Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Cildi beslemek ve canlandırmak için maskeler hakkında temel bilgiler

04.05.2021
27
Cildi beslemek ve canlandırmak için maskeler hakkında temel bilgiler

Cildinizi beslemenin dışında canlan­dırıcı özelliği de olan maskeler suratın gençleşmesini, kan dolaşımının süratlene­rak oksijenin surat üstündeki dokulara erişmesini sağlar. Maskelerin hemen hepsinde su ora­nı yüksektir. Maske, …

Cildinizi beslemenin dışında canlan­dırıcı özelliği de olan maskeler suratın gençleşmesini, kan dolaşımının süratlene­rak oksijenin surat üstündeki dokulara erişmesini sağlar.

Maskelerin hemen hepsinde su ora­nı yüksektir. Maske, sürülünce syatıl he­men uçmasını, cildin serinlemesini, rahatlamasını, gözeneklerin bü­zülmesini sağlar.

Maske çıkarıldığında ise kan damarları açılır, cilt daha pembe gözükür.
Genişleyen damarlar sayesinde alt tene bol kan gideceği için cilt düzelir, gözenekler kapanır, cildin görünüşünde keskin bir gü­zelleşme olur.

Maskenin etkisi geçici olmakla beraber cilt yeniden de çalıştırılmış ve canlandırılmıştır.
Hoşluk ve sağlıklı görünüşe giden yol, ilk olarak cilt bakımın­dan geçiyor. Aslında cildimize iyi davramak hiç de güç değil. Hele her gün kendimize ayıracağımız birkaç dakikanın bize kazandıraca­ğı olağanüstü verimleri düşünüldükçe…

TABİATTAN GELEN MASKELER
Avrupa’da ve ülkemizde surata uygulanabilecek muhtelif hazır mas­keler satılmaktadır. Natürel maddelerle hazırlanan maskeler ise gittik­çe daha çok yakalanmaktadır, zira bu natürel maddelerdeki vitamin, protein, madensel tuz vb. maddeleri cilt hemen sindirebilmektedir. Bi­zi de ilgilendiren, bu natürel maddelerle hazırlanan maskelerdir. Gü­zellik maskeleri genellikle hayvansal veya bitkisel maddelerle hazırlanır. Ayrıca maskelerde yer alan iki tip toprak var­dır, biri KİL, öbürü ise KAOLİN, başka bir deyişle arı kildir. Bu topraklar maskelerde dolgu maddesi olarak kullanılır. Emici bir toprak olan kil ayak pudra­sı ve kuru şampuan olarak da verimlidir. Mayo­nez veya krem koyuluğunda hazırlanan maske­ler surata sürüldükten sonra en azından 15-20 da­kika sırt üstü uyuyarak beklenmeli. Daha sonra ılık su ile veya cildin cinsine uygun bitkisel bir losyonla surat yıkanır. Cilt kuru ise surat kurutulduktan sonra uygun bir krem sürülür. Cildi yağlı olanların suratlarına 1-2 saat hiçbir şey sürme­meleri daha doğru olur. Cilde nüfuz edebilmesi için bazı hoşluk maskelerini surata parmak uçları ile hafif masaj yaparak sürmelidir. Genel kural olarak, maskeler göz kapaklarına ve göz altlarına kesin­likle sürülmemelidir. Kremlerde, sütlerde, losyonlarda olduğu gibi, maskeler de yalnız surata değil, boyna da uygulanmalıdır. Maskeyi, te­mizlenmiş cilde uygulamayı unutmamalıdır.

CANLANDIRICI MASKE
Malzemesi: Yarını avokado olgun, bir tatlı kaşığı bal, yeterince taze ve ham süt, bir tatlı kaşığı polen.
Yapılışı: Karıştırılan malzeme düzgün bir kıvam alınca kullanılmaya hazırdır. Surat, boyun arınıldıktan son­ra maske surata uygulanır. 30 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile çalkalanıp kurutulur. Bu maskeden sonra surata bitkisel bir losyon sürmelidir.

