Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beden tansiyonu ve göz nedir? Hakkında bilgi

19.05.2021
24
Beden tansiyonu ve göz nedir? Hakkında bilgi

Göz bedenin da aynası gerçeğinde… Gözlerinin içine bakıp “beden tansi­yonunuz yüksek sanırım” dediğim bir tonton hastam beni kahin bülten etmişti. Zira dediğim çıktı. Ama sonra …

Göz bedenin da aynası gerçeğinde… Gözlerinin içine bakıp “beden tansi­yonunuz yüksek sanırım” dediğim bir tonton hastam beni kahin bülten etmişti. Zira dediğim çıktı. Ama sonra torununun üniversite imtihanında kaç puan alacağını öğrenemedim!

Yüksek tansiyon gözde de tesirli olabilir mi?
Göz damarları birleşik kaplar sistemi gibi tüm beden dolaşımının bir parça­sı olduğu için göz damarları da yüksek tansiyondan etkilenebilir.

Yüksek tansiyon gözde ne gibi meselelere yol açabilir?
Göz içindeki damarlar bedenin en ince çaplı damarları olduğu için tazyik deği­şikliklerine en duyarlı damarlardır, he­men etkilenirler. Evvel toplardamarlar genişler, atardamarlar daralır. Sonra göz içinde kanama ve beslenme bozukluk­ları olabilir; tıpkı şeker hastalığına bağlı göz meselelerinde olduğu gibi.

Gözleri hareket ettiren adalelerde, ve surat adaleleri nı besleyen damarlarda da tıkanıklık olabilir.

Göz asabı da açlıktan dolayı şişebilir Afrikalı aç çocukların kabarık karınlarını dü­şününüz. Göz içindeki atar veya toplardamarlarda ya da göz asabını besleyen atar veya toplardamarlarda tıkanıklık olabilir.

Yüksek Tansiyonluların Göz Açısından Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
* Asla ilacınızı hekim söylemedikçe vazgeçmeyin. İlacı vazgeçince tansiyon yeniden yükselir.
* Büyük tansiyonun hududu yaşa göre değişir ama ufak tansiyon asla 9′u geçmemelidir.
* Geçici görme kaybı, kararması olursa tansiyonunuzu ölçün. Bunlar yük­selme işaretidir.
* Gözde kanama olursa tansiyonunuzu ölçün. Bu, yükselme işaretidir.
* Tansiyon hasta ol 10 seneye kadar senede bir kere, 10 seneden sonra her 6 ayda bir göz tetkiki olmalıdır.
* Tansiyon ilacınızı koşul değilse akşam almayın, koşulsa erkence almaya çalışın.
* Tansiyonunuzu kendiniz ölçmeyi bilin.

Yüksek tansiyonun gözdeki tesirleri rehabilitasyon edilebilir mi?
Şayet tansiyon sıradana düşerse ve geri dönülmez farklılıklar alana gelmemiş­se rehabilitasyon edilebilir. Rehabilitasyonun bir parçası da kan sulandırıcı Aspirin gibi ilaçlardır.

Tansiyon ilaçlarının kullanım biçimi gözü etkileyebilir mi?
Evet, özellikle gece alınanlar. Bir sabah kalktığında aniden bir görmesini kaybet­tiğini kavrayan o kadar çok, o kadar çok ileri yaşta hastam var ki, neredeyse ileri yaştakilere gece yatmayın diyeceğim. Temel mesele uykunun kendisi veya müddeti de­ğil, beden tansiyonunun sıradanda sabaha karşı düşmesidir. Şöyle düşünün, tansi­yon zati sabaha karşı düşer, zira uyku sebebiyle kanın bütün tazyikle bedende gezmesi gerekmez. Ama şayet şahsın hipertansiyonu varsa ve tansiyon ilacını ge­ce almışsa o zaman tansiyon sabaha karşı riskli seviyeye kadar inebilir ki, bu da göz damarlarında tıkanma ile uyanmanın sebebidir.

Yüksek tansiyonun gözdeki tesirleri erken yarıyılda anlaşılabilir mi?
İlk işaret gözde kıpkırmızı kanama olabilir. Ufak tansiyon 9′u geçince olur. Bu olmaksızın da, erken yarıyılda tansiyonun yüksek olduğu göz içine bakılarak anlaşılabilir ta­bii ki ne kadar yüksek olduğu değil. Cöz bedenin aynası denmesinin sebeplerinden biri de budur. Özel ışıklı aletlerle gözün içine bakılarak göz damarlarının vaziyeti araştırılabilir ve gidişatlarından beden tansiyonunda mesele olduğu anlaşılabilir.

Kıpkırmızı göz: Gözün akında bu biçimde bir kanama gerçeğinde göz açısından bir risk taşımaz.

Düşük tansiyon da gözde mesele oluşturabilir mi?
Her düşük tansiyonu olanda gözde mesele olmaz. Ama özellikle parmak uçların­da kesintisiz soğukluk ve solukluk olan, sık migren geçiren, sık baş dönmesi olan bireylerde kan yeterince tazyikle göze erişemeyebilir ve yeniden damar tıkanıklıkla­rı olabilir. Bu bireylerde sıradan da olsa fazla gelebilir. Hatta klasik tazyikli glokom hastalığı olabilir. Bu surattan bazen klasik tazyikli glokom has­talığı olmaksızın klasik olan göziçi tazyikini damlalarla daha da fazla düşürmek gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.