Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bronşiolit Riski

01.05.2021
31
Bronşiolit Riski

Dünyam Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Hekim Sezin Aslan, akut bronşiolit hastalığı hakkında bilgi vererek ?Sigara içilen civarlarda bronşiolitle daha fazla karşılaşmaktayız. Bunun için netlikle çocuklar sigaraya maruz vazgeçilmemelidir? dedi.

‘Akut bronşiolit özellikle kış aylarında ve ilkbaharın başlarında çocuklarda sıklıkla iki yaşın altındaki çocuklarda gördüğümüz bir hastalıktır’ diyen Sezin Aslan, ‘Bronşiolit daha çok virüslerin yaptığı bir hastalık olduğu için başlangıç itibariyle solunum yolu enfeksiyonuyla başlar. Grip, aksırma, hafif ya da yüksek ateş olabilir. Çocuklara yetişkinlere göre daha sık görülme sebebi anatomik yapıyla ilgilidir. Çocukların alveollerin, bronş rakamlarının daha az olması, akışkan salgılayıcı bezlerinin daha fazla olması ve hava yollarının daha dar olması nedeniyle bu hastalık çocuklarda daha sık görülmektedir’ diye konuştu.

Hastalığın süratli ilerleyebildiği gibi yavaş seyirli de olabileceğini belirten Aslan, laflarına şu biçimde devam etti: ‘Süratli bir biçimde müdahale gerektiren bir problemdir. Başta gribal semptomlarla başlayıp 12 ila 72 saat içerisinde hırıltı, arkası arda boğulur stilde öksürük alana gelebilir. Bunlar da netlikle önemsememe etmemek gerekir. Özellikle bir yaş altı çocuklarda bizim için daha ehemmiyetlidir. Bu üç ayın altında çok daha tehlikelidir. Çocukta soluğunu yakalamasına bağlı morarma gibi bulgular karşımıza çıkabilir. Bu gibi gidişatlarda çocuğun uyuyuşu yapılarak müdahale edilmesi gerekir. Rehabilitasyonda daha çok bronşlardaki darlığı açmak için aralıklarını hastanın ağırlığına göre hava rehabilitasyonu vererek yapıyoruz. Çok hafif olan gidişatlarda konutta rehabilitasyon verilebilir fakat yakın takip gerekir. Yakın takipte özellikle çocukların sık soluk almasında çoğalış, soluk yakalaması, morarma olduğu zaman hiç durmadan bir an evvel sağlık kurumuna getirmek gerekir. Korumda el hijyenine dikkat etmemiz gerekir. Toplu yerlerde çocukları çok fazla yakalamamak gerekir. Özellikle sigara içilen civarlarda bronşiolitle daha fazla karşılaşmaktayız. Bunun için netlikle çocuklar sigaraya maruz vazgeçilmemelidir. Maske kullanmakta ehemmiyetlidir.’

Kaynak : Sabah

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.