Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilgisayar kullanırken gözlere dikkat

08.06.2021
46

KAYSERİ İHA – Özel İbni Sina Sağlık Merkezleri Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ziya Alp Köse, bilgisayar kullanımının gözü bozmadığını, ancak mevcut kırma yanılgısının ortaya çıkmasına …

KAYSERİ İHA – Özel İbni Sina Sağlık Merkezleri Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ziya Alp Köse, bilgisayar kullanımının gözü bozmadığını, ancak mevcut kırma yanılgısının ortaya çıkmasına neden olduğunu kaydoldu.
Bilgisayar kullanımına bağlı olarak, gözün kendisinde ya da görme niteliğinde bazı problemlerin alana gelmesini, göz bitkinliğin olduğunu belirten Dr. Ziya Alp Köse, “Bitkin ve ağrılı gözler, gözlerde yanma ve batma, flu görme, kuruluk hissi, sulanma, kaşıntı, kızarıklık, gözleri kısarak bakmak, odaklama güçlüğü, çift görme, ışığa karşı hassasiyet, baş sızısı, boyun, sırt ve omuz sızısı en çok görülen problemlerdir” dedi.

Bahsedilen bitkinlik bulgularına sahip olan şahısların, ilk iş olarak göz tetkiki olması gerektiğini kaydolan Alp Köse, “Zira bu bulguların en büyük sebebi, gözlerdeki kırma yanılgıyıdır. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma hatalarının olup olmadığı tespit etilerek, bunların gözlük sırçayı veya lenslerle düzenlenmesi, bu mevzudaki ilk evredir. Ayrıca, hali hazırda kullanılan gözlük sırçayı veya lenslerin numaralarının eksik kalması da, göz bitkinliğine neden olabilecektir. Burada, ulus arasında yaygınca inanılan yanlış bir görüşe değinmek ve doğrusunu anlatmak yerinde olacaktır; bilgisayar kullanımı, insanların gözlerini bozmaz. Ancak mevcut olan ve bireyin o ana kadar önem vermediği veya öğrenmediği bir kırma yanılgısının, bulgularıyla ortaya çıkmasına aracılık eder. Çalışma şartları çok fazlaya kaçmadıkça banal bir göz, bilgisayar karşısında bozulmaz” diye konuştu.

Dr. Köse, görme bozuklukları bulgularının bireye bağlı nedenler dışında, çalışma civarının biçimine ve bireyin alışkanlıklarına göre de farklılıklar göstereceğini belirtirken, bilgisayar kullanımında dikkat edilecek noktaları ise şöyle özetledi:
“Bilgisayarın kullanıldığı etraftaki ışık ve parıltı kaynakları ortadan kaldırın. Güneş ışığından gelen direkt parıltıya, kullanıcının gözlerine yöneltilmiş aydınlatma aygıtlarına ve görüntü ekranındaki rastgele bir yansımadan kaynaklanan dolaylı parıltıya karşı ihtiyat alın. Kullanılacak ışık kaynağının, arkadan, omuz hizasından monitöre veya çalışma masasına düşecek biçimde ayarlamaya çalışın. Olasıysa masa lambaları yerine tavan aydınlatması kullanın. Tam bunlara karşın parıltı kalıcı devam ediyorsa ekran filtresi alınıp ekrana takılabilir. Daha koyu arka tasarılar üzerinde, sarih renkli puntoyla yazın misalin, mavi üzerine beyaz ya da yeşil üzerine kahverengi. Büyük punto kullanın ve dağınık ekran görüntülerinden kaçının. Çocuklara çalışırken dinlenme aralarını öğretin. Her bir saatlik bilgisayar kullanımı için gözlerini, toplam on beş dakika dinlendirmelidirler. Çocuklara sık sık göz kırpmalarını andırdırın. Bilgisayar kullanıcıları, banal olarak göz kırpmaksızın uzun vakit sabit gözle ekrana bakma meyli gösterdiğinden, göz sulanması eksilir ve batma sezilebilir. Şayet mesele devam ederse, yapay göz yaşı damlaları önerilebilir. Bilgisayar kullanıcıları, ekrana göz hizasının yatay düzlemi altında 10-20 derece açıyla bakmalıdırlar. Değişmez elektrikten toz birikmesini önlemek için, antistatik spreyle ve pamuksuz bezle ekranı kumpaslı olarak arının. Çocuğunuz kumpaslı olarak bilgisayar kullanıyorsa, her sene göz tetkikine gitmesini sağlayın.”

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.