Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bal – Civan perçemli bal maskesi

10.04.2021
54
Bal – Civan perçemli bal maskesi

Suyu kendine çeken bal, çok iyi bir nemlendiricidir. Bal hem kuru, hem de yağlı ciltlere yararlıdır. Cilde düzgünlük verir, yumuşatır ve besler. İçindeki organik asitler …

Suyu kendine çeken bal, çok iyi bir nemlendiricidir. Bal hem kuru, hem de yağlı ciltlere yararlıdır. Cilde düzgünlük verir, yumuşatır ve besler. İçindeki organik asitler ve enzimler kozmetik açıdan balın değerini artırır. Yüzü soluk olanlar yanak­larına pembelik gelmesi için, baldan da­ha iyi bir nemlendirici bulamazlar. Balı yü­ze yaydıktan sonra parmak uçları ile balı hafif hafif vurarak cilde yedirmeli. İki ilâ üç dakika bekledikten sonra yüzü önce ılık, sonra soğuk su ile yıkamalı. Bu yön­tem kan dolaşımını hızlandırır. Sonuç olarak cilt hafif pembeleşir. Bal; yüz kremlerinde, el losyonlarında, maskelerde yer alır (kozme­tikte kullanılacaksa iyice sulandırılmalıdır).

Civan perçemli bal maskesi
Yapılışı: Civan perçemi çiçeği, saf suda 10 dakika kaynatıl­dıktan sonra sıkılarak süzülür. Bir fincan su soğutu­lur. Elde edilen posa ezildikten sonra, yarım fincan limon suyu, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bîr tatlı ka­şığı süzülmüş bal ve çırpılmış yumurta sarısı ile bir­likte karıştırılır. Hazırlanan karışıma soğutulan bir fincan civan perçemi suyu ilave edilir. Maske kıva­ma gelinceye kadar azar azar yulaf unu eklenir.

Etkisi: Yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkların giderilmesini sağ­layan civan perçemi maskesi, uygulamadan bir saat sonra ılık su ile güzelce yıkanır ve cilt gül suyu ile iyice temizlenir. Bu maske, bir hafta uygulanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.