Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebekler nasıl görür?

08.05.2021
23

Annelerin sık sık sorduğu suallerden biri de budur; bebeğim ne göre­öğreniyor, ne kadar göreöğreniyor? Bunu öğrenmek, bebeğin şayet mesele varsa göremediğini kavramak açısından çok ehemmiyetli …

Annelerin sık sık sorduğu suallerden biri de budur; bebeğim ne göre­öğreniyor, ne kadar göreöğreniyor? Bunu öğrenmek, bebeğin şayet mesele varsa göremediğini kavramak açısından çok ehemmiyetli gerçekten.

Elif bebeğin annesi bebekler iyi görmez diye dinlemiş, ama ne zaman ne kadar görmesi gerektiğini öğrenememiş. 1.5 yaşında sütten kestikten sonra mama sandalyesinde otururken önündeki yemekleri eliyle aradığını fark edince içine kuşku düşmüş. Tetkike geldiklerinde neyse ki iş işten bütün geçmemişti.

Bebekler doğumdan sonra ne kadar göreöğrenirler?
Bebekler doğdukları zaman nasıl ki hemen konuşup yürüyemezlerse bizim ka­dar net de göremezler. Bedende hareket ve marifetleri sağlayan bir çe­şit elektrik telleri olan asapların kılıfları doğumdan sonra henüz bitirilmemiş olduğu ve zamanla bitirildiği için elektrik geçişi olamaz ve görme, konuşma, yürüme zamanla yapılabilir.

Bebeklerin doğumdan sonra ne kadar görmeleri gerekir?
Hakikatinde çok net ve çok uzağı görmeleri de gerekmez. Görme, riskten korun­mak ve yiyecek bulmak için lüzumludur. Bebeklerin riskten korunmak için ani gelen yabancıya veya siyahlığa karşı gözlerini kapama ve ağlama refleksleri var­dır. Yemek için de yarım metreden annesini görmesi yeterlidir. Dolayısıyla gör­meleri ancak 0.5-1 metre kadardır.

Geliştikçe, hareket başladıkça, yatakta, odada, konutta, konut dışında daha uzaklara erişebildikçe görme de bu gereksinmelere koşut olarak çoğalır. İlk zamanlarda yalnızca yakından büyük ve parlak cisimleri seçebilirken, yaş ilerledikçe daha uzaktan, daha minik ve daha mat cisimleri de seçebilir olurlar. Görme gelişimi 5 yaş ortamında bitirilir, 7 yaş ortamında sağlamlaşır. Bu yaştan sonra büyüme devam etmez, bir hastalık yoksa gerileme de olmaz. Uyuşukluk varsa bu yaştan sonra rehabilitasyon bereketli olamaz.

Görme neye göre büyür?
Görme, gereksinme ile ve doğduktan sonra büyür. Aynı, yürüme, konuşma gibi, bu işlevleri sağlayan asapların etrafındaki kılıf bitirildikçe bu maharetler yapı­labilir vaziyete kazanç.

Görme kendiliğinden büyür mü?
Görme duyusunun gelişimi bir uyarıcının varlığına bağlıdır. Bu özelliği ile değişik duyular olan duyma-tat alma-koku alma ve değmeden değişikleşir.
Karanlık bir odada gelişen bir çocuğun görmesi bütün olarak büyüyemez. Eş biçimde katarakt veya kapak düşüklüğü varsa, başka bir deyişle görüntü göze giremiyorsa veya yüksek kırma hatayı varsa, başka bir deyişle görüntü net değilse yeniden görme büyüyemez.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.