HASSAS CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: Bir adet muz, bir tatlı kaşığı krem şanti.
Yapılışı: Muz çatal ile ezilir, içine bir tatlı kaşığı krem şanti ilave edilip karıştırılır ve surata sürülür. 15-20 dakika
sonra ılık su ile yıkanır.

ORGUN CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: Çeyrek limon 1/4, bir tatlı kaşığı badem yağı, bir tatlı kaşığı bal, bir ölçü taze fasulye.
Yapılışı: Taze fasulye haşlanıp çatalla ezilir. Limon, badem yağı, bal ile karıştırılıp surata sürülür.

YORGUN CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: Bir yumurta ünsı, bir çorba kaşığı susam yağı.
Yapılışı: Tüm malzeme karıştırılıp surata sürülür. 1.5-20 dakika sonra surat, gül syatıla batırılmış bir parça pamuk ile silinir. Bitkisel bir losyonla çalkalanıp kurutulur.

ÖZEL MASKE
Malzemesi: iki yemek kaşığı lor, bir tatlı kaşığı krem şaııti, bir tatlı kaşığı bal.
Yapılışı: Tüm bu malzemeler karıştırılıp ezilir ve surata sü­rülür. Bir süre bekletilip surat yıkanır.

KARMA CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: Bir tadı kaşığı bira mayası, bir tatlı kaşığı ılık süt.
Yapılışı: Ilıtılmış süt ile tüm malzemeler eritilip, bir saat serin bir yerde bekletilir. Mayalandıktan sonra tüm surata sürülür.

SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: Büyükçe birkaç ıspanak yaprağı, bir ölçü sut.
Yapılışı: Ispanaklar kaynar süte batırılır. Daha sıcakken surata ve boyna yerleştirilir. Üzerleri pak bir tül­bentle örtülüp bir süre bekletilir, sonra çıkarılır. Surat su ile yıkanıp kurutulur.

SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: Bir ölçü ince doğranmış marul bir ölçü su.
Yapılışı: Marul su ile hafif ateşte tuzsuz pişirilir. Ilıyınca kare kare kesilmiş ufak tülbent ufalan üzerine yerleş­tirilip surata uygulanır. Bir süre inildedikten sonra la pa çıkarılır ve surat marulun soğumuş syat ile yıkanır.

SİVİLCELERİ GİDEREN MASKE
Yapılışı: Akburçak taneleri hırpalanır un ılık su île yoğrulur. Yumurta ünsına, yarım fincan zeytinyağı ve
iki kaşık bal ilave edilerek çırpılır. Burçak hamura ile kanştınlıp krem haline getirilir. Bu krem yüzdeki gö­zenekleri besler ve aralıksız kullanılması halinde, surat­deki sivilceleri gidermekte de faal bereketler sağlar.

YAĞLI VE BANAL CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: Bir çorba kaşığı süzme yoğurt koyuca, bir çorba kaşığı kil.
Yapılışı: Tüm malzeme karıştırılıp surata sürülür. 15 dakika sonra surat yıkanır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: 3-4 olgun çilek, bir yumurta akı, 1-2 tatlı kaşığı gül syat, 1-2 damla asilbent tentürü.
Yapılışı: Çilekler ezilip iyice kabartılmış yumurta akı ile karıştırılır. Gül syat ve asilbent tentürü katılıp surata sürülür. 10-15 dakika sonra surat ılık maydanoz los­yonu ile çalkalanır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: 1 adet olgun erik, birkaç damla badem yağı.
Yapılışı: İçi sarı, dışı siyah olgun eriğin iç kısmı ufak bir köşede ezilir. İçine birkaç damla badem yağı katılıp surata uygulanır.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-3
Malzemesi: 1 adet olgun çatlaksız domates, yeterince kil.
Yapılışı: Domates ve kil kanştınlarak koyuca, pütürsüz bir krema haline getirilir, surata sürülür. Maske kuru-yunea surat evvel ılık, sonra soğuk su ile çalkalanır. Yağlı ciltler için en iyi arınıcı maskelerdendir.

