Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çörek otu Nigella sativa – Çörek otu yağı

30.03.2021
75
Çörek otu Nigella sativa – Çörek otu yağı

Nigella Sativa, Ortadoğu ülkeleri arasında bir hayli tasanın takati olduğu için “Habbat Al Barakah” ya da “Kutsanmış Tohum” olarak öğrenilir. Binlerce yıldır Ortadoğu, Asya ve Afrika’da …

Nigella Sativa, Ortadoğu ülkeleri arasında bir hayli tasanın takati olduğu için “Habbat Al Barakah” ya da “Kutsanmış Tohum” olarak öğrenilir. Binlerce yıldır Ortadoğu, Asya ve Afrika’da kullanıldığı gibi günümüzde Amerika ve Avrupa’da da kullanılmaktadır.

Origo Çörek Otu Yağı Black Seed Oil içinde barındırdığı; güzel kokulu yağlar, elementler, enzimler ve vitaminler gibi kapsadığı surattan fazla öğeden dolayı oldukça yararlıdır. İçinde Omega 3 ve Omega 6 ihtiva eden % 58 oranında esas yağ asidi vardır. Bunlar, bağışıklık sistemini alerji ve enfeksiyonlara karşı kuvvetlendirip dengeleyerek kronik hastalıklara karşı koruma sağlayan Prostaglandin E1 yaradılışı için lüzumludur. Bu yaradılış sıhhatli hücreleri virüslerden gözetip ur yaradılışını maniler.

Yağın sindirimi, lenfler aracıyla yapılır bu sayede lenf sistemi arıtılıp öbek taşı yaradılışı yasaklanır. Nigella Sativa yağı Tutankamon’un kabrinde bulunmuştur. İyileştirici ve hoşlaştırıcı özelliklerinden dolayı Kleopatra tarafından da kullanıldığı öğrenilmektedir.

Yunan feylesof, Dioskorides; baş sızılarını, burun tıkanıklıklarını, diş sızısını ve bağırsak asalaklarını rehabilitasyon etmek için çörek otu kullanmıştır. Çağdaş tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, çörek otunu karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarının takati olarak belirlemiştir. Tıp tarihinin en namlı kitaplarından biri olan “Canon of Medicine” ın yazarı olan İbn-i Sina, çörek otunun metabolizmayı uyardığını, tembelli ve halsizliği yasakladığını korunmuştur.

Çağdaş tıp, bu nebatın özelliklerini, uyarıcı tesirlerini kullanarak basur, hepatit, nezle, ishal, öksürük ve tenya gibi bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda kullanmaktadır. Çörekotu ile alakalı ilk yazılı doküman “Daha Önceki Ahit” de bulunmaktadır. Çörek otuyla alakalı en ehemmiyetli laflardan biri Hz.Muhammed’in s.a.s “Çörek otunu kullanın, vefattan başka her şeye çaredir.” lafıdır.

1959′dan beri, laboratuar ve üniversitelerde 200 den fazla çalışma yapılmaktadır. Amerika’da Güney Carolina Hilton Head Island’da bulunan Kanser Araştırma Laboratuarında, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışmalardan biri, %100 tabii çörek otu yağının Nigella Sativa ur rehabilitasyonunda, kemoterapide görülen olumsuz yan tesirleri göstermeyip büyük galibiyetler sağladığını ispatlamıştır. Çalışmalarda Nigella Sativa’nın kemik iliği sihrime oranını %250 gibi bir sayıya çıkardığı ve urun gelişmesini %50 oranında eksilttiği tespit edilmiştir. Bu gidişat, bağışıklık sistemini uyararak hücreleri virüslerin yok edici özelliğinden gözeten interferon yapımını çoğaldırmaktadır. Tahlilciler, Nigella Sativa’nın anti bakteriyel ve anti mikotik tesirlerini onaylamış ve diyabet rehabilitasyonunda temel olan şeker seviyesini düşürmekte de verimli olduğunu tespit etmişlerdir.
çörek otu
Son zamanlarda Aids mevzusunda yapılan bağımsız çalışmalar, çörek otunun natürel katil hücre aktivitesini çoğaldırırken aynı anda destekçi ve bastırıcı t hücreleri arasındaki oranı da geliştirip korunma sistemi üzerinde alana getirdiği donakaltıcı tesirlerini ortaya çıkarmıştır

Münihli hekimlerin tecrübeleri, aralarında polen ve toz alerjisi, astım ve ten irinleri gibi hastalıkların bulunduğu alerjik gidişatların %70′inin Çörek Otu Nigella Sativa yağı ile rehabilitasyon edildiğini göstermektedir.

