Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çağdaş Çağın Psikolojik Meseleleri

01.05.2021
38
Çağdaş Çağın Psikolojik Meseleleri

Teknolojik büyümeler ve ilerlemelerle beraber insanoğlunun psikolojik meseleleri de çoğalıyor. Artan psikolojik meseleleri arasında ilk defa dinlendiğinde afallamışlığa neden olan bir hayli rahatsızlık, binlerce hatta on binlerce insanın hayatını altüst ediyor.

Bir Hayli tıp adamı, acayip psikolojik problemlerin çözümü için çalışmalar sürdürüyor.

OTHELLO SENDROMU

Adını şanlı yazar William Shakespeare’in “Othello” isimli yapıtından alan bu rahatsızlık, bireyin hoşlandığı birini hastalık derecesinde çekememesi vaziyeti olarak ifade ediliyor. Eşinin veya sevgilisinin sadık olmadığı fikriye kapılan şahıslar, kafalarında kurdukları senaryoda hıyanete uğradıklarının düşünüp, beraber oldukları şahıslara hasar verebiliyor.

YABANCI EL SENDROMU

Beynin iki yarısı arasında ilişkinin zayıflaması veya bozulmasından kaynaklanan bu rahatsızlıkta, insan, bir eliyle yakaladığı nesnenin biçimini dahi idrak edemiyor. Daha ileri hallerde de ellerden biri tamamen hakimiyetten çıkıyor ve istemle hükmedilemez hale geliyor.

HUZURSUZ BACAKLAR SENDROMU

Sık görülen rahatsızlığı yaşayanlar genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri, ancak bütün olarakda tarif edemedikleri rahatsız edici hislere kapılıyor. “Baldırlarım ağrıyor”, “bacaklarıma derinden bir şeyler batıyor”, “yanıyor” gibi çok değişik biçimlerde şikayetlerini tarif ederken, bu hislerin tümü istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kayboluyor.

Bu sebeple bu hisler yalnızca uyurken değil gün içinde özellikle uzun müddet hareketsiz kalındığında da ortaya çıkıyor ve birey bacaklarını hareket ettirme gereksinimi dinliyor.

Bu rahatsızlık uykusuzluğa ve buna bağlı bitkinlik, dikkat ve konsantrasyonda eksilme ve şahsiyet farklılıklarına neden olabiliyor.

OLFAKTÖR REFERANS SENDROMU

Çevresine direnilmez miktarda makûs bir koku yaydığına inanan birey, beden kokusuyla fazla meşgul olurken ve bundan dolayı kendilerini yargılıyor. Asılda var olmayan bir koku için sık sık etraflarından özür dileyen şahıslar, dişlerini fırçalayarak veya sık sık kıyafet değiştirerek kokudan kurtulacaklarını düşünüyorlar.

CAPGRAS SENDROMU

Fransız psikiyatr Capgras tarafından 1923 senesinde belirlenmiş belirtinin başlıca özelliği, bireyin etrafındakilerin hakikat olmadığına, başkalarının onların yerine geçtiğine inanması olarak tanımlanıyor.

Kadınlarda azıcık daha fazla görülen bu belirti sanısal bozukluklardan biri olarak sınıflandırılabileceği gibi şizofreninin bir bulgusu olarak da görülebiliyor. Hasta, kendisini oldukça karışık bir komplonun içini seziyor ve etrafındakilerin farkında olmaksızın değiştirildikleri görüşünün rahatsızlığını yaşıyor.

MUNCHAUSEN SENDROMU

18. asırda yaşamış bir Alman baronu olan ve Rus ordusunda paralısüvarilik yapan Karl Fredrich von Münchausen’in adı, Rus-Osmanlı Savaşı dönüşte kahramanlıklarıyla alakalı anlattıklarının mübalağalı olması ve palavracılığıyla ünlenmesi sonrası, palavra hastalık hikayeleri anlatanları belirleyen belirtiye verildi.

Yapay bozuklukların en uç tipi olan rahatsızlık, ilk kere 1951’de sağlık kurumu sağlık kurumu gezip hastalık hikayeleri uyduran ve kendilerine afaki yere cerrahi teşebbüsler uygulanmasına razı bir grup hastayı belirtmek için kullanıldı. Bu rahatsızlığı bulunanlar hekimin muayenehanesine veya acil servise sıklıkla yalan hastalık hikayesi ile gidiyor.

Hikayesi genellikle palavralarla dolu olan bu bireylerin, donakaltıcı rakamda sağlık kurumuna gittiği ve sıhhat personelini kandırdığı da kollanıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.