Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarımız Şişmanlıyor

11.04.2021
37
Çocuklarımız Şişmanlıyor

İlerleyen senelerde kilolu çocuklar için vaziyetin daha da makûslaştığını belirten Graf, “Fazla kilolu çocuklar ya futbol oynamaya hiç gitmiyor, gitse de kalede kalmayı seçim ediyor. Hareketsizlik çocukların yaşamına iyice yerleşti” diye konuştu.

Uzmanlar, hareket azlığı sebebiyle fazla kilolu çocukların rakamının giderek çoğaldığı ihtarında bulunuyor. Köln Spor Yüksekokulu profesörlerinden Christine Graf Alman haber ajansı dpa’ya açıklamasında, yapılan araştırmaların çok rakamda çocuğun kiloluluk suratından motorik yeteneklerini kaybettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Graf, “Kilolu çocuklar daha mektebin ilk senesinde sıhhatli kilolardaki çocuklara mukayeseyle daha makûs motorik yeteneklere sahip” dedi.

Köln Spor Yüksekokulu uzmanlarından Christine Graf, çoukların günde 90 dakika fiziksel etkinlik yapmasını önerdi. “Bu, sıhhatli bir biçimde ihtiyarlamak için zorunlu” diyen uzman, bu 90 dakikanın en az 30 dakikasının yoğun bir idman olması gerektiğini belirtti. Graf, aile ve siyasetçilere bu egzersiz maksatlarına erişmek için gayret gösterilmesi çağrısında da bulundu.

Havuzlar, paten alanları ve bisiklet yolları gibi etkinlik alanlarının genişletilerek spor olanaklarının arıtırılmasının bu niyetlere erişmedeki ehemmiyetine de dikkat çekti.

Çocukların özellikle beslenmesindeki yanlışlıklar da obezite riskini çoğaldırıyor. Fasfood besinler,  asitli meşrubatların seçim edilmesiyle bu oran giderek çoğalıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nin mayıs ayındaki raporunda, 2014 senesinde dünya genelinde 1 milyar 900 milyon şahsın fazla kilolu, bunlarda 600 milyonunun ise obez olduğuna dikkat çekilmişti. Dünya genelindeki fazla kilolu çocukların rakamı ise 42 milyon olarak tespit etilmişti. Teşkilat, 1980 senesinden bu yana dünya genelinde fazla kiloluların rakamının iki katına çıktığını açıklamıştı.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.