YAĞLI CİLTLER İÇİN MASKE-4
Malzemesi: Bir yumurta akı. 3-4 damla limon syat yeterince yulaf unu.
Yapılış: Yumurta akı, lirnotı syat ile kabartılın içine merhem kıvamını alacak kaçlar yuiaf unu katıldıktan sonra surata gerekirse boyna da sürülür. 20 dakika bekle­dikten sonra surat arınılıp soğuk su ile yıkanır.

YAĞLI VE GÖZENEKLERİ GENİŞLEMİŞ CİLT İÇİN MASKE
Malzemesi: 2 yumurta akı, bir salatalık, bir tatlı kasıe limon syat, çeyrek 1/4 tatlı kaşığı nane losyonu çok iyi demlenmiş, bir tatlı kaşığı elma sirkesi.
Yapılışı: Yumurta akları iyice kabartıldıktan sonra değişik malzemeler de katılıp surata sürülür. 1.5 dakika son­ra surat ılık su ile yıkanıp kurutulur. Maskeden ar­tan olursa, buzdolabında bir süre saklanabilir.

KURU CİLTLER İÇİN MASKE-1
Yapılışı: Üç tutam akasya çiçeği, bir tutam rendelenmiş, limon kabuğu ve vurulmuş lale soğanı, arpa unu île beraber karıştırılır. Elde edilen krem, içinde menek­şe syat bulunan bir sırça kaseye konduktan sonra ağzı kapatılarak kaynar suda on dakika ısıtılıp ateş­deri indirilir. Kuru ciltler için yararlı olan krem, uyumadan evvel surata maske yapılarak uygulanır.

KURU CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: Bir taze yumurtanın sarısı, bir çorba kaşığı yağsız süt tozu veya patates unu, bir çorba kaşığı taze süt, yarım tatlı kaşığı bal.
Yapılış: Bir araya getirilen malzeme karıştırılır. Mayonez koyuluğunu bulunca, surata ve boyna sürülür. 15-20 daki­ka sonra surat evvel ılık, sonra soğuk su ile çalkalanır.

KURU CİLTLER İÇİM MASKE-3
Malzemesi: Bir tatlı kaşığı granül bira mayası, bir yumurta ün­sı, bir çorba kaşığı bal, bir çorba kaşığı hırpalanmamış krema veya ham sütün kaymağı, yarım tatlı kaşığı el­ma sirkesi, bir çorba kaşığı susam yağı veya zeytinya­ğı, ayrıca 2-3 miktar süt ve dört miktar su karıştırılır.
Yapılışı: İlk beş malzeme düzgün bir krema haline getirilir.
Zeytinyağı veya susam yağı cildin her tarafına iyice sürüldükten sonra bira mayalı karışım yağlanmış cilde dağılır. 20 dakika sonra surat sulandırılmış süt ile yağmur veya sbağışlama suyla çalkalanıp kurutulur. Bu maske özellikle kuru, yorgun, susuz ciltlere iyi kazanç. Haftada bir uygulanırsa, yüzde buruşukların oluşmasını geciktirir.

KURU CİLTLER İÇİN MASKE-4
Malzeme: Bir tatil kaşığı mısır sütü, bir ölçü tuzsuz tereyağı.
Yapılışı: Tüm malzeme karıştırılıp surata sürülür. Cildi yu­muşatır, ıslatır, 15-20 dakika sonra surat evvel sıcak suyla, sonra içine birkaç damla elma sirkesi katılmış banal ısıdaki suyla yıkanıp kurutulur.

KİRLERİ GİDEREN MASKE
Yapılışı: Üç tutam akçe ağaç yaprağı, tütün gibi kıyılarak su­da on dakika demlendikler! sonra sıkılır. Bir teselli et pi­rinç unu, yarım fincan badem yağı ve bir kadeh gül syat ilave edilir ve krem yapılır. Buruşuklukları da gider­mede tesirli olan bu krem cilde parlak bir görünüm verirken aynı zamanda yüzdeki kirlerin de kavi »ol­masını sağlar. Surata maske olarak uygulanır.

