Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bir Yaşına Kadar Parmak Emme Bayağı

01.05.2021
27

Çocuklarda 1 yaşına kadar parmak emmenin bayağı olduğunu belirten uzmanlar, 5-6 yaşından sonra bu vaziyetin riskli geleceğin habercisi olabileceğini kaydoldular. Derlenen bilgilere göre, çocuklar emme faaliyetlerinden …

Çocuklarda 1 yaşına kadar parmak emmenin bayağı olduğunu belirten uzmanlar, 5-6 yaşından sonra bu vaziyetin riskli geleceğin habercisi olabileceğini kaydoldular.

Derlenen bilgilere göre, çocuklar emme faaliyetlerinden büyük sevinç alıyorlar. bebekler annelerini emerek onla aralarında duygusal bir bağ kuruyor ve bu arada karınlarını da doyurulorlar. Uzmanlar, çocuklarda 1 yaşına kadar emme faaliyetinin yararlı ve bayağı olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre bebek beslenmesi bittikten sonra da parmağını emerse bu yeterince emme faaliyetinin yerine getirilmediğini öbür bir deyişle yeterince doyurulmadığını düşündürebilir. Yapılan araştırmalara göre, 5-6 yaşlarına kadar parmak emmenin hasarlı olmadığını anlatan uzmanlar, “Ancak sosyal etraflarda ebeveynler çocukların bu tavrından rahatsızlık dinlerler ve bu emme tavrı ebeveynler için mesele olur” dediler. Uzmanlar ebeveynlere şu tekliflerde bulunuyor:

“Çocuğunuzu ürkütmeden hatta onunla birlikte emme taklidi yaparak duygularını kavramaya çalışınız. Emme tavrı çocuk gelişiminde bir ihtiyaç olmakla birlikte 6 yaşından sonra duygusal bir mesele olarak değerlendirilir. Bu sebeple çocuğunuzla olan bağlantınızı tekerrür gözden geçirin. Konut civarına katılacak yeni bir kardeş veya var olan civardaki farklılıklar çocuğunuzda evham yaratabilir bunları göz önüne alın. Neticede bu tavır tenkit etilmeden alakasını başka doğrultulara çekilerek ortadan kaldırılabilir”.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.