Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklar neden kilo alır ?

18.05.2021
39
Çocuklar neden kilo alır ?

Kilo aşırılığı ve kiloluluk meseleyi yalnızca erişkinleri tehdit etmiyor. Osman MÜFTÜOĞLU Araştırmalar, kilo aşırılığı ve kiloluluk meselesinin çocuklarımızı da tehdit edecek ebatlara eriştiğini gösteriyor. Çocuklarımız neden fazla kilolu …

Kilo aşırılığı ve kiloluluk meseleyi yalnızca erişkinleri tehdit etmiyor.
Osman MÜFTÜOĞLU

Araştırmalar, kilo aşırılığı ve kiloluluk meselesinin çocuklarımızı da tehdit edecek ebatlara eriştiğini gösteriyor.

Çocuklarımız neden fazla kilolu veya kilolu hale geliyor sualinin yanıtı ‘üç yanlış ’ta saklı: Yanlış beslenme, yeterinden az vücutsal hareket, genetik meyil.

ÇOCUKLARIMIZIN vücutsal işlevlerini yerine getirebilmeleri, ama aynı zamanda sihrime ve büyümelerini sürekli sürdürebilmeleri için karbonhidrat, prbitkiein ve yağları balanslı bir biçimde ve gereksinimleri kadar almaları gerekiyor. Ne karbonhidratlar unlu ve tatlı gıdalar, sebzeler ve meyveler, ne prbitkieinler et ve et mahsulleri, süt ve süt mahsulleri, ne de yağlar hayvansal ve nebatsal yağlar çocuklarınızın gereksinimi olan gıda öğelerini tek başlarına kapsamazlar. Çocukların yalnızca mevcudu gözetmek ve tamir etmek için değil, gelişmek için de prbitkieinlere, özellikle biyolojik kıymeti yüksek prbitkieinlere ihtiyacları vardır. Onlara günlük etkinliklerinin gerektirdiği enerjiyi karşılayacak kadar enerjiyi ve gelişmelerini sürdürebilecek kadar prbitkieini aynı anda kapsayan bir ‘gıda tasarıyı ’ gerekiyor.

Çocukların enerji gereksinimlerinin yaşları ve türlerine göre değiştiğini de unutmamalı, onlara yeteri kadar enerjiyi de sağlamalısınız. Enerji lüzumlarını karşılarken kalorileri mübalağa etir, fazlaya kaçarsanız ya da aldıkları kalorinin gerektirdiği kadar vücutsal etkinliği yapmadıklarını gözden kaçırırsanız çocuklarınızın fazla kilolu olmalarını kaçınılmazdır. Genetik bazı meselelerin, bazı hastalıkların troid bezi yetmezliği, böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması gibi da çocuklarınızı şişmanlatması muhtemeldir.

ÇOCUĞUNUZU FAZLA KİLODAN GÖZETMEK İÇİN NE YAPABİLİRSİNİZ
İyi misal olun: Çocuklarınınız besin seçimlerini tanımlarken sizi misal almaktadır. Evvel siz doğru ve balanslı beslenerek onlara yol gösterin.

Pozitif ve yapıcı davranın: Kilolu çocuklarınızı tenkit etmeyin, mbitkiive edin. Öğretmeyin, fark ettirin. Doğru ve balanslı beslenmenin sıhhatli kalmaya dayanak ettiğini sezdirin.

Fast food mahsulleri önleyin: Sıhhatli gıdaları satın almayı, lezzetli ve doğru pişirmeyi, neşeli yemek yemeyi zevkli bir uğraşı haline getiririn.

Beraber yemek yiyin: Yemek sofralarına kesinlikle onları da bitkiurtun. Yemekleri uzun ve neşeli aile sohbetlerine dönüştürün. Yemek yemenin hem bir haz, hem de bırakılmaz bir gereksinim olduğunu farkettirin.

Porsiyonları küçültün: Daha ufak porsiyonları daha yavaş ve uzun uzun çiğneyerek harcama alışkanlığı edinmelerine takviyeci olun. Besin ve meşrubat tercihlerinde ufak porsiyonlara yöneltin.

Kahvaltıyı sıçramayın: Gerekiyorsa azıcık daha erken kalkarak kahvaltı hazırlamayı, onlarla beraber kahvaltı suniyi, iyi bir kahvaltı ile çocuklarınızı güne zinde ve formda başlatmayı bir alışkanlık haline getirin. Kahvaltı yapmayan çocuklar daha kolay şişmanlıyor, daha güç biliyor ve ruh sıhhatleri daha kolay bozuluyor.

Fiziksel etkinliğe yönlendirin: Onlarla beraber yapabileceğiniz cümbüşlü etkinlikler yaratın. Beraber yürüyüş, bisiklet gezisi veya bahçede futbol oyunu tasarlayın. Kalıcı fiziksel etkinlik alışkanlığı edinmeleri için tenise, yüzmeye, kayak veya top oyunlarına yönlendirin. Sporcu mesullüğü edinmelerini sağlamaya çalışın.

Bazı tümceleri kullanmayın: Perhiz yapmak, kalorileri saymak, her sabah veya akşam koşmak, tatlıları, tuzluları, dondurmaları menetmek, kekleri, pastaları, börekleri, çörekleri unutmak… Bu ve eşi tümceleri kendinize menedin.

Hiçbir kilo eksiltici takviyeyi kullandırmayın: Çocuklar için kullanımına izin edilen rastgele bir tehlikesiz destek bulunmamaktadır. Reçeteli olarak kullanımına izin verilen ve kilo eksiltmede kullanılan ilaçların 16 yaşından ufak çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

Mektep beslenmesini takip altında alın: Mektepte verilen yemeklerin, mektep kantininden aldıkları atıştırmaların sıhhatli gıdalar olup olmadığını izlemeye çalışın. Mektepte yeterince hareketli olup olmadıklarını rehber hocalardan izleyin.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.