Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bedeninizi kışa hazırlayın

04.04.2021
47

Uzmanlar, sıcak yaz günlerinin yerini serin havalara vazgeçtiği bugünlerde, beslenmeye daha fazla umursanması gerektiğini belirterek, enerji veren yiyecekler ile C vitaminli gıdaların sofralardan yetersiz …

Uzmanlar, sıcak yaz günlerinin yerini serin havalara vazgeçtiği bugünlerde, beslenmeye daha fazla umursanması gerektiğini belirterek, enerji veren yiyecekler ile C vitaminli gıdaların sofralardan yetersiz edilmemesi ihtarında bulundu.

Güz aylarının grip ya da nezlenin en fazla yaygınlaştığı yarıyıl olduğuna dikkat toplayan uzmanlar, insanların, geçiş yarıyılı olan güzde bedenini soğuk kış aylarına hazırlaması gerektiğini ifade ediyorlar. İnsan bedeninin sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar tam gıda gruplarına lüzumu bulunduğunu, ancak, içinde bulunduğumuz güz aylarında bazı yiyeceklere daha fazla umursanması gerektiğine işaret eden uzmanlar, özellikle potasyum güzergahından zengin olan tahin, pekmez, pestil ve kurutulmuş meyvelerden oluşan yiyeceklerin harcanmasını öneriyor. Uzmanlar, soğuk havalarda harcanması koşul olan yiyeceklerin yalnızca kurutulmuş meyveler olmadığını dile getirerek, “Soğuk havalarda enerji veren gıdalar almamız gerekiyor. Zira hava soğuk olduğundan, bireyin dışarıdaki ısı derecesine geçim sağlaması için enerjiye lüzumu oluyor” açıklamasını yapıyor.

ISPANAĞI HAM HARCAYIN
İnsanların, güzde kış mevsimine göre daha fazla grip ve nezleye tutulduğunu ifade eden uzmanlar, bedenin mukavemetini çoğaldıran ve hastalıklara karşı gözetici özelliği bulunan C vitamininin fazla alınması gerektiğini belirterek, özellikle ıspanak, semizotu ve marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin ham olarak harcanmasını öneri ediyor. Uzmanlar, bu sebzelerin pişirildiğinde kapsadığı C vitaminini kaybettiğini, ayrıca kışlık kurutulan patlıcan, yeşil fasulye ve bamya gibi sebzelerin kapsadığı vitaminlerin yok olduğunu vurguluyor.

C VİTAMİNİNİN AŞIRISI HASAR
C vitamini bakımından zengin olan portakal, limon, greyfurt ve mandalinanın suyu bunalarak değil, tamıyla yenilerek harcanmasını öneren uzmanlar, yurttaşlara şu ihtarlarda bulunuyor:

“C vitamini, korunması efor bir vitamin. Bu sebeple portakal, greyfurt ve limondan oluşan meyve suyunu bekletmeden anında içmek ya da yiyerek harcamak gerekiyor. Bol bol C vitamini almak gerekli, diye günde 2 kilo portakal yemek de hasarlı. Zira C vitamininin aşırısı idrar yoluyla bedenden atılıyor. Dolayısıyla böbrekler yoruluyor. Başka Bir Deyişle C vitamini koşul ama mübalağa etmemek gerekli.”

KURUBAKLAGİLLER VE YAĞLI TOHUMLAR
Uzmanların verdiği bilgiye göre mercimek, nohut, kuru fasulye; protein, demir ve kalsiyum güzergahından çok zengin. Ayrıca B12 dışındaki tüm B vitaminlerini barındırıyorlar. Kuru baklagiller hububatlar ile birleşince ve iyi pişirilince protein kıymeti etin protein oranına erişiyor. Özellikle içinde muhtelif kuru baklagil, kuru meyve ve nişasta bulunan aşure, protein açısından çok zengin bir tatlı. Ayrıca kuru fasulyenin yanına yapılan bulgur pilavıyla da aynı denge yakalatılabiliyor.

Fındık, fıstık, üzüm ve ceviz gibi yağlı tohumların enerji kaynağı olduğunu bildiren uzmanlar, bu gıdaların özellikle kışın harcandığında enerji sağlayıp beden ısısının dışarıdaki havaya geçimini basitleştirdiğini bildirdi.

Kayısı, erik ve üzüm gibi kurutulmuş meyvelerin ya da reçellerin C vitaminini kaybettiğini dile getiren uzmanlar, ehemmiyetli olanın yalnızca C vitamini olmadığını ifade ederek, bu gıdaların demir ve potasyum açısından oldukça zengin olduğunu belirtiyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.