Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gıda piramidi – doğru tercih için kılavuzunuz

28.04.2021
8

Günümüzde insanların çoğu arzuladıkları gıdalara basitlikle erişebilmektedir. Sosyal ve duygusal lüzumlarımızı karşılayan, balanslı beslenmemizi sağlayan tam gıdaların yaşamımızda yeri vardır. Gıdaları iyi ya da makûs …

Günümüzde insanların çoğu arzuladıkları gıdalara basitlikle erişebilmektedir. Sosyal ve duygusal lüzumlarımızı karşılayan, balanslı beslenmemizi sağlayan tam gıdaların yaşamımızda yeri vardır. Gıdaları iyi ya da makûs diye sınıflamak ya da menetmek doğru değildir. Sıhhatli bir biçimde kilo vermenin anahtarı balansı bulmaktır. Gıda piramidi bu balansı oluşturmanıza destekçi olmak emeliyle hazırlanmıştır.
Herkesin günlük kalori ve yiyecek ihtiyaçları değişiktir. Bir beslenme uzmanı bu mevzuda size destekçi olabilir. Kilo vermek ve sıhhatli yaşamak için piramidin tabanını oluşturan besinlerden bol ölçüde yemeli, tepesindekilerden ise muhtemel olduğunca sakınmalısınız.
İyi tasarlanmış balanslı bir yemek şunlardan oluşmalıdır:
%20-30 oranında yağ
%10-20 oranında prbitkiein
%50-70 oranında karbonhidrat

Sıhhatli gıda tercihi
Kilonuzu tertip etmeye yağ ve kalori içeriği düşük gıdaları bilerek başlayın. Bunun için gıda piramidinden faydalanabilir ve yemeklerinizi tasarılarken de alttaki teklifleri uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.