Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilim Adamları Nihayet Doğruyu Açıkladı

05.04.2021
35
Bilim Adamları Nihayet Doğruyu Açıkladı

İngiltere’ de yapılan bir araştırma natürel yağ tüketiminin suçsuz olduğunu açıkladı. Genel yargı harcanan natürel yağların kalp hastalıklarına davetiye çıkardığını görüşüydü. Yapılan araştırmalar bu düşüncenin yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Uzmanların göre 1983 senesinde açıklanan ve verilmeye başlanan “tereyağı kalbe hasarlıdır” nasihatinin gerçeğinde net bir bilimsel ispatı olmadığı ortaya çıktı. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, insanlara senelerdir toplam gıda alımı içindeki yağ tüketiminin yüzde 30’unu, doymuş yağ tüketiminin de yüzde 10’unu kısıtlamaları söyleniyordu.

SENELERDİR ZATİ BU MAHSULLERİ TÜKETİYORUZ

Milyonlarca insan  hasarlı ihtarlarını dikkate alarak senelerdir, bütün yağlı süt, peynir gibi mahsullerden uzak dururken, kolesterol düşüren ve yağı eksiltilmiş gıdalardan oluşan bir mahsul yelpazesi yaratıldı. ingiliz uzmanlar, yağ ile kalp hastalıkları arasında doğrudan iletişim olmadığını söylüyor. ingiltere’de yayınlanan Britislı Medical Joumal mecmuasında yer alan araştırmada, Zoe Harcombe, “Şayet ulus sıhhati siyasetini değiştirebilecek olursam 3 şey söylerim; Asıl yiyecekleri yiyin” dedi.

ÖZELLİKLE FINDIK YAĞI VE BALIK YAĞI TÜKETİN

Kalp uzmanları, yağlan düşman gören perhizlerin tersine, özellikle fındık ve balık yağının kalp krizi tehlikesini eksilttiğini söylüyor.

Uzmanlar, ailelerin düşük yağ kapsayan, şekerli, hazır yiyeceklerden uzak durmalarını istiyor. Uzmanlar, mevcut perhiz uzmanlarının tekliflerinin bazı sıhhat meseleleri sürükleyen erkekler üzerinde onyıllarca sene evvel yapılan araştırmalara direndiğini, bu araştırmalarda bayanların kollanmadığını da söylüyor. “PERHİZ PROGRAMLARI OBEZİTE MESELESİNİ ÇÖZMÜYOR” British Medical Journal’den Kardiolog Dr. Aseem Malbotra, “Perhiz programları obezite meselesini çözmeye dayanakçı olmuyor hatta meseleye negatif katkıda dahi bulunuyor” diyor. Mallıotra, “Hastalarıma yiyecekleri tam olarak harcamalarını, daha fazla zeytinyağı, fındık ve balık harcamalarını söylüyorum. Bu mahsullerdeki yağların kalp krizi tehlikesini azaltığını gösteren iyi ispatlar var” dedi. Mallıotra. düşük yağ kapsadığı belirtilen mahsullerden uzak durulmasını da istedi.

KARATAY HAKLI ÇIKTI

 İngiliz uzmanların gıdaları natürel yağlarıyla beraber tam olarak harcamaları teklifi, “Perhiz fenomeni” haline gelen Kardiolog Prof. Canan Karatay’ın tekliflerini andırdırdı. Prof. Karatay, bazen müzakere yaratsa da, etlerin yağlarıyla beraber harcanmasını, kurban etlerinin yağıyla yenilmesini, tereyağdan uzak durulmamasını öneriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.