PARLAKLIK KAZANDIRAN MASKE
Yapılışı: iki avuç aylanyıldız yaprağı ayrılındıktan sonra kaynar suda bir saat bekletilir ve sıkılır. Buna bir fin­can badem yağı. aynı ölçüde süt ve yumurta akı ilave edilir. Karışım, yulaf unu ile hamur hale ge­tirilir, hafif ateşte ısıtılır. Berrak bir cilt için surata ve boyna maske yapılır ve en az yarım saat beklenir,

UÇUKLARI GİDEREN MASKE
Yapılışı: Dilimlenmiş ayva ile bir tutam vurulmuş ayrık kökü suda kaynatılıp süzülür. Yumurta akı, iki çorba kaşı­ğı yoğurt kaymağı ile beraber çırpılarak ayva lapası karıştırılır. Karışım maske kıvamına gelinceye kadar yu­söz unu ilave edilir. Ayva maskesi uygulandıktan bir saat sonra kaldırılır ve gül syat ile yıkanarak pakle­nir. Yüzde oluşan uçukları gidermede faydalıdır.

ÇİL VE SİVİLCE GİDEREN MASKE
Yapılışı: İki avuç kabukları ayıklanmış badem hırpalanıp un haline getirilir. Badem süzme bal ve yumurtanın akı çırpılmadan ilave edilip krem haline gelince kadar gül syat ilave edilir.yüzdeki sivilceleri ve çilleri gidermede tesirlidir.

ÇİL VE BURUŞUKLUKLAR İÇİM MASKE
Yapılışı: Bayır turpu rendelenerek suda on dakika pişirilir ve sıkılır.Yarım fincan limon syat, yumurta akı ve bir kadeh süt karıştırılarak çırpılır.Pirinç unu katılarak krem kıvamı alana kadar badem yağı ile karıştırılır.Yararlı bir yöntemdir.

BANAL CİLTLER İÇİN MASKE-1
Malzemesi: Bir ölçü rendelenmiş elma. bir ölçü süt.
Yapılışı: Rendelenmiş elma çok az ölçüde süt ile pişirilip ılık iken surata sürülür. Kuruyunca surat, gül sın batırılmış bir parça pamukla silinir.

BANAL CİLTLER İÇİN MASKE-2
Malzemesi: İki miktar yoğurt, bir miktar bal.
Yapılışı: Malzeme karıştırılıp cilde sürülür. 15-20 dakika sonra surat evvel ılık, sonra soğuk su ile yıkanır. Bu yöntemle cilt ve makyaj da arınılabilir.

BANAL CİLTLER İÇİN MASKE-3
Malzemesi: Yarım olgun ve kabuğu soyulmuş şeftali,çeyrek 1/4 tatlı kaşığı elma sirkesi,yarım 1/2 tatlı kaşığı bal, bir kapsül A vitamini,bir kapsül D vitamini.
Yapılışı: Şeftali ezildikten sonra değişik malzemeler katılıp karıştırılır.Arınılmış cilde sürülür.Yarım saat sonra surat evvel sıcak, sonra soğuk su ile çalkalanır.A ve D vitaminleri boş olmayan koku bırakırsa, suratı kuru naneli bir losyonla çalkalamalı veya losyonu bir parça pamuk ile surata sürmeli.

GÖZENEKLERİ SIKIŞTIRAN MASKE
Malzemesi: Bir yumurta akı, bir çorba kaşığı yağsız süt tozu, yarım tatlı kaşığı bal.
Yapılışı: Tüm malzeme bir kabın içine çatalla karıştırılır.Koyu bir karışım haline gelince surata siüiilür. 15 da­kika sonra surat evvel ılık, soma soğuk su ile yıkanır. İstenirse süt tozu bilgine birkaç damla limon syat konulabilir, çok sulu ise bir çay kasığı un katılabilir.

