Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çağın Hastalığı Meme Kanseri

28.04.2021
24
Çağın Hastalığı Meme Kanseri

Bayanlarda çok yaygın bir hastalık olan ve kesin sebebi hali hazırda bilinmez meme kanseriyle alakalı merak edilenleri, Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Kurumu Işınım Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu anlattı.

Nilüfer, Vahide Perçin, Deniz Uğur, Oya Başar, Serra Yılmaz gibi şöhretlilerin de atlatmış olduğu meme kanserine her 8 bayandan birisinin tutulacağı belirtilirken, uzmanlar erken teşhisin ehemmiyetini vurguluyor.

 

Gelişmiş ülkelerde bayanlarda en sık tesadüfülen kanser cinsi olan meme kanseri; bayan kanserlerinin takribî %25’ini oluşturuyor. Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş bölgelerde bir kadının hayatı süresince meme kanseri olma tehlikeyi %13,1 olarak tanımlanırken araştırmalar, her 8 bayandan birisinin meme kanseri olacağına işaret ediyor.

 

Son senelerde meme kanserinin görülme sıklığı çoğalmakla beraber, kansere bağlı vefatlarda eksilme ve hayat vakitlerinde uzama da görülüyor. Bu vaziyetin başlıca sebepleri ise, tarama programları ile erken tanı konan olguların çoğalması ve geliştirilmiş olan ileri rehabilitasyon usullerinin galibiyetli olması.

 

Meme kanserinin erken teşhisi için; genç yetişkinlikten itibaren kendi kendini tetkik, her 1-3 senede bir hekim tarafından yapılan meme tetkiki ve 40 yaşından itibaren her sene mamografi yapılması öneriliyor. Uzmanlar ayrıca, meme yapısına ve yaşa bağlı olarak meme ultrasonografisini de tedbirlere ilave edebiliyorlar. Ailesinde genç yaşta meme kanseri olanlar ile hayat biçimi, etrafsal ve genetik sebeplerle yüksek tehlike taşıyan bayanlarda ise tarama programına daha erken yaşlarda, MRI ve ultrasonografi gibi hasarsız usullerle başlanması gerekiyor.

 

Meme kanserlerinin takribî %10’u, hiçbir belirti vermeksizin yalnızca mamografi ile tespit etilirken; bu tarama programı sayesinde, erken tanı sebebiyle meme kanserine bağlı görülen vefat oranlarında %20-35 oranında eksilme görülüyor. Tarama dışında tanı koyulan olgularda en sık tesadüfülen belirti ise memede ele sızısız kitle gelmesidir. Kanserin rehabilitasyonu geciktikçe kitle gelişir, meme yapısında ve cildinde farklılıklar, meme başından akıntı veya koltuk altında kitle biçiminde kendisini gösterebilir. 

 

Günümüzde meme kanserinin rehabilitasyonu, bir hayli değişik dallardaki hekimlerin ortak ve geçimli çalışması ile yapılıyor. Hastalığın erken düzeyinde tutulan hastalarda uygulanan meme gözetici cerrahi, koltuk altı lenf nodu haritalaması neticesinde çok az lenf nodunun çıkarılması ve hemen uygulanan estetik cerrahi yaklaşımlar ile artık rehabilitasyonların kozmetik neticeleri de çok galibiyetli oluyor. Işınım rehabilitasyonunda kullanılan ileri teknoloji mahsulü makineler sayesinde ise, hem rehabilitasyon neticeleri daha da iyiye gidiyor, hem de ışınımın yan tesirleri eksiltilerek hastaların hayat nitelikleri korunuyor. Son senelerde yeni ve çok tesirli kemoterapi ilaçlarının geliştirilmesi, daha galibiyetli hormon rehabilitasyonlarının ve maksada müteveccih rehabilitasyonların bulunması ile orta ve ileri safha hastalıkta da galibiyet oranları çoğalırken, hastaların hayat zamanları da uzuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.