Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonuna dikkat

08.05.2021
72
Çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonuna dikkat

Medicana Bursa Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Medicana Bursa Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Arslan, üst solunum yolları enfeksiyonları ÜSYE hakkında bilgi verdi.
Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu viral enfeksiyonlardır. Akut viral enfeksiyonların en sık görüleni ise soğuk algınlığıdır. Başta rinovirusler olmak üzere çok sayıda virüs soğuk algınlığına neden olur.
Çocuklar senede 6-8 kere ÜSYE geçirirler. Daha çok görüldüğü yaş grubu 3 ay- 3 yaş arasındaki çocuklardır. Kalabalık yaşam şartlarında enfeksiyon sıklığı daha fazladır. En başta gelen soğuk algınlığı etmeni olan rinoviruslar bebek ve çocuklarda daha sık görülür ve virüsün temel taşıyıcıları ilkokul çocuklarıdır. Soğuk algınlığı daha çok güz başı ve ilkbahar sonlarında salgınlara sebebiyet verir. Hastalık enfekte sekresyonlarla dolaysız temas veya inhalasyon yoluyla bulaşır. Yayılmasında viruslarla bulaşmış eşyalarında rolü vardır, bulaştırıcılığı özellikle enfeksiyonun ilk üç gününde en fazladır.
Genelde ilk bulgusu sızılı ve kaşıntılı boğazdır. Özellikle burun semptomlar ön tasarıdadır. Hastaların yüzde 75’inde tek veya iki taraflı burun akıntısı, burunda bol ince saydam akıntı vardır. Başlangıçta burun akıntısı sarih iken sonradan mukoidya da koyu kişilik alabilir. Koku alma duyusu eksilir. Öksürük burun semptomlarından sonra başlar olguların yüzde 30’unda vardır. Gözde kızarıklık, sulanma, baş sızısı, başta ağırlık hissi, hafif ateş, adale sızısı olabilir
Hastalığın spesifik bir rehabilitasyonu yoktur, bulgulara göre semptomatik rehabilitasyon uygulanır. Ateş için ateş düşürücü ilaçlar hafifleme sağlar. Aspirin Reye belirtisine Karaciğer yetmezliğine yol açabilen ciddi bir tepkin yol açabileceğinden ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Süt çocuklarında burun tıkanıklığının giderilmesi için izotonik tuzlu su damlaları verimlidir. Altı ay üstündeki hastalarda ilaçlı bazı pediatrik burun damlaları verilebilir. Rehabilitasyonda Antibiyotiklerin yeri yoktur, afaki yere antibiyotik kullanılması, rehabilitasyonu efor mukavemetli bakterilerle oluşacak enfeksiyonlara zemin hazırlar. Hakikatinde ailelerin soğuk algınlığında antibiyotik kullanmaması güzergahındaki eğitimi rehabilitasyonun en ehemmiyetli kısmını oluşturur.
Kapalı ve kalabalık yerlerde hastalık süratle yayılır. Dolayısıyla sarih havada ve havalandırması iyi olan yerlerde bulunmak enfeksiyon tehlikesini eksiltir. Virüsler, mikrobun bulaştığı yerlerde kapı tokmağı, telefon gibi canlı kalabildikleri için, bu yüzeylere temastan sonra ellerimizi sık sık sabunlu su ile yıkamalıyız. Ayrıca istirahat edilmesi ve stresten uzak durulması da beden mukavemetinin yine kazanılmasına dayanak eder.PARTNERŞevval saunada!Meme kanserinin bayanda üremeye etkisiSığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı harekâtı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.