HER CİLT İÇİN MASKE
Malzemesi: Bir tatlı kaşığı limon s süt, dört miktar su bunların ikisi birbirine kanştmlarak kullanılır.
Yapılışı: Şeftali çatalla ezilir, yumurta akı ve limon syat ile karıştırılıp arınılmış cilde sürülür. 15-20 dakika sonra surat, sütlü su ile yıkanıp kurutulur.

CİLDİ BESLEYİCİ MASKE
Malzemesi: İki çorba kaşığı yulaf unu. 2-3 çorba kaşığı süt kaymağı, iki kadeh an su veya yağmur syat, ayrı­ca iki miktar süt, dört miktar su
Yapılışı: Yulaf’iki kadeh su ile bulamaç gibi pişer, sonra süzülür. Süzülen su ilerde kullanılmak üzere bir kenara konur. Yulaf bulamacı ham sütün kaymağı ile yumuşak bir macun haline getirilerek surata ve bovna sürülür, 20-25 dakika sonra surat evvel süzülen yulal syat ile, sonra da sulandırılmış süt ile çalkalanıp kurutulur. Bu maske cildi hem besler. İrem de yumuşatır. Ciltleri duvarlı olanlarda bu maskeden faydalanabilirler.

PÖRSÜK CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: 2-3 adet kiraz, papatya losyonu.
Yapılışı:Çekirdeği çıkarılmış kiraz ikive parçalanıp surata ve bovna sürülür. Surat kurudukça harekât 2-3 kere tekrarlanır. 15-20 dakika sonra surat papatya losyonu ile yıkanır.

PULLANAN CİLTLER İÇİN MASKE
Malzemesi: 8-9 orta boy ıspanak yaprağı, bir fincan süt. ham krema.
Yapılışı: Yıkanan ıspanak yaprakları hafif aıeşte üç dakika süt ile pişirilip süzülür yaprakların dağılmaması­na dikkat etmeli. Süt ilenle kullanılmak üzere bir kenara konur, yapraklar yeterince soğuyunca te­mizlenmiş surata evvel krema sürülür, sonra her bir vaprak hafifçe sıkılıp surata ve bovna vavıiır. 30 da­kika sonra yapraklar surattan alınır. Bekletilmekte olan süt ile vüz vıkanın kurutulur.

KIRIŞIKLARI GİDERİCİ HER CİLDE GÖRE MASKE
Malzemesi: Bir ufak salatalık, bir adet yumurta akı. bir tatlı kaşığı krema.
Yapılışı: Yumurta akı kabartılıp krema ile karıştırılır. Salatalığın syat çıkarılıp karışıma katılır karışım çok su­lu olmamalı. Maske arınılmış surata uygulanır. 20 dakika sonra surat, ılık maden syat ile yıkanır.

KIŞ AYLARINA ÖZEL NATÜREL MASKELER
KURU CİLTLERE MASKE: Bir yemek kaşığı tuzsuz tereyağına bir yemek kaşığı bal karıştırılır ve surata sürülür. Mas­ke 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır.
GÖZ ALTI KIRIŞIKLIKLARINA KARŞI: Kivinin kabuğu­nu gözlerin üzerine koyup bekletin. Zaman içinde göz al­tındaki morluklar ve buruşukluklar yok olacaktır.
BESLEYİCİ MASKE: Yarım olgunlaşmış muz, üç çorba kaşığı limon syat. bir çav kaşığı çiçek veya akasya balı karıştırılıp surata sürülür. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır.

SİVİLCELER İÇİN MASKE: Bir adet pırasanın beyaz kısmı robotta ezilerek syat çıkarılır. Aynı ölçüde ham süt karış­tırılarak surata sürülür. Bu maske iyileştirici özelliği dolayı­sıyla iki saat veya daha fazla ciltte kalabilir.

SURAT KİRLERİNE: Yaş üzümşöhret simi surata, ovularak sürülür. Yaş üzüm glikolik asit kapsadığı için cilde çok faydası vardır. Ayrıca buzdolabında sarartılmış salatalık dilimlenir, surata ovularak sürülür. Pislen çıkarmak için sık sik uygulanır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.