Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

BUNALIMA KARŞI KENDİLİĞİNDENE REHABİLİTASYON

20.05.2021
26
BUNALIMA KARŞI KENDİLİĞİNDENE REHABİLİTASYON

Kent yaşantısının getirdiği meseleler, pek çok insanda tarif edemediği kasvetlere yol açıyor. Çağdaş yaşamın güçlükleri sizi giderek sıkıldırıyor ve yaşamdan zevk alamaz hale geldiyseniz gidişatınız tek tümceyle açıklanabiliyor: Hoşgeldin bunalım!

Çağın en büyük ruhsal hastalıklarından bunalım, çok sık karşılaşılsa da naçar değil… Uzmanlar bu mevzuda en ehemmiyetli destekçinin insanın kendisi olduğunu belirtiyor.

Destekleyici yaklaşım

Bu mevzuda görüş bildiren uzlanlar, bunalımlı hastaların fiziki ve ruhsal vaziyetiyle alakalı şunları söyledi: Bunalımdaki bireyin suratı yeisli, omuzları çöküktür, az bakımlıdır. Hareketleri yavaştır. Zahmetli ve huzursuz görünür. Çok yavaş ve pespaye bir ses tonuyla konuşur. Duygularında yeis ve acı vardır. Sık sık nedensiz ağlar. Tez hiddetlenir, duygularını yitirmiş gibi sezer. Daha Öncekinden yaptığı şeylere karşı gönülsüzdür. Geçmişteki negatif hadiseleri kesintisiz hatırlar ve gelecek için umutsuzlanır. Makûs giden herşeyden kendini mesul meblağ ve kendini işe afacan ve bedelsiz sezer. Çoğunlukla iştahta eksilme ve kısa müddette zayıflama ortaya çıkar. Uyku bozukluğu mevzubahisidir. Buna bağlı olarak enerji azlığı, eforsuzluk, halsizlik ve tez yorulma görülür. Cinsel gönülsüzlük ortaya çıkar. Bunalımın rehabilitasyonu ilaç rehabilitasyonu ve psikbitkierapi ile asıllaşıyor. Destekleyici bir yaklaşımın ardından bunalıma yatkınlık doğuran şahsiyet özellikleri ele alınıp, meyillerin değiştirilmesi, duygularını sarihe vurması öğretiliyor. Negatif ve kötümser değerlendirilmelerin değiştirilmesi sağlanıp, aile etrafı hastalık mevzusunda bilinçlendiriliyor.

Geleceğinizi tasarlayın

– Kendiniz ve geleceğinizle alakalı tasarılar yaparken reelci olun. Kendinizi iyi sezmeniz zaman alabilir. Yapmanız gereken işler altından kalkılmayacak kadar büyük olduğunda, parçalara ayırarak ilerlemeye deneyin.

– Emelinize eriştiğinizde kendinizi mükâfatlandırın.

– Bunalımın ne olduğunu bilin. Hekiminize sormaktan çekinmeyin.

– Kendinizi iyi hissetmayi sağlayacak uğraş ve civarlara yönelin.

– Kendinizdeki büyümeleri ve ilerlemeleri göz arkasını etmeyin.

– Hareketsiz kalmamaya çalışın.

– İnsanlardan soğumamaya gayret edin.

– İntihar düşünceleri ortaya çıkarsa, bunları kesinlikle hekiminize, ailenize ya da dostlarınıza anlatın.

– Sabırlı olun. Kendinizi iyi sezmeniz muhakkak bir zamanınızı ve gayretinizi gerektirecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.