Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuğunuz Diş Doktorundan Korkuyor mu?

11.04.2021
62
Çocuğunuz Diş Doktorundan Korkuyor mu?

Diş doktorlarına karşı negatif davranışlar sergileyen ve hakimiyete gitmekten korkan çocuklar, erişkinlik yarıyıllarında da bu vaziyetten rahatsız olmaya devam ediyor. Diş Doktoru Modern Kışlaoğlu çocukların diş doktorlarına karşı dinlediği negatif duyguların muhtelif sebeplerden kaynaklanabileceğini ve çok kolay usullerle de aşılabileceğini açıkladı.

Anne ve Babalar Alıngan Davranmalı

“Her çocuk negatif bir hayli fobi yaşar fakat bu fobileri yersiz tümcelerle pekiştirmek doğru değildir. Anne ve babaların bu mevzuda alıngan davranması gerekiyor. Zira çocuklarda bu fobiler ailelerinin onlara söylediği negatif laflardan oluşuyor” diyen Diş Doktoru Kışlaoğlu, “Afacanlık yapma, yoksa seni diş hekimine götürürüm” gibi yanlış ifadelerin çocukların diş doktoru fobisini tetiklediğini söyledi.

Ebeveynlerin Diş Doktoru Tecrübeyi Ehemmiyetli

“Ailenin seçim ettiği diş doktoru büyük ehemmiyet taşıyor. Ebeveynlerin bu mevzuda yaşamış olduğu makûs tecrübeler çocukları da negatif doğrultuda tesirler. Çocuklar diş doktorları hakkında dinledikleri olumsuz söylemleri özümseyerek fobiye kapılırlar. Bu nedenle yaşadığınız makûs tecrübeleri olası olduğunca çocuğunuza anlatmayın.”

Doğru Diş Doktoru Seçimi

Kışlaoğlu, çocuğun kesinlikle güvenilen ve evvel ziyaret edilen bir diş doktoruna götürülmesini, doğru diş doktoru seçiminin çocuğun ilk diş tetkikinde fobi yaşamasını yasakladığını vurguladı. Kışlaoğlu laflarına “Civarın çocukların dikkatini sürükleyecek oyuncaklarla donatılmış olması ve pastel renklerle döşenmiş olması, çocukların tutumlarını pozitif doğrultuda tesirler. Seçimler bu doğrultuda olursa çocuklar hem önyargılardan hem de fobilerden arınmış olur” diye devam etti.

Doktorlara Büyük Mesullük Düşüyor

Diş Doktoru Modern Kışlaoğlu, çocuklardaki diş doktoru fobisinin aşılması için doktorlara büyük mesullük düştüğünü, diş doktorlarının ilk rehabilitasyon safhasında çocuklara pozitif gelecek tavırlar sergilemelerinin ehemmiyetli olduğunu söyledi. Kışlaoğlu, “İleriki seanslarda çocuğa ve ailesine uygulanacak rehabilitasyon mevzusunda bilgi verilmeli, çocuklara uygulanan rehabilitasyon seansları cümbüşlü hale getirilmelidir” dedi.

Çocuklar Sık Sık Hakimiyete Götürülmeli

Çocukların diş hakimiyetlerinin 1 yaşından itibaren başlamasının gerektiğini söyleyen Dr. Kışlaoğlu, bu biçimde çocukların diş doktorlarına daha basit alışabileceğini belirterek, sık hakimiyetlerin erken teşhis için de ehemmiyetli olduğunu söyledi. Çocukları diş doktoru fobisinden kurtarmak ismine aileleri uyaran Kışlaoğlu, çocukları diş sıhhati eğitimine alıştırmak ve bu fobiyi aşmak ismine sevimli diş fırçaları ve diş macunlarını önerdi.

Diş Doktoru Modern Kışlaoğlu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.