Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bel kalınlığı kalbi tehdit ediyor

16.06.2021
75
Bel kalınlığı kalbi tehdit ediyor

Bilim insanları, orta yaşlı ve yaşlı bayanlarda ve erkeklerde bel etrafı genişliğinin çoğalmasıyla kalp yetmezliği tehlikesinin çoğalmasının ilişkili olduğunu buldu.

Şahsın bel etrafı genişliğinin kalp sıhhatinin ehemmiyetli bir göstergesi olduğu zati öğreniliyordu. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’ndeki BIDMC analistlerin yürüttüğü bir araştırmaya göre, orta yaşlı ve yaşlı bayanlarda ve erkeklerde bel etrafı genişliğinin çoğalmasıyla kalp yetmezliği tehlikesinin çoğalması ilişkili.

Araştırmada elde edilen belirtiler, beden kitle indeksi bedelinin klasik hudutlar içinde kaldığı vaziyetlerde dahi bel etrafı genişliğinin çoğalmasının kalp yetmezliğinin bir habercisi olduğuna işaret ediyor.

BİDMC’deki tahlilcilerden Emily Levitan “halihazırda Amerika Birleşik Devletlerindeki erişkinlerin % 66’sı ya fazla kilolu ya da obez” diyor. “1989-1999 arasında kalp yetmezliği görülme sıklığını arttığını öğreniyoruz. Biz de bu bedellere obezitenin bir tesirinin olup olmadığını, varsa bunun nasıl bir tesir olduğunu daha iyi kavramak istedik.”

Kalbin bedenin gereksinimini karşılayabilecek kadar kan pompalaya-madığı vaziyette ortaya çıkan ve hayati risk kapsayan bir hastalık olan kalp yetmezliğine genellikle bireyde zati var olan kalple alakalı hastalıklar, misalin yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları neden olur. 65 yaş ve üzerindeki hastaların sağlık kurumunda rehabilitasyon altına alınmasının önde gelen sebebi fazla bitkinlik, eforsuzluk, yürümekte zorlanma, süratli veya kumpassız kalp atışları, aralıksız öksürük ve hırıltı ile kendini gösteren kalp yetmezliğidir.

BİDMC’deki analistler İsveç’te iki tıbbi kuruluş tarafından yapılmış, iki ayrı çalışmayı araştırmış. Bu çalışmalardan birinde yaşları 48 ile 83 arasında değişen 36.873 kadının, öbüründe de yaşları 45 ile 79 arasında değişen 43.487 erkeğin boy, kilo ve bel etrafı genişliği bedelleri bir anket aracılığıyla kaydolunmuş. 1998 senesinin Ocak ayı ile 2004 senesinin Aralık ayı arasındaki 7 senelik yarıyılda, bayanlardan 382’sinde ilk kez kalp

yetmezliği görüldüğü bunlardan 357’sinin sağlık kurumunda rehabilitasyon gördüğü, 25’inin ise can verdiği, erkeklerin de 718’inde ilk kez kalp yetmezliği görüldüğü bunlardan da 679’unun sağlık kurumunda rehabilitasyon gördüğü, 39’unun ise can verdiği bildirilmiş.

Analistlerin analizi, bu çalışmaya katılan bayanların % 34’ünün fazla kilolu, % 11 ‘inin obez, erkeklerin ise %46’sının fazla kilolu, % 10’unun obez olduğunu göstermiş.

Levitan’a göre, elde ettikleri belirtiler hangi kritere göre olursa olsun beden kitle indeksi, bel etrafı genişliği, bel-kalça oranı, bel-boy oranı fazla kilonun kalp yetmezliğinin görülme sıklığının çoğalmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Eldeki bilgilerin daha da detaylı olarak araştırılması, beden kitle indeksi 25 olan başka bir deyişle klasik aralıktaki bayanlar arasında bel etrafı genişliği öbürlerinden 10 cm daha fazla olanlarda, öbürlerinden % 15 oranında daha yüksek oranda kalp yetmezliği görüldüğünü göstermiş; beden kitle indeksi 30 olan bayanlarda ise bu oranın % 18’e yükseldiği saptanmış.

Levitan ve takımı, erkekler arasında bel etrafı genişliğinden bağımsız olarak beden kitle indeksindeki her 1 ünitelik çoğalışın % 4 oranında daha fazla kalp yetmezliğine karşılık geldiğini görmüş. Bayanlarda ise beden kitle indeksi, yalnızca bel etrafı genişliği en fazla olanlar arasında kalp yetmezliği oranının çoğalmasıyla ilişkiliymiş. Son olarak analistler beden kitle indeksi ile kalp yetmezliği olayları arasındaki ilişkinin yaşla beraber eksildiğini bulmuş; bu da şahıs ne kadar gençse kilosunun kalp sıhhati üzerinde o kadar tesirli olduğunu gösteriyor.

Levitan’a göre bu araştırma kilonun sağlıklı bir seviyede yakalanmasının ehemmiyetini bir defa daha vurguluyor. “Eskiki çalışmalarda muhtelif kalp hastalıkları ve bunlarla alaka sağlık meseleleri ele alınmıştı. Bu çalışmaların tümü de, ayrıntılarından bağımsız olarak, fazla kilonun bireyde kalp yetmezliği görülme tehlikesini artırdığını göstermek bakımından meblağlı.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.