Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beynin elektriksel kumpassızlıklarına çözüm

11.04.2021
79
Beynin elektriksel kumpassızlıklarına çözüm

Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli beynin elektriksel kumpassızlıkları ve psikiyatri hastalıkların teşhisindeki QEEG ve rehabilitasyonundaki galibiyetli uygulamalara dikkat çekti.

Beynin elektriksel kumpassızlıklarında ve psikiyatri hastalıklarında Neurofeedback usulü bir hayli güç hadisede takviyeci olabiliyor.

Neurofeedback ile psikiyatri hastalarına ilaçsız rehabilitasyon sunan, Biofeedback, Neurofeedback, Psikiyatride QEEG ve ERP kullanımı Derneği Başkanı Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli milli ve halklar arası alandaki kurultaylarda da paylaştığı bu mevzudaki galibiyetli uygulamalara dikkat topluyor.

Beynin hudutlarını keşfetmek ve geliştirmek, geçmişten günümüze insanoğlunun en büyük amaçları arasında yer alırken, Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, ABD’deyken bildiği Neurofeedback usulünü, Beynin İyileştirme Eforu olarak belirliyor ve İstanbul’daki Özel Sağlıklı Yaşam Muayenehaneyi’nde galibiyetle uyguluyor.

Milyonlarca nöronun elektrik etkinliğinin toplamı ölçülebilir bir elektriksel sinyal üretir ve EEG Elektroencefalogram ile bu etkinlik insanın kafasına elektrot koyularak ve EEG aletine bağlanarak ölçülebilir. Hasarsız bir usuldür. QEEG ile beyin dalgaları kaydolunup FDA onaylı bilgi tabanında araştırılması nesnel tanı konmada klinisyene öneride bulunur. Amerikan Pediatrik Birliği, QEEG’nin tanı konulması için kullanımını nasihat etmektedir. QEEG’nin Muayenehane Psikiyatride kullanımıyla alakalı Amerikan NöroPskikiyatri Birliği’nin Araştırma Komiteyi’nun raporuna göre; QEEG Nörometrik tahlilin bazı psikiyatrik hastalıkların teşhisinde çocuklarda dikkat ve bilme problemlerinde, erişkinlerde bunalım, manik bunalım, Alzheimer’s de kullanılmasının bilimsel ispatlanmış bir usul olduğunu deklare etmektedir.

Beyin dalgalarının kimilerine bakarsak;

Alpha dalgaları 7.5 ve 13 Hz arasındadır. Bilinç ile bilinçaltı arasında köprü gibidir. Sağlıklı alpha imali; zekasal kabiliyeti arttırır, zekasal uyuma takviyeci olur, hafifleme duygusunu çoğaldırır, yaratıcılık ve zekasal etkinlik sağlar, bu gidişatta elinizdeki bir işi muvaffak olmak için süratli ve tesirli hareket edebilirsiniz. Alpha dışa dönüklük demektir. Şayet alpha dalganız banal limitlerinde ise iyi bir ruh halinde olursunuz, dünyaya daha doğru bakarsınız ve uysal sezersiniz. Alpha sınıfta veya işte öğretilen bilgiyi bilme ve kullanma anlamında beynin en ehemmiyetli frekanslarından biridir.

Beta etkinliği ise 13.5 Hz ve üstü frekanstır. Genellikle banal ritimdedir. Dışsal ve manevi uyarıcılara duyarlılık veya evhamlı olma gidişatında veya gözler sarihken egemen ritimdir. Odaklanmış olma, düşünme, farkında olma, matematik hünerleri ile ilintilidir.

1915’de Pavlov’un köpekler üzerinde yaptığı deneyde köpeklere zil çalındığında salya salgılamasını öğretebildi. Bu usul Operant Şartlanma usulü olarak tarihe geçti ve Pavlov, bu çalışmaları için Nobel mükâfatını aldı. 1958’de Amerikan Milli Havacılık ve Uzay Yöneti NASA bu usulün Neurofeedback insan üzerinde kullanılabileceğini tespit etti.