*Bedene güç ve dinamiklik verir; bal ile macun yapıp yenebilir. Kan yapıcıdır; her sabah kuru üzümle birlikte yenmeli.

*Çocukların gaz ve sancılarında; bir ölçü çörekotu tohumu, bir tane hindistan ceviziyle de vurulur ve tülbente konup, çocuğun ağzına yakalanarak emzirilir.

*Bayanların hayzını söktürür. Anne sütünü artırır; balla yenmeye devam edilmelidir. Unutkanlığa yararlıdır, balla macun yapılıp yenmeli.

*Mide ve bağırsaktaki gazları söker, hazmı basitleştirir, iştah açar; ekmek ve keklere katılırsa da şişlik yapmaz.

*Böbrekteki kum ve taşları döker; şerbeti içilir veya 4 kadeh suya 3 çorba kaşığı çörek otu hırpalanarak konur, üzerine 1 çay kaşığı sözme bal konur. Kaynatılıp süzülür. Günde üç kere 1′er çay kadehi içilir.

*Felç ve kazıklı hummaya tetanoz yararlıdır; çörek otu yağı burundan yararlıdır.

*Öksürük, balgam, soluk darlığı ve romatizmaya yararlıdır; balla karıştırılıp yenir veya macun yapılır. Grip ve nezleye, baş sızısına; yağı burundan damlatılır veya çörek otu bir süre sirke içinde bekletildikten sonra alınarak toz haline getirilir, enfiye gibi burna çekilir veya tohumları kavrulur, tütsüsü burna çekilir.

*Kulak için, sonradan alana gelen üşütme, esinti alma, cerahat tıkanıklıklarında; çörek otu yağı kulağa damlatılır.

*Diş sızısı ve diş iltihaplanmalarında kullanılır; çörek otu sirke ile kaynatılıp ağızda gargara yapılır.

*Bağırsak ve karındaki kurt, asalak ve solucanları öldürür; sirke ile kaynatılıp aç karnına içilir.

*Hemoroide yararlıdır; sirke ile kaynatılıp hemoroide sürülürse veya yakılır elde edilen külü içilir veya acı kavun suyu ile merhem yapılır sürülürse verimi görülür.

*Bedenin muhtelif yerlerinde sancısı olanlar; sabunlu sıcak su ile yıkanır, çörek otu kavrularak vurulur ve yıllanmış zeytin yağı içine konur. Bu yağ sancılı kimsenin tepesinden ayağına kadar sürülür, hasta giydirilir. Soğuk esinti dokunmadan yatağa yatırılır, iyice terletilir. Hasta terledikten sonra sancılar geçer ve beden ipek gibi olur.

*Sivilce, uyuz, egzama gibi cilt hastalıklarına yararlıdır; çörek otu sirke ile kaynatılıp sürülür.

*Saçları besler, kepeği önler; çörek otu yağı saçlara sürülür.

*Çörek otu tütsüsü böcekleri öldürür.

*Bitkinlik halini giderip dinamiklik verir.

GENEL KULLANIM
Kanser ve AIDS‘ bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bronkodiletatör bronşları genişletici dür.

Macun: 1kg bala, 200gr. Çörek otu öğütülüp karıştırılır. Bir kaba konur, üstü tülbentle örtülür. Üç gün üç gece ay ve yıldızları görecek biçimde bekletilir.Sonra bu macundan 3 çay veya 1 şeker kaşığı günde 3 kere aç karnına yenir.

*UYARI: Çörek otunun balla kullanımı nasihat edilir. Yüksek dozajda almamak gerekir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.