenize dikkat edin
– Baharın başlamasıyla beraber bedenin daha çok vitamine lüzum dinlediğini unutmayın. Özellikle B ve C vitaminleri kapsayan sebze, meyveler, domates, patates ve kayısı yemeye çalışın
– Günde vasati 3 litre su için. Bunu yemek evveli ve uyumadan evvel azar azar yapın
– Uyku ritmine dikkat edin ve rahat bir uyku için günlük tam stresleri unutarak yatağa girin
– Her gün sabahları en az 5 dakika yürüyün
– Mevsimsel geçiş yarıyıllarında alınan içki ölçüsünü düşürün. İçkinin bedeni negatif etkilediğini ve insanda daha çok yorgunluğa, bitkinliğe yol kalemtıraşını unutmayın.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.