Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilgisayar başındakileri bekleyen risk

29.04.2021
27
Bilgisayar başındakileri bekleyen risk

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’ nin Bristol kentinde Chris Simmons adlı şahsın, ekran başında 12 saat çalıştıktan sonra başına gelenler, uzun müddet hareketsiz çalışanları bekleyen çok ehemmiyetli …

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’ nin Bristol kentinde Chris Simmons adlı şahsın, ekran başında 12 saat çalıştıktan sonra başına gelenler, uzun müddet hareketsiz çalışanları bekleyen çok ehemmiyetli bir hastalığı da yine gündeme getirdi.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kısmı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, hareketsizliği yol açtığı rahatsızları Mynet okurları için yazdı.

Evvel, 41 yaşındaki bilgisayar programcısını kendi ağzından dinleyelim:
“Benim yaşamım bilgisayar başında geçiyor. O gün de ofisimde yalnızdım ve sabahtan akşama kadar, neredeyse hiç kalkmadan çalışmıştım. Birden göğsüme bir sızı girdi. Bu yaşamımda karşılaştığım en şiddetli, en perişan sızıydı. Değil ayağa kalkmak, azıcık derin soluk almakla dahi göğsüme apaçık bir bıçak sokuluyordu sanki. Kendimi çok makûs seziyordum, hareket edemiyordum. Sonra terlemeye ve soluğumun daralmaya başladığını hissettim. Öksürürken kan gelince fobim daha da arkasıydı. Sanki masamın başında yığılıp kalmıştım. Neyse ki kazara ofisime uğrayan kız dostum beni hemen sağlık kurumuna yetiştirdi de, yaşamım kurtulmuş oldu.”

Bu İngiliz bilgisayar programcısı gibi, zamanlarının çoğunu hiç hareket etmeden geçiren pek çok şahsın da başına gelebilecek rahatsızlık akciğer embolisi, başka bir deyişle akciğer damarlarının pıhtı ile tıkanması.

AKCİĞER EMBOLİSİ
Akciğer embolisi, akciğer damarlarının bir kan pıhtısı ile tıkanmasına bağlı olarak büyüyen bir tablodur. Pıhtının kaynağı çoğu zaman bacakların derin toplardamarlarıdır.

Bacak toplardamarlarında pıhtı yaradılışına neden olan üç ehemmiyetli etmen vardır:

-Kanın damarlarda birikmesi
-Damar duvarının yaralanması
-Kanın koyulaşması

Uzun müddet hareket etmeden oturmak kan akımının yavaşlamasına ve kanın bacak toplardamarlarında birikmesine neden olur. Hem uzun süreli oturmak ve hem de bacakların sarkıtılması toplardamarlardaki kan akımının yavaşlatarak pıhtı yaradılışına taban hazırlar. Bacak damarlarında oluşan pıhtılar buradan koparak akciğer damarlarını tıkarlar ve akciğer embolisi ismi verilen hastalığa neden olurlar.

Bir de bu gidişata basitleştirici tehlike etmenleri ilave edildiğinde, pıhtı yaradılışı kaçınılmaz olur. Yaşlılar, kilolular, hamileler, doğum hakimiyet hapı kullanan hanımlar, sigara tiryakileri, varisleri olanlar, kalp hastaları ve yakın zaman evvel operasyon geçirmiş şahıslarda pıhtı oluşma tehlikeyi çok daha yüksektir.

AKCİĞER EMBOLİSİNİN BULGULARI
Akciğer embolisinin bulguları tıkanan akciğer damarının büyüklüğüne göre değişiktir. Pıhtı çok büyük ise birey aniden fenalaşıp daha ne olduğu anlaşılamadan can verebilir. Daha ufak pıhtılar, ani başlayan soluk darlığı, göğüs sızısı, öksürük, öksürükle kan tükürülmesi, çarpıntı, ateş, kasvet hissi… gibi farklı bulgulara neden olurlar.

Akciğer embolisinin kesin tanısı için, akciğer röntgeni, sintigrafi, spiral tomografisi, kanda D- dimer yüksekliği, bacak toplardamar ultrasonografisi gibi tanı yöntemlerinden faydalanılır.

TEMKİNLER
Zamanlarının çoğu masa veya ekran başında geçenlerin, meselâ memurların, borsacıların, bankacıların, gazetecilerin… ve öbür ofis çalışanlarının alttaki tekliflere uymaları bu ciddi riski eksiltmede çok ehemmiyetlidir:

-Bilgisayar karşısında uzun müddet hareket etmeden oturmayın, arada kalkıp gezin.
-Kan dolaşımını artırmak için, bacak adalelerine zaman zaman masaj yapın veya bacaklarınızı 5-10 saniye müddet ile gerip hafifletin.
-Oturduğunuz zaman bacaklarınızı sarkıtmayın, yükseğe koyun.
-Çok sıkı çoraplar ve jartiyer kullanmayın.
-Kumpaslı olarak yürüyüş ve egzersiz yapın.
-Bol akışkan alın. Sigara, içki ve kafeinli meşrubatlardan uzak durun.

Unutmayın ki, akciğer embolisi vefatlara da neden olabilen, ancak önlenmesi olası olan bir hastalıktır

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.