Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebeklerde atelektazi

05.06.2021
42
Bebeklerde atelektazi

Yeni doğmuş bebeklerde atelektazi nedir ? Bu hastalık yeni doğan çocuğunun akciğerlerinin bazı kısımlarının genişleyememesidir. Bu kısımlarda hava ve oksijen bulunmamakta ve akciğerin o kısmı …

Yeni doğmuş bebeklerde atelektazi nedir ?
Bu hastalık yeni doğan çocuğunun akciğerlerinin bazı kısımlarının genişleyememesidir. Bu kısımlarda hava ve oksijen bulunmamakta ve akciğerin o kısmı kana oksijen eriştirememektedir.

Atelektazinin nedeni nedir ?
Solunum kanallarının balgamla veya amnibitkiic başka bir deyişle rahim içinde büyümekte olan bebeğin içinde bulunduğu su gibi akışkanlarla tıkanmasından ileri gelmesi olasıdır. Veya akciğer dokularının büyümemiş olmasından hava keseciklerinin gerektiği derecede genişlememesinden alana gelebileceği de ileri sürülmektedir.

Atelektazinin bulguları nelerdir ?
Çocuk ivedi ivedi ve soluyarak soluk alır. Soluk alırken homur-danır. Oksijen beceriksizliğinden mavimsi bir renk alır. Soluk almaya çalışırken kaburga bölgelerinde ve boynuna yakın kesimde göğsünü içeriye sürükler.

Bu vaziyetin bütün teşhisini yapmak muhtemel müdür ?
Göğsün sıkı bir tetkikten geçirilmesiyle ciğerlerin bazı kısımlarına hava girmediği tesbit olunabilir. Yeniden göğüsün röntgen filmin, de ciğerlerin bazı kısımlarına hava giremediği muhakkak bir biçimde görülebilecektir.

Yeni doğmuş bebeklerde atelektazi nasıl rehabilitasyon edilir ?
Şayet solunum kanallarında tıkayıcı bir madde varsa, bu emme usulüyle dışarı çıkarılmalıdır. Bazı ciddî hadiselerde tıkayıcı maddeyi çıkarmak için bronkoskopi yapılması gerekebilir. Bundan başka hasta bebeğin fazla nemli olan ve oksijen muhteviyatı yüksek, erken doğan bebekler için kullanılan «Kuvöz» sınan bir makine içerisinde yakalanması gerekecektir. Üstelik hasta çocuğun derin soluk almasını temin maksadiyle sürekli olarak, bazen birkaç dakika zamanla, ağlatılması icab eder.

Bu vaziyetin neticeyi ne olur ?
Atelektazi hafifse birkaç gün içerisinde ciğer klasik biçimde genişleyerek çocuk iyileşir. Şayet olay ciddiyse beyne giden oksijene mani olabileceğinden beyin hücrelerinin yaralanmasına yol açabilir. En ciddî olaylar çocuğun bir veya iki gün içerisinde can vermesine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.