Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilgisayar Oyunları Sıhhati Tehdit Ediyor!

13.04.2021
64
Bilgisayar Oyunları Sıhhati Tehdit Ediyor!

Büyüyen teknoloji büyük basitlikler sağlarken değişik yandan da sıhhati negatif etkiliyor. Özellikle gençleri ve çocukları tesiri altına alan bilgisayar oyunları, idrak etme bozukluğundan bilme eforluğuna, denge meselelerinden sosyal bozukluğa kadar bir hayli rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Bilgisayar oyunu bağımlılığının hasarlarını ve rehabilitasyon usullerini Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor…

Bilgisayar oyunlarında süratle akan reyin kareleri, şahsı süratli düşünme ve süratli hareket etmeye sevk eder ve oyunun saatlerce oynandığı düşünülürse, beyin bir müddet sonra oyundaki sürate programlanır. Beynin yapısı itibariyle aynı anda bir hayli şeyi değerlendirdiğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, reyin temposuna alışan beynin rastgele bir mevzuyu derinliğine tahlil edemediğini, bir değişik deyişle bir mevzu ya da nesneye yoğunlaşamayıp mevzu üzerinde yüzeysel geçişler yaptığını vurguladı.

Özellikle Talebeleri Etkiliyor!

Bu gidişatın özellikle bilgisayar oyunu bağımlısı talebeleri negatif etkilediğini belirten Dr. Yavuz, beyni reyin temposuna alışan talebelerin derslerine yoğunlaşamadığını ve zafersiz olduklarını belirtti. Yavuz, reyin bağımlılığı sebebiyle oluşan dikkat dağınıklığı ve oyundaki süratten kaynaklanan hiperaktiviteyle beraber talebenin her şeyden bunalır hale gelebileceğini vurguladı.

Algıyı Zayıflatıyor, Beynin Balansını Bozuyor!

Beyni süratli ama yüzeysel düşünmeye programlayan bilgisayar oyunları, üst seviye bilme ve idrak etmeyi yasaklıyor. Aileler, çocuktaki galibiyetsizliğin sebebini bilgisayarda uzunca zaman geçirmeye bağlasa da reel problem beyinde oluşan fizyolojik bozukluk. Aynı bozukluğa çok süratli okuma yapan bireylerin de maruz kalabileceğini anımsatan Dr. Yavuz, görüntüleri üst üste ileri sararak çalışan herkesin tehlike altında olduğunu, çoğu zaman bu şahısların aniden oluşan idrak etme ve tahlil cılızlığını, yaşamlarındaki bir meseleye bağlayarak bozukluğun kaynağını fark edemediğini belirtti.

Reyin Bağımlılığı Kabahate Teşvik Edebilir!

Şiddet kapsayan bilgisayar oyunlarında önüne gelen herkesi öldürmek için mücadele tüketen birey, arka tasarıda anti-sosyal psikopatik şahsiyet bozukluğu varsa, gerçek yaşamda da öldürme içgüdüsü ile hareket edebilir. Geçtiğimiz haftalarda Norveç’te 92 şahsı öldüren katilin bilgisayar oyunu bağımlısı olduğunu anımsatan Dr. Yavuz, beyindeki denge bozukluğunun kitlesel kırımlara yol açabildiğini vurguladı. Bilgisayar oyunu üreten şirketlerin bu mevzuda alıngan davranması gerektiğinin altını çizen Yavuz, oyunların saatte bir ara vermeyi sağlayacak biçimde üretilmesini öneri etti.

Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Bilgisayar oyunları sebebiyle beyin balansı bozulan birey, en az 3 ay bilgisayar oyunlarından uzak durmalı ve beynini nadasa almalı. Bu bozukluğu yaşayan talebelere mektebe ara vermelerini öneri eden Dr. Yavuz, dinlenme vaktince bilme faaliyetinin durdurulması gerektiğini vurguladı. Kalıcı bozukluklar büyümemişse beynin bir müddet sonra olağan fizyolojik yapısına döneceğini anımsatan Yavuz, antidepresan, anksiyolitik gibi ilaçların tesirsiz kaldığını, en iyi usulün TMS rehabilitasyonuyla beynin resetlenmesi olduğunu belirtti.

Tavırcı öğrenişsel terapilerin dikkat dağınıklığı ve bilme eforluğunu düzenlemeye yetmediğini anımsatan Yavuz, reyin bağımlılığı mevzusunda en ehemmiyetli mevzunun beyni en az 2-3 ay dinlendirmek olduğunu belirterek laflarını bitirdi.

Nöroloji Uzmanı

Dr. Mehmet Yavuz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.