Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuğunuz Özgüven Sahibi Olsun!

27.03.2021
70
Çocuğunuz Özgüven Sahibi Olsun!

Çocuğunuzun, hem mektep yaşamında hem de yaşam mektebinde zaferli olmasını, cemiyet içinde kendini rahat ifade edebilmesini, hakkını aramasını, cemiyetsel duyarlılığının çoğalmasını, kendine ve etrafına karşı farkındalığının oluşmasını, akranlarına göre fark yaratmasını istiyor musunuz? Yanıtınız evet ise 12 adımda çocuğunuza özgüven kazandırabilirsiniz.

Bilme Terapisti Psikolog İnci Özkoray; mektebe başlama yaşının gitgide eksildiğini, aileler açısından galibiyetsizliklerin pozitif karşılanmadığını, dolayısıyla çocukların bu tempoya ayak uydurabilmesi için eforlu asaplara, kalıcı bir özgüvene lüzumları olduğunu vurguluyor. Özgüvenin çocukta, ait olma hissi, kendi bildiğine inanma, takdir edildiğini görme gibi duyumlarla başladığını, gelecekte ise bir yaşam öpücüğü kadar ehemmiyet taşıdığının altını çiziyor. Eforlu bir öz farkındalık ve özgüvenin esas yapı taşlarının ise aile içinde yerleştiğini belirtiyor.

Özgüven Nasıl Büyüyor?

Bilme Terapisti Psikolog İnci Özkoray; çocuğun ilk derin ilişkisini anne ve baba ile kurduğunu, ilk muhatabı olan bu bireylerle meseleler yaşadığında, bocaladığında zorlandığını vurguluyor. Ailenin meselelere yaklaşım şekilleri çocuk için çok ehemmiyetli bir rol model oluyor. Etrafındaki hadiselere nasıl yanaşması gerektiğini, çatışma ve güçlüklerle nasıl ustaca baş edebileceğini işte bu rol model tanımlıyor. Çocuk ancak ailesinin yardımı ile yüksek bir özgüvene sahip olma şansını tutabiliyor.

12 Adımda Özgüven

1. Koşulsuz Sevmek

Çocuğunuzu koşulsuz coş.

2. Güvenmek

Ona güvenin. Mesullük alıp zafer hissini tutmasına dayanakçı olun.

3. Dikkatli Dinlemek

Çocuğunuzun anlattıklarını dikkatli ve aralıksız dinleyebilmek için zaman ayırın ve onu göz teması kurarak dinleyin.

4. Hudutlar Koymak

Bazı kaideleri koymanız gerekecektir. İhtarlarınızı tekerrür etmekten sakınmayın. Kararlı ve sarih bir biçimde uyarın ve kendisinin doğru davranacağına güvendiğinizi hissettirin.

5. Hudutlu tehlikeler almasını desteklemek.

Çocuğunuzun farklı yemekleri sınamak, yeni bir dost edinmek, bisiklete binmek gibi yeni tecrübelerde bulunmasını destekleyin.

6. Yanlışlara Geçiş Serbestliği

Risk almaya başlayınca natürel ki yanlışlar da eşlik edecektir. Bunlar onun özgüveni için bedelli yaşantılardır. Yanlışlarını affetmeniz çocuğunuzun kendi yanılgıları ile daha basit baş edebilmesini sağlayacaktır.

7. Pozitifi Yüceltmek

Her çocuk cesaret bekliyor. Onun iyi muvaffak olduğu şeyleri methetmeniz ve bunu onun dinlemesi yeterli olacaktır.

8. Mukayese Etmelerden Kaçınmak

Neden kız kardeşin gibi akıllı olamıyorsun?, Neden Ali gibi çalışmıyorsun? gibi misaller çocuğunuza zafersiz olduğu şeyleri andırdıracak, utanç dinleme, çekememe gibi negatif hislerle kendi öz kıymetlerini indirgemesine neden olacaktır.

9. Seçici olmak, her şeyi kabullenmemek

Her şeyi sevmeyiniz!

10. Hislerinizi sarih yaşayın.

Hislerinizi gösterin, saklamaya çalışmayın. Kızmak, münazara etmek, üzülmek ve coşmak her ailede olabilecek ruh halleridir ve sıradandır. Uysallaştığınızda ve sevinciniz yerine geldiğinde çocuğunuz da bu ruh hallerini aynen sezecektir. Bu da özgüveni kuvvetlendiren bir misaldir.

11. Empati

Çocuğunuz kendisini başkaları ya da kardeşi ile mukayese ettiği zaman ona yakınlık gösterin ve artı özelliklerini iftihar et.

12. Cesaret Vermek

Cesaret vermek ilerlemeyi takdir etmektir, yalnızca galibiyeti değil. Methiye ile cesaretlendirmek arasında fark vardır. Bcerahatçisi yapılan işi mükâfatlandırırken değişiği bireyi mükâfatlandırır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.