Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Daha az kolesterol

05.10.2021
28
Daha az kolesterol

Erişilen bu nokta oldukça ehemmiyetlidir, zira kolesterol ve kalp arasında sıkı bir bag vardır. Beslenme kolesterol oranını fazla derecede tesirler ve yakın zamanda yapılan bir­çok …

Erişilen bu nokta oldukça ehemmiyetlidir, zira kolesterol ve kalp arasında sıkı bir bag vardır. Beslenme kolesterol oranını fazla derecede tesirler ve yakın zamanda yapılan bir­çok çalışma, çok ciddi olarak, anti-kolesterol bir beslenme­nin, bu alandaki tıbbi reçete­ler ile fazla kolesterolü önle­yen ve düşüren bir hayli netice ortaya çıkardığını göstermiştir.
Kolesterol yaşamımızda bırakılmaz bir maddedir. Bizler 1/3 kolesterole sahibiz ve karaciğerimiz özellikle lüzumluluğu ispatlan­mış olan bu yağın 3/2′sini işler. Gerçekten, kolesterol ehemmiyetli oranında zorunludur; safranın işlemesinde, cinsel hormonların yapımında, D vitamini yapımında ve hayatsal hücrelerde bü­yük oranda ehemmiyetli bir rolü vardır, ama iki çeşit kolesterol var­dır. LDL başka bir deyişle makûs kolesterol yağları bedenin heryerine dağıtır. Beden hücrelerinin gereksinimi varsa bu yağları kullanırlar ancak fazla olan yağ kanda gezer ve özellikle damar duvarlarına çö­kerek damar sertliğini süratlendirir. Oysa HDL tıpkı bir çöpçü gibi etraftan kolesterolü toplar ve karaciğere taşır. HDL ’nin yaptığı bu işe ters kolesterol taşınması denir. Bedendeki kolesterolü ka­raciğere taşıyan tek yapı bu HDL ’dir. Peki karaciğer kendisine eriştirilen bu kolesterolü ne yapar? Karaciğer HDL ’nin kendisi­ne getirdiği bu kolesterolü ürettiği safranın içine geçirir ve bar-saklara yollar. Böylece kolesterol barsaklar ve dışkılama yo­lu ile bedenden uzaklaştırılır. İşte HDL kolesterolün bu özelliği ona iyi kolesterol denmesine neden olmuştur ve reelde fazla kolesterolün bedenden atılmasının tek yolu da budur.
Bu noktada dikkatli olmak çok ehemmiyetlidir, ama özellikle bü­tün yağları, kolesterol kapsayan bütün yiyecekleri elemeden… Bu tip beslenme sarihçe kolesterol oranını düşürmekle kalmayıp, çün­kü karaciğer bu noksan beslenmeyi karşılama etmek için daha çok ça­lışmaya başlar, ama öteki yandan da çok hasarlı olabilecek bir vaziyete yol açar, zira iyi kolesterole erişim de güçleşir.
Pratikte hastaları uzun müddet güç vaziyette vazgeçen ve ne ya­zık ki hâlâ uygulanmasına devam eden “olağan” anti-kolesterol perhizi, araştırmaların aksine bütün tersine tesir yapar; dahası kalp rahatsızlıkları tehlikesini büyük miktarda çoğaldırır.
İyi kolesterol oranını yükseltip, makûs kolesterol oranını düşü­rerek kolesterole karşı savaşanların gerçekten doğru yolda ol­madığı bugün öğreniliyor. Gerçekten de, bu makûs kolesterol damar­ları tıkayarak tamamlar; çok vahim olan enfarktüse neden olur; iyi kolesterol bütün tersine bu tehlikeyi % 11 oranında eksiltir. Ve bu he­saplara göre oksitlenmeyi önleyen kolesterol her şeyi korur. Zira yağlar basitçe oksitlenir, bundan dolayı nebatsal yağ şişe­lerimizi sıcak bir barınak ve bir ışık olarak görmeliyiz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.