Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çağdaş Yaşam Kadınlarda Meme Kanseri Tehlikesini Artırıyor

12.04.2021
47
Çağdaş Yaşam Kadınlarda Meme Kanseri Tehlikesini Artırıyor

Dünyada bayanlar arasında en çok görülen kanser olan “meme kanseri”, bayanların vefat sebepleri arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Araştırmalara göre meme kanserinin en sık tesadüfüldüğü ülke olan ABD’de her 8 bayandan birinde meme kanseri görülüyor. İstatistiki çalışmaların Türkiye için de riskin çok büyük olduğunu gösterdiğini söyleyen Acıbadem Maslak Sağlık Kurumu Meme Muayenehaneyi nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu, Sağlık Bakanlığı’nın ve üniversitelerin bilgileri beraber değerlendirildiğinde en iyimser ihtimalle Türkiye’de her 11-12 bayandan birinde meme kanseri görüldüğünü ifade etti.

Gelişmiş ve çağdaş hayata geçmiş ülkelerde meme kanserine tesadüfülme sıklığının çok daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu, “Bir ülke batılı anlamda ne kadar çok gelişmişse, ne kadar çağdaş bir yaşam yaşanıyorsa, bu ülkenin bayanlarında meme kanseri daha çok görülüyor.” dedi. Prof. Dr. Ertuğrul Gazioğlu bu vaziyetin nedenlerini söyle sıraladı:

Çocuk doğurmamak: Çağdaş hayatın en ehemmiyetli tesirlerinden biri olarak bayanlar daha az çocuk doğuruyor ya da kariyer endişesiyle çocuk mevzusunu erteleyerek ilerleyen yaşlarda da hiç çocuk sahibi olamıyor.

Emzirmeme: Çocuk sahibi olan bayanlar yoğun iş temposu veya estetik endişelerle bebeklerini emzirmiyor veya emzirme yarıyıllarını kısa yakalıyorlar.

Hormon alımı: Menopoz bulguları başladığında evvelki senelerde bunlar çok natürel kabul edilip hiç ilaç alınmadan bu yarıyıl geçiriliyordu. Günümüzde, çok rakamda bayan menopoz şikayetlerini yaşamamak veya menopozu ertelemek için hormon östrojen, progesteron kullanıyor. Çağdaş çağda, hormon kapsayan doğum hakimiyet haplarının yaygın ve çok uzun senelerce kullanılması da eş tesire sahip.

Fazla kilo: Kiloluluk obezite Amerikan cemiyetinde olduğu gibi tam dünyanın problemi. Fast-food ve eşi fazla kalorili yiyeceklerle sıhhatsiz ve kumpassız beslenmenin natürel neticeyi kiloluluk oluyor. Özellikle menopozdan sonra süratle kilo alan bayanlarda meme kanserine tutulma tehlikesinin çoğaldığı bilimsel olarak gösterildi. Menopoz sonrası yarıyılda bayanlarda östrojen hormonunun ana kaynağı yağ dokularıdır.

Fiziksel etkinliğin eksilmesi: Masa başı çalışma, fazla araba kullanımı ve bir hayli işin internet yoluyla konuttan çıkmadan halledilmesi gibi çağdaş hayatın getirileri fiziksel hareketliliği kısıtlıyor. Araştırmalar fiziksel etkinliği fazla olan insanlarda meme kanserine daha az tesadüfüldüğünü gösteriyor. Meme kanserine tutulup rehabilitasyonunu bitirmiş bayanlarda fiziksel etkinliklerin artırılması dahi sağ kalım oranlarını yükseltiyor.

Stres: Çağdaş ve batı stili hayatın bırakılmaz unsurlarından biri olan stres, bağışıklık sistemi üzerine negatif tesirleri sebebiyle değişik bir hayli hastalıkta olduğu gibi meme kanseri için de bir tehlike faktörü olarak kabul edilebilir.

İçki: Sosyo-ekonomik istikametten gelişmiş ülkelerde daha yaygın kullanılan içkili meşrubatların fazla ölçüde harcanması ile meme kanseri görülme sıklığı arasında ilişki tanımlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.