Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çatlak Dişler Kabusunuz Olmasın

30.03.2021
68
Çatlak Dişler Kabusunuz Olmasın

Günümüzde gözetici diş doktorluğuna daha çok umursanmaktadır. Mevcut natürel dişlerin daha fazla ağızda kalması için bireyin doğru diş bakımını yapması ve kumpaslı olarak diş hakimiyetine gitmesi gerekmektedir.

Bu sayede diş çürükleri erken teşhis ve daha kolay uygulamalarla uzun seneler misyonlarını yerine getirebilirler. Geç müdahale edilen çürükler dişlerde madde kaybına neden olmaktadır. Dişteki madde kaybı, kanal rehabilitasyonu, kaplama gibi uzun soluklu rehabilitasyonlar gerektirdiği öğrenilen bir hakikattir. Bazen tüm gözetici temkinlere karşın dişleri bekleyen risk “Çatlak Diş Belirtiyi” dur.

Çatlak diş belirtiyi nedir?

Çatlak dişi belirlemek için; bitirilmemiş kırık, yeşil dal kırığı, ikiye parçalamamış kırık gibi değişik ifadeler kullanılmaktadır. Diş Doktorluğunda en güç teşhis edilen vaziyetlerden biri, “Çatlak Diş Belirtiyi” dur. Çatlak diş belirtiyi, diş kırıklarından ayırt edilmelidir. Kırıklar zaman içinde çatlağın yavaş yavaş ilerleyip dişi iki parçaya ayırması neticesinde oluşur. Bu gidişatta erken müdahale dişin kırılmasını yasaklayabilir.

Çatlak diş nasıl teşhis edilir?

Dişin görünen yüzeyinde alana gelen çatlaklar devamlı sızı oluşturmaz. Hasta sıcak, soğuk hassasiyeti ya da çiğneme operasyonu yaparken aniden ortaya çıkan besbelli bir sızı şikayeti ile kazanç. Çatlak diş belirtiyi genellikle arka kısımlardaki dişlerde alana kazanç. Yeniden de hasta sızının bütün olarak hangi dişten kaynaklandığını söyleyemez. Özellikle üst dişle de alana gelen sızı migren olarak idrak edilebilir.

 Sızı hissi ile gelen hastada bir çürük, dolgu ya da uygunsuz görünen hiçbir belirti görülmeyebilir. Genellikle sızıya neden olan çatlak üryan gözle görülemez. Sızının bütün olarak hangi dişten kaynaklandığı diş doktorunun dişin tam kısımlarına tazyik uygulayarak yaptığı tetkik neticesinde anlaşılır. Bir başka teşhis usulü ise ısırma testidir. Dişin çiğneyici kısmına plastik disk yerleştirilerek hastanın ısırması sağlanır. Üryan gözle görülemeyen çatlak kısım çiğneme esnasında asaplara baskı yapacağından hastanın vereceği tepki kısa süreli ancak şiddetli sızı biçimde olur. Çatlak diş belirtisinin bazı gidişatlarda tanısı o kadar efordur ki diş çekildikten sonra kırık hattı fark edilir.

Çatlak diş belirtiyi kimlerde görülür?

Yüksek yapılmış porselenler kaplamalar, dişleri birbirleriyle temasındaki bozukluklar, diş sıkma, surata gelen darbeler,  tırnak yeme gibi hareketlerin neden olduğu travma dişlerde çatlaklara neden olur.

Çatlak diş belirtisinin rehabilitasyonu

Çatlak diş belirtisinde uygulanan en tehlikesiz rehabilitasyon biçimi şöyledir; Öncelikle meseleli bölgeye kök-kanal rehabilitasyonu uygulanır ve diş asapları arınılır. Böylelikle enfeksiyon yaradılışı önlenmiş olacaktır. Kanal rehabilitasyonu sonrasında kök içerisinde oluşan boşluklara  ‘’post’’ yerleştirilir. Bu malzeme kendini yenileme ihtimali olmayan dişin içindeki boşluklara yerleştirilir. Son safha ise post uygulamasından sonra yapılan kron kaplamadır. Kron kaplamanın emeli dişleri hoşlaştırmak, sağlamlaştırmak ve gözetmektir. Ancak dişlere erişen çatlak, köklere kadar uzanmışsa son olarak diş çekimi düşünülebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.