Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dağınık Konut Çocuğun Aklını Etkiliyor

28.04.2021
23

Dağınık konutun, çocukların zekâ gelişimini negatif etkilediği belirtildi. New Scientist mecmuasında yayımlanan habere göre, İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, 3 ve 4 yaşlarındaki 8000 çocuk üzerinde …

Dağınık konutun, çocukların zekâ gelişimini negatif etkilediği belirtildi.

New Scientist mecmuasında yayımlanan habere göre, İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, 3 ve 4 yaşlarındaki 8000 çocuk üzerinde yaptıkları araştırmada, konuttaki şartların çocuklara yapılan zekâ testlerinin neticelerine ne miktarda tesir ettiğini araştırdılar.

Bilim adamları, dağınık bir konutun, çocuğun zekâ gelişimi üzerinde az da olsa ölçülebilir negatif tesir yaptığını tespit ettiler. Bundan evvel yapılan araştırmalarda da ufak ve dağınık konutlarla hengameli etrafın çocuklardaki düşük zekâ seviyesiyle irtibatlı olduğu ortaya çıkmış, ancak bu araştırmalarda sosyal ya da ekonomik
statüyle genetik ve etrafsal etmenlerin ayrımı bütün olarak yapılamamıştı.

Yeni araştırmada, bu etkenleri ayrı ayrı araştırabilmek için kobay olarak tek yumurtalı ve çift yumurtalı ikizler kullanıldı.

Penn-State Üniversitesi’nde vazifeli araştırma başkanı Stephen Petrill, çocukların zekâ seviyesini kelime bilgisi ve gramer testlerinin de bulunduğu muhtelif testlerle ölçtüklerini, test neticelerini çocukların yaşadıkları konutlardaki şartlarla karşılaştırdıklarını belirtti.

Yapılan istatistiki değerlendirme neticesinde, konuttaki kumpasın çocukların zekâ gelişimi üzerinde tesir yaptığı ortaya çıktı.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.