Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beliniz ne kadar kalınsa, hayat çizginiz o kadar kısadır

07.05.2021
48
Beliniz ne kadar kalınsa, hayat çizginiz o kadar kısadır

İdeal sağlık ve uzun ömür için kolay bir kural şudur: Göbek deliğinin yanını çimdikleyen bir erkek dört santimden daha fazla, bir kadın ise iki buçuk …

İdeal sağlık ve uzun ömür için kolay bir kural şudur: Göbek deliğinin yanını çimdikleyen bir erkek dört santimden daha fazla, bir kadın ise iki buçuk santimden daha fazla ten yakalaya-mamalıdır. Bedende bunun dışındaki hemen hemen tam yağ­lar sağlık tehlikeyi oluşturur. On sekiz, yirmi yaşından beri yalnızca dört-beş kilo dahi aldıysanız, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi sağlık problemlerine sahip olma tehlikeniz ehemmiyetli derecede çoğalmış olabilir. Hakikatinde doğru kiloda olduğuna inanan bireylerin çoğunun bedeninde hala çok fazla yağ vardır.

İdeal beden kilosunu bulmada kullanılan yaygın yöntemler­den biri şudur:
Kadınlar: Takribî olarak boyun ilk 152 santimi için 43 kilogram. ve son­raki her 2,5 cm için 1,8 kilogram.

162 cm. 43+7,2= 50.2 kilogram.
167 cm. 43+10,8= 53,8 kilogram.

Erkekler: Takribî olarak boyun ilk 152 santimi için 48 kilogram. ve son­raki her 2,5 cm için 2,3 kilogram. Bu sebeple, 178 cm boyundaki bir erkek, takribî 70,3 kilogram. olmalıdır.

Hepimizin beden yapısı ve kemik yapısı değişik olduğundan, ideal kiloyu takribî olarak veren tam yöntemler yalnızca barbarca yol gösterirler.

Beden kütle indeksi BMI, fazla kilo tehlikesini hesaplamada kullanılan yaygın bir göstergedir ve genellikle tıbbi incele­malarda kullanılır. BMI, kilonuzun kg olarak, karesi alınmış boyunuza metre olarak parçalanmasıyla bulunur:
Kilo
BMI = ————
Boy2
BMI’nm 24′deri fazla olması fazla kilolu olduğunuzu, 30′dan fazla olması ise obez olduğunuzu gösterir. Bununla beraber, belimizin etrafını ölçmek çoğumuz için daha basittir.

Ben bel etrafının ve karın bölgesindeki yağın ölçülmesini seçim ederim, zira şayet birey sportif yapılı ve çok adaleliyse BMI yanlış yere yüksek çıkabilir. Ağırlık kaldırmıyorsanız ve adale kütleniz çok değilse, ideal olarak BMFnız 23′deri az olma­lıdır. Misalin ben vasati yapıda bir insanım 178 cm, 68 kilogram ve BMI’m 21,5. Belimin etrafı 77,5 cm.dir. Bel göbek hiza­sından ölçülmelidir.

Ananesel görüşe göre belinin etrafı 101,5 cm.den fazla olan erkekler ve belinin etrafı 89 cm.den fazla olan kadınlar ehemmiyetli oranda fazla kiloludurlar ve sağlık problemleri ve kalp krizi hayata tehlikeleri yüksektir. Aktüel bulgular, tehlikenin tespi­tinde karın bölgesindeki yağın ölçülmesinin, tam kilonun ölçülmesinden daha iyi netice verdiğini göstermektedir. Bel etrafında birikmiş yağlar, öbür yerlerde, misalin kalçaları­nızda ya da basenlerinizde bir araya gelen ekstra yağa göre daha fazla sağlık tehlikeyi taşır.

Şayet çok cılız olduğunuzu sezerseniz ne yapmalısınız? Şayet bedeninizde çok fazla yağ varken kendinizi cılız seziyorsanız, kilo almak için adalelerinizi geliştirmek üzere egzer­siz yapmalısınız. Besbelli biçimde fazla kilolu olmalarına karşın, bana çok ince olduklarını düşündüklerini söyleyen ya da aile ve dostlarından bu düşüncesi dinleyen pek çok hasta ile karşı­laşıyorum. Onların standartlarına göre çok ince olabileceğinizi ya da en azından onlardan ince olabileceğinizi unutmayın. Burada sorulması gereken sual şudur: Onların standartları sağlıklı mıdır? Bundan kuşkum var. Ne olursa olsun, kendinizi çok yiyerek kilo almaya zorlamayın! Açlık duygunuz geçene kadar yiyin, bundan aşırısını değil. Egzersiz yaparsanız işta­hınız da çoğalacaktır. Yalnızca yiyerek kilo almaya çalışmamalısınız, zira bu bedeninize adale değil yağ ilave edecektir. Daha kilolu olduğunuzda kendinizi sevip sevmemenizden bağımsız olarak fazla yağ, ömrünüzü kısaltacaktır.

Sağlıklı yemeye başladıktan sonra, umduğunuzdan daha ince olduğunuzu görebilirsiniz. Çoğu birey ideal kilolarına ula­şöhrete kadar kilo verir ve sonra kilo kaybı durur. İdeal kilo bireye göre değişir, fakat adalelerin yok olması yağlardan daha güçtür; bu surattan yağ bir kere bedeninizden gitti mi, kilonuz değişmezlenecektir. İnce, adaleli bir kiloya gelince kilo kaybı durur; zira bedeniniz size yemeniz için güçlü sinyaller yollar. Bu sinyallere ben “asıl açlık” diyorum. Asıl açlık sizin adale rezervinizi korur, yağ rezervinizi değil.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.