Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bakteriyel vajinit

28.05.2021
20

İlk kere 1955 senesinde belirlenen ve Haemophilus vaginalis ismi verilen bir bakterinin yol açtığı vajinal enfeksiyondur. Faktöre Gardnerella vajinalis ismi de verilir. Cinsel ilişki ile bulaşabilir …

İlk kere 1955 senesinde belirlenen ve Haemophilus vaginalis ismi verilen bir bakterinin yol açtığı vajinal enfeksiyondur.

Faktöre Gardnerella vajinalis ismi de verilir. Cinsel ilişki ile bulaşabilir ancak bu mevzuda bilimsel bir görüş birliği yoktur.

Ulus arasında en çok görülen vajinal enfeksiyonun mantar enfeksiyonu olduğu sanılmasına karşın reelde en sık bakteriyel vajinozis başka bir deyişle Gardnarella enfeksiyonu görülür. Kadınların %10-68′inde gardnarelle vajiniti görülür.Genelde faize çağındaki kadınlarda tesadüfülür.

Gardnarella vajinlis etmeni
Bulguları
Vajina, ürethra mesane ile idrar çıkış noktası arasındaki boru, mesane ve genital bölgedeki teni meblağ.

Bayağıda kadın vajinasında emin ölçüde gardnarella vajinalis mikroorganizması bulunur. Vajina içerisinde pekçok mikroorganizma barınır ancak bunlar emin bir denge içinde bulunduğundan enfeksiyona neden olmazlar. Bu balansı sağlayan en ehemmiyetli unsurlardan birisi laktobasil ismi verilen mikroorganizmalardır. Laktobasiller vajianın asit baz balansını sağlayarak değişik organizmaların enfeksiyon yapacak kadar çoğalmalarını yasaklarlar. Bu denege bozulduğunda enfeksiyon ortaya çıkar.

Gardneralla vajinalis enfeksiyonu çoğu zaman rastgele bir bulgu vermez. En sık karşılaşılan yakınma makûs kokulu bir akıntıdır. Tipik olarak gri renkli ve makûs kokulu akıntı mevcuttur. Vajinanın pH ’ı alkalik güzergaha kayınca ortaya bazı aminler çıkmakta ve enfeksiyonda tipik olan balık kokusu dinlenmektedir. Bu balık kokusu bakteriyel vajinit için tipiktir. En sık adet kanaması sonrası ya da cinsel ilişkiyi takiben dinlenir.

Tanı
Tanı muyanede akıntının görülmesi ile ya da alınan akıntı misalinin mikroskop altında araştırılması ile konur. Bazen rastgele bir belirti olmayan olgularda vajinal kültr ya da smear testi neticeyi fark edilir.

Rehabilitasyon
Rehabilitasyon edilmediği taktirde pelvik enfeksiyonlara neden olabilir. Rehabilitasyonda yerel ve sistemik antibiybitkiikler kullanılır. Olguların %79′unda erkek ürethrasında da bu mikroorganizmaya rastanır. Bu sebeple inatçı olgularda eş rehabilitasyonu da önerilmektedir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.