Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu Testle 13 Kanser Teşhisi Yapılacak

06.04.2021
62
Bu Testle 13 Kanser Teşhisi Yapılacak

Çalışmaları devam eden kan testi ile, çok kolay bir uygulama neticesinde 13 değişik kanser teşhis edilecek.

65.000 hastanın bilgileri üzerinde Japonya enerji ve Sanayi Teknolojileri Geliştirme Müesseseyi NEDO nun yaptığı proje galibiyetli olursa, 5 sene içinde kolay bir kan testiyle 13 kanser cinsi tanımlanabilecek. Ayrıca Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar tespit etilebilecek.

   İki Japon işletmeyi, bu hastaların kanında, çoğaldığında kansere işaret eden microARN moleküllerini araştıracak. NEDO’nun Başkanı Tomomitsu Hotta, bu moleküllerin 2 bin 500’den fazla çeşidinin bedende bulunduğunu ve bunların değişik kanser cinslerinin tanımlanmasına ışık yakalayabileceğini ayrıca bunun mevcut usullerden çok daha süratli olduğunu vurguladı. Tomomitsu Hott, testin geliştirilmesi halinde hayat zamanının senelerce uzatılabileceğine ve bunun Japon sanayilerinin gelişimine de katkıda bulunacağına dikkati çekti.

   Testin mide, akciğer, karaciğer, yemek borusu, meme, pankreas, sütun, yumurtalık, safra yolu, prostat, mesane kanserleri ile 2 cins beyin kanserinin teşhisini sağlaması tasarlanıyor. 57 milyon avroluk proje kapsamında üzerinde çalışılan test sayesinde Alzheimer gibi hastalıkların da tanımlanması öngörülüyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.