Neurofeedback beyindeki elektriksel etkinlik ölçümleri kullanılarak yapılan beynin bilme taktiğidir. Bir çeşit beyin egzersizi olan neurofeedback ile kumpassız olan elektriksel etkinliği sıhhatli bir biçimde işlemesini sağlayabiliriz. Beyin kendini tertip edebilen bir uzuvdur, sıhhatli işleyen işlevleri geliştirebilir. Neurofeedback usulü ile Z skorlarını normalize edebilen beyinlerin bu rehabilitasyondan daha çok faydalandığı bir hayli çalışmada gösterilmiştir. Neurofeedback eğitimi bir bilme sürecidir. Bu eğitim genelde kalıcı olmaktadır. Rehabilitasyon müddetince sıhhatsiz beyin dalgalarının düşürülüp sıhhatli beyin dalgalarının çoğaldırılması kastedilir. NF eğitimi, neuro feedback teçhizatı ile yapılır. Neurofeedback tekniğinin esasında hastanın seanslarda zekâ oyunları oynaması uyur. Hasta, kafasına yerleştirilen elektrotlar aracıyla bilgisayar aygıtına bağlanır. Elektrotlar beyinden gelen elektrik paternlerini ölçer ve ekrana yansıtır. Beyne rastgele bir elektrik akımı verilmez. Bilgisayar tarafından sağlanan görsel ve işitsel feedback sayesinde hastalar yavaş dalgaları thetayı deltayı eksiltip süratli dalgaları betayı smr dalgasını yükseltmeyi öğrenirler.

EEG Neurofeedback-Biofeedback bilimselliği ispatlanmış bir usuldür. Dikkat Beceriksizliği, Hiperaktivite, Sara, Bunalım, Anksiyete Sıkıntı Hastalığı, Okuma Bozuklukları ve İçki, Uyuşturucu gibi bağımlılıkların rehabilitasyonunda Amerikan Yüksekokulu Çocuk ve Ergen Psikiyatrisinin “Muayenehane Anayasa” kriterlerine uyar.

Çocuk ve Ergen Pskiyatrisi Kuzey Amerika Muayenehane Bilimsel Araştırma Mecmuası’nin Ocak 2005 tarihli rakamında, ABD hükümetinin en ehemmiyetli analistlerinden; Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Jean A. Frazier, UCLA’dan Dr. Sufen Chiu, Brown Tıp Fakültesi’nden Dr. L. M. Hirshberg, Neurofeedback beyin eğitim usulünün bu hastalıklar için yeterince kanıtlanmış ve yayınlanmış bilimsel çalışmalarının mevcut olduğunu, klinisyenlerin hemen her zaman bu rehabilitasyon usulünü ana rehabilitasyon usulü olarak düşünmeleri gerektiğini vurguladılar.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Yale Üniversitesi’nde Psikiyatri ihtisasındayken Sürmeli, Beynimizde ayrıca bir psikoloji veya ruh merkezi yok, beynimiz her şeyden mesul diyerek, beyni daha iyi bilmek için nöropsikiyatri dalında uzmanlaşmaya karar verdi. Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Nöroloji ihtisasına giden Sürmeli neurofeedback’le tanışan ve psikiyatride birbirini destekleyen alanların beraber kullanılmasının iyi neticeler vereceğini düşündüğü için aile terapisi, psikoterapi, kognitif terapi, hipnoz, psikofarmokoloji eğitimlerini alarak bütün teçhizatlı bir biçimde beynin hudutlarını tanıma yolculuğuna başladı.

Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli neurofeedback usulünün psikiyatride ilaçlar kadar aktif bir usul olduğunu vurguluyor ve şunları söylüyor; “Neurofeedback ile rehabilitasyonu seçmek, ilaçların psikiyatride zaferini kabul etmemek anlamına gelmiyor. İlaçlar kadar ehemmiyetli bir usul olan neurofeedback usulünü Türk psikiyatrisinin de kullanması gerektiğine inanıyorum.” Neurofeedback’ın en ehemmiyetli özelliği ilaç kullanılmadan beyni eğitmesidir, bazı hastalıklarda gerektiği takdirde ilaçlarla birlikte kullanılır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.