Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beslenme Alışkanlığı Hastalık habercisi

07.04.2021
37
Beslenme Alışkanlığı Hastalık habercisi

Beslenme Biçiminiz Kanser Tehlikesini Belirliyor

Kanser hastalığında sebeplerinin de, korunma yollarının da başında beslenme geliyor. Yeterli ve balanslı beslenen şahıslar kanserden kalp hastalıklarına, bağırsak problemlerinden sindirim sistemi meselelerine kadar bir hayli hastalıktan korunuyor.

Neolife Tıp Merkezi Uzman Diyetisyeni Lale Özbek, günümüzde en sık yapılan kusurun çocukları erken yaşta şeker ve türevlerine alıştırmak olduğunu belirtiyor. Sıhhatli beslenmede kilit nokta ise natürel gıdalar harcamak…

Sebze&Meyve

Günde en az 5 porsiyon harcamak gerekiyor.

Muhtemel olduğunca cetmeden ve pişirmeden harcanırsa alınan vitamin ve mineral oranı çoğalıyor. Çocuklara sebze yeme alışkanlığının ufak yaşta başlatılması ve ailenin çocuklara misal olması öneriliyor.

Yağlar

Fazla yağ tüketimi kanser yaradılışına tesir ediyor.

Fazla tereyağı tüketimine bağlı olarak; lösemi, ağız, özofagus, tiroid, mide, pankreas, endometrium, prostat, kolorektal, testis gibi kanser cinslerinin tehlikesinin çoğaldığı öğreniliyor.

Fazla mısıryağı tüketimine bağlı olarak; sütun, mide, prostat, pankreas, karaciğer, akciğer gibi kanser cinslerinin tehlikesinin çoğaldığı öğreniliyor.

Soya yağı; içeriğine soya girmiş tüm mahsuller meme kanseri tehlikesini artırıyor.

Fazlaya kaçmamak kaydıyla hakiki sızma zeytinyağı kullanılması öneriliyor.

Etler

Sıhhatli bir hayat için et tüketiminde fazlaya kaçılmasını önermediklerini belirten Uzman Diyetisyen Lale Özbek, “Özellikle mangal, döner usulü ateşe dolaysız maruz kalan etler; sütun, rektum, endometrium, safrakesesi, karaciğer, mide, akciğer, özofagus, lösemi, prostat gibi kanser cinslerinin tehlikesini artırıyor. Günde takribî 100 gr et harcanmasını, bir öğünde et harcanıyorsa öteki öğünde sebze harcanmasını öneriyoruz. Şarküteri mahsulleri ise içeriğindeki sodyum nitrat sebebiyle mide kanserini tetikliyor. Seyrek yenilse bile yanında portakal suyu ya da asıl limon bunalmış bir salata yemek bu besinlerdeki hasarlı maddelerin emilimini eksiltiyor” diyor.

Kuru Baklagiller

Bitkisel protein kaynağı olduğu için kolesterolü yükseltmeyen kuru baklagiller, bağırsakları çalıştırıyor, kan şekerini dengeliyor.

Mucize Besinler Balık Ve Sebze&Meyve

Birçok birey zayıflamak, sıhhatli olmak ya da kanserden korunmak için mucize yiyecekler arıyor. Uzman Diyetisyen Lale Özbek, mucize olarak nitelendirilebilecek besinlerin balık, sebze ve meyveler olduğunu vurguluyor. Omega 3 lüzumunun karşılanması için herkesin haftada 400 gr ızgara ya da buğulama derin su balığı yemesini; günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze harcamasını öneriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.