Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilinçli Kullanılmayan İlaçlar İnme Tehlikesini Artırabiliyor

28.04.2021
27

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Yakup Krespi, bayanlarda doğum hakimiyet ve hamilelik haplarının inme tehlikesini artırdığını söyledi. Doç. Dr. Yakup Krespi, yaptığı açıklamada, inmenin erkeklerde vefat sebepleri arasında 5’inci, bayanlarda ise 3’üncü sırada olduğunu belirterek, “Bayanlarda daha fazla inme yaşanmasının birinci sebebi, erkeklere oranla daha uzun yaşamalarıdır.

Cemiyetteki yaşlı oranı çoğaldıkça inme sıklığı özellikle bayanlarda çoğalmaktadır. Bu sebeple inme tehlikesinin tanımlanması ve gözetici taktiklerin yaşama geçirilmesi ehemmiyetlidir. Hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve sigara gibi öğrenilen genel tehlike etmenlerinin dışında bayanlara has tehlike etkenleri de bulunmaktadır” dedi.

Hamile olan genç bayanlarda inme büyüme tehlikesinin olmayanlara göre daha fazla olduğuna dikkat toplayan Krespi şöyle devam etti: “Gebelik yarıyılında yaşanan ödem ve pıhtılaşma mekanizmasındaki fizyolojik farklılıklar sebebiyle özellikle hamileliğin son 3 ayında ve doğum sonrası erken yarıyılda inme daha sık görülmektedir. Hamilelik ile ilişkili olarak ortaya çıkan yüksek tansiyon hem kanayıcı hem de tıkayıcı inmelerin ehemmiyetli sebeplerindendir. Hamilelik evvelinde yüksek tansiyonu olan bayanların, hekim hakimiyetinde düşük doz aspirin kullanmaları ve beslenmelerinde yeterli kalsiyum içeriğinin olması sağlanmalıdır.

Yüksek tansiyon hastası olan hamileler, doğumdan sonra hekim hakimiyetinde uygun ilaç rehabilitasyonuna devam etmelidirler.” Doğum hakimiyet ilaçlarını hakimiyetsiz kullanmaması gerektiğini anlatan Krespi, “Düşük doz doğum hakimiyet ilacı kullananlarda inme tehlikesinin izafi olarak çoğaldığı tanımlanmıştır. özellikle; yaşlılarda, sigara içenlerde, diyabet, yüksek tansiyonu ve kolesterolü olanlar veya genetik olarak pıhtılaşma bozukluğu bulunan bayanlarda doğum hakimiyet hapı kullanımı inme tehlikeyi artırmaktadır. Bu sebeple bu tehlike etmenleri olanlarda doğum hakimiyet hapı kullanılması gerektiğinde, mevzubahisi tehlike etmenleri hakimiyet altına alınmalıdır. İnmenin ender sebeplerinden biri olan beyin toplardamar tıkanıklığı, bayanlarda çok daha sık ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu inme tipinin görüldüğü hastaların yüzde 70’inden aşırısı bayandır. Bayanlarda bu kadar sık görülmesinin öncelikli nedeninin doğum hakimiyet haplar ya da hamilelikten kaynaklanan hormonal etkenler olduğu düşünülmektedir. Bu stil bir hikayesi olan bayanlarda hamilelik mahzurlu değildir ancak kan sulandırıcı rehabilitasyonun hamilelik süresince kullanılması önerilir” diye konuştu.

Migren Felç Tehlikesini Artırıyor

Migren hastalığının da inmeye neden olabileceğinin altını çizen Krespi şunlan kaydoldu: “Görme ve konuşma bozuklukları ve anlaşma gibi bulgularla kendini gösteren auralı migren, inme tehlikesini artırabilmektedir. Auralı migreni olup sigara içen bayanlarda inme tehlikesinin daha da çoğaldığı dikkati sürüklemektedir. Auralı migreni olan bayanları kesinlikle sigarayı vazgeçmeleri gerekmektedir.” Krespi, ‘Atriyal fibrilasyon’ ismi verilen kalpte ritm bozukluğunun, inme için ehemmiyetli bir tehlike etkeni olduğunu, kadınlann beklenen hayat zamanlarının daha uzun olması sebebiyle özellikle ileri yaşlarda daha sık görüldüğünü, bu sebeple rutin hakimiyetlerde özellikle 75 yaşın üzeri bayanlarda EKG ve ritm bozukluğu açısından tarama yapılması önerildiğine sözlerine ilave etti. 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.